Dizajnerice Lana Cavar i Narcisa Vukojević osvojile su za knjigu 'Srce zemlje' Glorije Lujanović nagradu japanskog udruženja grafičkih dizajnera i tipografa Tokyo Type Directors Club, izvijestio je izdavač OceanMore, koji ju je objavio s Hrvatskim narodnim kazalištem u Mostaru
Ta spomenička knjiga koja komemorira stradanja Hrvata u Srednjoj Bosni tijekom hrvatsko-bošnjačkog sukoba u ratu devedesetih, prva je hrvatska knjiga kojoj je Tokyo TDC dodijelio svoju prestižnu godišnju nagradu Book Design Prize.
Kako se napominje u priopćenju, nakon trideset godina sustavnog prešućivanja tragične sudbine pripadnika ovog naroda autorica je u knjizi hrabro progovorila o tim događajima i vratila dostojanstvo svojim pokojnim i preživjelim sunarodnjacima.
'Hibridnim lirsko-novinarskim tekstom autorica se suočava s tragičnim sudbinama stvarnih protagonista kao i s vlastitim iskustvom mlade novinarke koja prati suđenja za ratne zločine na Međunarodnom sudu u Haagu', dodaje se.
Dizajn knjige opisuje se kao 'introvertan', ona je namjerno malena i skromna, te podsjeća na katolički molitvenik. Za pjesme, posvećene malim ljudima čije su herojske priče i stradanja ostala nepoznata i zanemarena u službenom narativu, a koje su i najistaknutiji dio knjige, rekreirano je vernakularno pismo starih nadgrobnih katoličkih spomenika Srednje Bosne.
Fusnote o zataškavanim, neprocesuiranim ratnim zločinima tiskane su crnom bojom na crnoj podlozi, dok fotografski kolaži prikazuju ratne ruševine i nadgrobne spomenike katoličkih groblja u Srednjoj Bosni. Decentno tretiran fotografski esej izbor je recentnih fotografija Srednje Bosne na kojima su i dalje vidljivi ratni ožiljci.
Žiri za dodjelu nagrade objasnio je da su prvo pročitali objašnjenje sadržaja knjige, a zatim promotrili njezin dizajn, a, iako ne poznaju dobro povijesni kontekst, fascinirao ih je način na koji se sadržaj knjige povezuje s dizajnom i poseban svijet koji je nastao iz tog procesa. 'To je ono što nas je privuklo ovoj knjizi i nakon zahtjevnog procesa žiriranja odlučili smo je nagraditi', istaknuo je u obrazloženju.
Osnovano 1987. udruženje Tokyo TDC svoje godišnje nagrade, koje se smatraju jednima od najprestižnijih za grafički dizajn, dodjeljuje od 1990. za izvrsnost u dizajnu teksta i tipografije. Na ovogodišnji, 35. natječaj pristiglo je 3590 radova iz raznih područja grafičkog dizajna, od čega 1636 iz Japana, a 1954 iz cijelog svijeta.
Nakon rigorozne selekcije žirija od 30 članova, nagrađeno je 11 radova, a njih 124 bit će prikazano na izložbi koja se otvara 4. travnja u galeriji Ginza Graphic Gallery u Tokiju, gdje će se održati i dodjela nagrada. Dizajnerice su pozvane da svoj rad predstave na konferenciji 'TDCDAY' koja se održava 5. travnja u sklopu izložbe.
Lana Cavar i Narcisa Vukojević grafičke su dizajnerice koje su suradnju započele u nekadašnjem autorskom timu Cavarpayer, a od 2008. djeluju kao samostalne dizajnerice. Zajednički su realizirale cijeli niz projekata među kojima se ističe dugogodišnja suradnja s izdavačkom kućom OceanMore te istraživački projekt Iskopavanja: Sudi knjigu po koricama i Znakovi proizvodnje - proizvodnja znakova.