Grupna izložba

Međunarodna izložba 'Šest uzoraka katastrofe'

22.01.2025 u 11:20

Bionic
Reading

Tijekom trajanja međunarodne izložbe 'Šest uzoraka katastrofe', nastale u suradnji Umjetničkog paviljona u Zagrebu i prostora za suvremenu umjetnost Out of sight iz Antwerpena, kustosice Dušica Dražić i Irena Bekić odlučuju intervenirati u postav unošenjem slikarskog pejzaža M. Bachmann 'Šumski krajolik' datiranog oko 1850. godine

Devetnaesto stoljeće obilježeno je ljudskom željom da ovlada prirodom, fascinacijom znanosti, uspostavljanjem znanstvenih paradigmi pa i definiranjem muzeja kao mjesta savladanog i klasificiranog svijeta… Uneseni pejzaž, istovremeno je metafora 19. stoljeća, jedan od pejzaža na izložbi, početna pozicija izložbe i vraćanje unazad. Namjera kustosica je sagledati kontinuitet ljudskog koloniziranja Zemlje i svemira koje neprestano ostavlja razorne tragove. 'Šumski krajolik' posuđen je iz trenutačno zatvorenog Muzeja za umjetnost i obrt.

U petak, 24. siječnja u 17 sati u zagrebačkom Etnografskom muzeju, kustosica Irena Bekić i povjesničarka i teoretičarka umjetnosti dr.sc. Leonida Kovač vode kroz izložbu meandrirajući kroz vrijeme i pejzaže. Ovo prilikom ravnateljica Umjetničkog paviljona u Zagrebu, Irena Bekić predstavit će i program za 2025. godinu.

Grupna izložba 'Šest uzoraka katastrofe' na kojoj izlažu Hannes BoeckMarjolijn DijkmanJassem Hindi &˛Sina SeifeeDavor Konjikušić i Ana Torfs istražuje reprezentacijske, estetske i taktilne aspekte materijala kao vidljive otiske nevidljivih ili manje vidljivih ljudskih intervencija u život tvari i prirode. Industrija boje ili nafte, istraživanja elektromagnetizma, ekstrakcije kamena, prerade boksita uvijek su balansirali između ideje o napretku, bogaćenju, iskorištavanju i dominaciji. 'Šest uzoraka katastrofe' povezuje mitologiju, folklor, povijest, magiju i znanstvene poglede, (neo)kolonijalizam i kapitalizam  upućujući na razorni otisak ljudskog odnosa spram ne-ljudske prirode. On se manifestira u rasponu od političkih hegemonija do ekoloških katastrofa mijenjajući Zemljine pejzaže.

Riječ je o jednoj od tri značajne izložbe kojima je obilježena 126. godina Umjetničkog paviljona, uz izložbu suvremene korejske umjetnosti 'Ghost Dancer' u Palači Vranyczany, te zagrebački salon arhitekture i urbanizma: DIJALOZI/MONOLOZI u zgradi Umjetničkog paviljona u obnovi. Nužnost izmještanja iz matične kuće oštećene u potresu otvorila je nove poglede usmjerene na fragmentarnost, iskliznuća, mnogostrukost, dijaloge i suživot. 'Šest uzoraka katastrofe', centralni je međunarodni kolaborativni projekt koji se odvija u suradnji belgijskih i hrvatskih muzejskih institucija.

Izložbu podržavaju: Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Gradski ured za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba, Turistička zajednica Grada Zagreba, Flandrija — State of the Art, Austrijski kulturni forum Zagreb; MU.Zee Oostende; Performing Arts Hub – Norway; Norwegian Ministry og Foreign Affairs.