Na američkoj televiziji PBS nedavno je prikazan jednosatni dokumentarni film 'Philip Roth: Unmasked' autorskog dvojca Williama Karela i Livije Manere, u kojem se inače ne baš otvoreni pisac odlučio na djelomično razotkrivanje pred javnošću
Već dvadeset godina Amerikanci se svake jeseni nadaju da će tajnik Švedske akademije izaći pred okupljene novinare i objaviti da je Nobelovu nagradu za književnost konačno dobio Philip Roth, gigant suvremene američke literature koji je nedavno napunio 80 godina života. Roth je u međuvremenu objavio da je prestao pisati, što mu se nakon desetina romana doista ne može zamjeriti, te da provodi dane igrajući se s iPhoneom. No to ne znači da je odlaskom u spisateljsku mirovinu Roth odustao i od cijelog svijeta, o čemu svjedoči i zanimljiv dokumentarac 'Philip Roth: Unmasked', nedavno emitiran na američkoj televiziji PBS.
Za ovaj dokumentarni film, čiji su autori francuski redatelj William Karel i talijanska novinarka Livia Manera, Roth je pristao prvi put detaljno odgovarati na skoro sva moguća pitanja o svojem životu i radu pa sirovi materijal tih intervjua iznosi čak deset sati. Karel i Manera su iz svega toga sastavili jednosatni dokumentarac koji se ponajviše oslanja na Rothove riječi te prikazuje njegov umjetnički život od samih početaka pa do danas.
Ipak, o Rothu govore i Jonathan Franzen (koji ga brani od optužbi da je narcisoidan), kritičarka Claudia Roth Pierpont i spisateljica Nicole Krauss, no to je prvenstveno šou književne legende, pa se tako Roth prisjeća koliko mu se život promijenio nakon što je njegov četvrti roman 'Portnoyeva boljka' postao iznenađujući bestseler.
Na kraju svega Roth s odgovarajućom dozom samoironije konstatira kako ga u životu čekaju još dva velika izazova – smrt i pisanje biografije o njemu. 'Nadam se da će se prvi prvo dogoditi', zaključuje suho Roth.
'Philip Roth: Unmasked' dobio je vrlo dobre kritike u američkim medijima te je ocijenjen kao veliko razotkrivanje pisca koji nikad nije bio pustinjak, ali je uvijek znao držati javnost na distanci, možda i zbog autobiografskih elemenata kojima je ispunjavao svoje romane.