Regionalno etabliran zagrebački bend ŽEN našao se u središtu nevjerojatne afere koja se već danima kotrlja u Slavonskom Brodu, a u protekla 24 sata poprimila je i nacionalni karakter uključivanjem institucija poput Agencije za elektroničke medije i HND-a
Sve je počelo 4. travnja, kad je lokalni 035portal objavio nepotpisani članak pod naslovom 'Kome je ovo palo na pamet? Lezbo-bi bend zatvara dječju manifestaciju Ivane Brlić Mažuranić'. 'Umjesto čarobnih bajki, dječje igre i nevine maštovitosti, manifestacija „U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić“ – zaštitni znak kulturne ponude Slavonskog Broda – ove godine završava koncertom indie sastava ŽEN, poznatog po rodno fluidnim porukama, dekonstrukciji stereotipa i queer aktivizmu', stoji, među ostalim, u članku objavljenom u rubrici Kultura.
Nepotpisani autor šokirano primjećuje da je koncert najavljen i na službenim stranicama Slavonskog Broda te donosi kratku biografiju benda. Iako priznaje da su ŽEN 'glazbeno etablirane', konstatira da 'njihova scena nije prikladna za dječju manifestaciju' te najavljuje da čeka odgovore na upite lokalnih institucija kako se moglo dogoditi da takav bend završi u svijetu bajki Brlić Mažuranić.
Odgovori nadležnih stižu već do kraja dana te ih i dalje nepotpisani autor uvrštava u novi članak, ovoga puta u rubrici Život. Ukratko: Slavonski Brod ne vidi nikakav problem u tome jer je riječ o kulturno-umjetničkom programu koji 'ne nameće nikakve ideologije', Turistička zajednica 'nema saznanja o istom' dok Galerija umjetnina, u kojoj se koncert događa, podsjeća da će se on održati nakon 18 sati te automatski nije namijenjen dječjoj publici. Galerija umjetnina, štoviše, koristi priliku pozvati građane da oplemene Ivanin vrt donacijom biljke, trajnice otporne na hladnoću, što uporno nepotpisani autor komentira riječima: 'slavonskobrodska kulturna politika u 2025. – biljka za bend, rodna fluidnost za publiku, bajka u zagradama'.
Selidba u Kuću tambure
U protekla 24 sata, međutim, dolazi do zanimljivog preokreta. U dogovoru s bendom, organizator Galerija umjetnina odlučuje premjestiti koncert u Kuću tambure, nedavno obnovljen prostor u revitaliziranoj slavonskobrodskoj tvrđavi. Iz Galerije su pozvali sve građane da 'pošalju jasnu poruku da trebamo prihvaćati različitost i izgraditi društvo koje se temelji na razumijevanju, poštovanju i ljubavi' te dodali: 'Vjerujemo da umjetnost ima snagu povezivanja i da je upravo različitost ono što nas obogaćuje kao zajednicu.'
Za portal Music Box oglasile su se i članice benda ŽEN ocjenjujući da bi najštetnije rješenje bilo otkazati koncert. 'Mislimo da je sad taj koncert još bitnije odsvirati nego što je to bilo prije ove javne rasprave. Ne želimo poticati daljnje podjele, naš je krajnji cilj obostrana, tj. svestrana inkluzivnost. Bitno je da naglasimo da nismo inicirale ni inzistirale na promjeni, no također je bitno da podržavamo organizatore i lokalnu zajednicu. Podržavamo njihov trud da ponude i realiziraju kvalitetan i relevantan program u Slavonskom Brodu. U našim nastupima ne vidimo baš ništa neprimjereno. Vjerojatno će se sada netko zapitati - a zašto smo onda aut? Aut smo oduvijek, to je jednostavno tako jer hrabro i otvoreno živimo svoje živote. Cilj nam nije nametanje ni propaganda, već osnaživanje osoba poput nas koje su sustavno ugnjetavane, zastrašivane i omalovažavane, što očigledno dokazuju komentari ispod objavljenih članaka', kažu.
Tko su ŽEN?
ŽEN su Sara Ercegović (bubnjevi), Jelena Božić (bas gitara) i Eva Badanjak (gitara i vokal), a na svojim službenim kanalima predstavljaju se kao 'hrvatski indie audiovizualni sastav' nastao u Zagrebu krajem 2009. Izdale su pet albuma: 'I onda je sve počelo', 'Jantar', 'Sunčani ljudi' i 'Blender' te nedavno i 'Ciklus'. Nastupale su na brojnim festivalima u Hrvatskoj i regiji, a 2016. imale su i turneju po Francuskoj u sklopu projekta Europavox. Održale su oko 400 koncerata u Europi, od Grčke do Estonije, od Francuske do Bugarske, a njihove pjesme emitirane su na radijskim postajama širom svijeta, od slavnog KEXP-a iz Seattlea do BBC Radija. U svojim tekstovima katkad potenciraju teme iz aktivističkog spektra LGBTQ i queer populacije, a u nedavnom intervjuu za tportal ponosno su se opisale kao 'obične lezbe koje sviraju neobičnu glazbu'.
I Kuća tambure je problematična
Zadovoljna zbog toga što je koncert izbačen iz programa manifestacije koja nosi ime Ivane Brlić Mažuranić, dotad nepoznata autorica identificira se u razgovoru za Narod.hr kao Nikolina Martinović, vlasnica 035portala i novinarka 'koja je otkrila ovu aferu'. Ocijenila je da Slavonski Brod nije pretjerano kriv za ovaj skandal jer 'nije zainteresiran za kulturu', no i dalje nije zadovoljna time što će ŽEN ipak nastupiti u Kući tambure. Kako bi to potkrijepila, citira Zorana Milanovića, a on je prilikom otvorenja Kuće tambure, kaže, 'dobro rekao da se s tamburom ovdje rađalo, za tamburu živjelo i s tamburom ginulo. Nastup benda ŽEN, po mojem mišljenju, ali i mnogih drugih građana koji nam se javljaju, nije prikladan za Kuću tambure - u tom bi se prostoru trebale prije svega izvoditi tradicijska glazba i tradicionalna umjetnost', kaže Martinović.
Martinović će, međutim, svoje stavove, osim čitateljima Narod.hr-a, morati objasniti još nekim institucijama. Šef HND-a Hrvoje Zovko kaže da je njezin tekst prekršio sve postulate novinarske profesije. 'Ne može se nekome braniti u ovom slučaju koncertni nastup zbog njegove seksualne orijentacije. To je protivno Ustavu. Što je iduće? Zabrana odlaska u trgovine zbog orijentacije?' ističe Zovko.
Music Box javlja i da je Agencija za elektroničke medije otvorila predmet želeći utvrditi je li riječ o kršenju novinarske etike te da će se o ovoj temi raspravljati na sljedećoj sjednici Vijeća za elektroničke medije. U međuvremenu, ŽEN oštre svoje tambure za nastup u Kući tambure nakon što su se vratile s europske turneje po Srbiji, Kosovu, Sjevernoj Makedoniji i Bugarskoj, zemljama koje u Hrvatskoj vole smatrati manje progresivnima, no u kojima nisu imale baš nikakvih problema. Kako se onda ovakve stvari mogu dogoditi baš u slavonskoj ravnici, poharanoj ne samo demografskim, već i koncertnim stampedom, pitanje je za sve koji prije svega vole dobru glazbu. A ŽEN, s aktivizmom ili bez njega, jedan je od rijetkih bendova koji je svojim tamburama tu pospanu slavonsku ravnicu imao namjeru razbuditi.