22. IZDANJE

Ivana Kekin otvorila Human Rights Film Festival: Film može mijenjati svijet

03.12.2024 u 08:47

Bionic
Reading

Indijskim igranim filmom "Ljubav u Mumbaiju" Payal Kapadie u ponedjeljak je u Kaptol Boutique Cinema otvoreno 22. izdanje Human Rights Film Festivala.

Direktor Human Rights Film Festivala, Petar Milat istaknuo je kako je s genocidom u Levantu i ratom u istočno Europi te autoritarnim političarima koji se vraćaju na vlast, situacija s ljudskim pravima daleko od ružičaste i nikada nismo živjeli u tako neugodnim vremenima.

"Naš cilj je da uz sve ono što se opako događa oko nas, da kulturi laži i svemu lošem možemo suprotstaviti kulturu drukčijosti te afirmaciju vlastitih i tuđih prava, a i drago nam je da od početka imamo iste postavke, pa i slobodan ulaz čega se i dalje držimo", naglasio je.

Otvorivši Festival u ime zagrebačkog gradonačelnika, Ivana Kekin ustvrdila je da ovaj festival nije samo mjesto gdje gledamo filmove, nego mjesto susreta, ideja i ljudi, na kojem nas se redovito podsjeća kako snaga filma može mijenjati perspektive i utjecati na promjene, ali i koliko smo svi zajedno odgovorni, kad to shvatimo dobivamo i moć da mijenjamo stvari.

Do 7. prosinca na festivalu će biti prikazano tridesetak igranih, dokumentarnih i eksperimentalnih ostvarenja snažnog autorskog potpisa, među kojima su i najvažniji recentni art house filmovi prikazani ili nagrađeni na najznačajnijim svjetskim filmskim festivalima.

"Ljubav u Mumbaiju" Payal Kapadie prvi je indijski film u povijesti te kinematografije nagrađen Grand Prixem na Canneskom filmskom festivalu, čime je Kapadia ujedno i prva nagrađena indijska redateljica.

Film prati tri junakinje, povučene zaposlenice bolnice, koje suživot veže i izvan radnog okruženja. Njihove želje i ambicije pojavljuju se na pripovjednoj razini, dok u prvi plan izbijaju društvene anomalije, stvarni pokretači nesigurno motiviranih postupaka u suvremenom indijskom društvu.

Ovogodišnji Human Rights Film Festival donosi, među ostalim, nove filmove čileanskog redatelja Pabla Larraina (Maria), filipinskog nezavisnog redatelja Lava Diaza (Fantosmija), jednog od najznačajnijih imena svjetske dokumentaristike danas. Wanga Binga (Mladost (Teška vremena), novi film talijanskog redatelja Luce Guadagnina (Queer) iranskog filmaša Mohammada Rasoulofa (Sjeme svete smokve), nagrađivanog kineskog autora Jia Zhangkea (Nošeni plimom). U Zagrebu će tijekom festivala gostovati i dio gostiju iz festivalskog programa - filmove će osobno predstaviti afganistanski redatelj Ilyas Yourish, autor dokumentarca Kamay, belgijski redatelj Robin Vanbesien, srpski redatelji Dane Komljen i Mladen Kovačević, crnogorski redatelj Sead Šabotić te Mariana Ricardo, dugogodišnja scenaristica filmova Miguela Gomesa.

Osim filmskog, festival uključuje i popratni, diskurzivni program koji za cilj ima otvoriti aktualne društveno političke teme. Osim u Kaptol Boutique Cinema, Festival će e održavati u kinu Kinoteka te mikro-kinu MaMa.

Ulaz na kompletan program je besplatan, uz prethodno preuzimanje ulaznica na blagajnama kina.