Dok se u Hrvatskoj knjige sve manje kupuju, što je postalo zabrinjavajući trend, svjetske liste bestselera pokazuju da se u 2012. itekako čitalo, uz napomenu da je apsolutni hit godine erotska trilogija 'Pedeset nijansi', ujedno i jedan od naslova čiji se primjerak više tražio u nas
U pitanju je priča koja bi se mogla svrstati u kategoriju 'božićnog čuda', da nema tog detalja o sado-mazo seksu: nepoznata britanska TV-producentica u srednjim godinama odlučuje svoje erotske fantazije pretočiti u roman te online počinje objavljivati pod nickom Snowqueens Icedragon. Isprva tek persiflažu (i to iz fan fiction perspektive) na račun nevjerojatno popularnog serijala 'Sumrak', iz čega onda izrasta – recimo to tako – originalno književno djelo o seksualno-ljubavnim avanturama i traumama studentice Anastasije Steele i zagonetnog milijunaša i poduzetnika Christiana Greya. Iz toga nastaje trilogija 'Pedeset nijansi sive', a Snowqueens Icedragon je tri godine kasnije svjetski poznata kao EL James. U 2012. godini ova je Britanka proglašena osobom godine u časopisu Publishers Weekly, dok je Time svrstava u svojih 100 najutjecajnijih ljudi godine, a sve to zahvaljujući desetinama milijuna prodanih primjeraka knjige 'Pedeset nijansi sive', te dva nastavka – 'Pedeset nijansi mračniji' i 'Pedeset nijansi slobodniji'.
Samo u Velikoj Britaniji je 'Pedeset nijansi sive' prodana u više od pet milijuna primjeraka, dok se procjenjuje da ta brojka za ostatak svijeta iznosi oko 40 milijuna primjeraka, te je knjiga EL James neupitni nakladnički fenomen ove godine. Tome pomaže i da je trilogija EL James prevedena na pregršt svjetskih jezika, te da se čita u Albaniji i Srbiji, Hrvatskoj i cijeloj Europi, ali je hit i u Vijetnamu, Rusiji... Što se književne vrijednosti najprodavanije knjige 2012. tiče, kritičari diljem svijeta su unisoni u svojem negativnom stavu prema ovoj, kako je netko napisao, 'seksi prozi za kućanice', koja se može pohvaliti da je pokrenula nekoliko trendova na svjetskoj književnoj sceni.
Prvo je svakako tematski, o čemu svjedoči i uspjeh spisateljice Sylvije Day čiji se erotski serijal 'Crossfire' također našao na brojnim listama bestselera. Prema listi deset najprodavanijih knjiga koju je objavio Amazon, Day je zastupljena s čak dva naslova: 'Bared To You' i 'reflected In You', oba s podnaslovom 'A Crossfire Novel'. Ova stručnjakinja za rusku književnost i bivša časnica američke vojska otkrila je da čitateljska publika, ili barem njen veliki dio koji čine žene, voli maštati o misterioznim milijunašima s kojima će doživjeti vatrene romanse. U slučaju Sylvije Day i serijala 'Crossfire', dodan je i tabloidni element seksualnog zlostavljanja djece, pa su tako dvoje glavnih likova Eva Tramell i Gideon Cross u djetinjstvu bili žrtve seksualnih predatora. Iako se ni Day ne može pohvaliti velikom podrškom književnih kritičara (Guardian je 'Crossfire' opisao kao 'banalni serijal'), čini se da ipak ne izaziva toliku mržnju kao njena poznatija kolegica.
Uspon elektroničkih knjiga
Drugi važan trend je objavljivanje online, kako je započela EL James, u čemu očito neće biti izuzetak koji potvrđuje pravilo. Elektroničke knjige su se također etablirale među zapadnjačkom čitateljskom publikom, pa su na Kindleu ove godine najprodavaniji bili poznati naslovi poput Tolkienova 'Hobita' i knjiga iz serijala 'Igre gladi', ali i roman 'Gone Girl' Gillian Flynn. Ovaj triler o mračnim bračnim tajnama je i među najprodavanijim naslovima sveukupne liste Amazona, na kojoj vladaju autorice: EL James (s tri knjige), Sylvia Day (s dvije knjige), Jennifer Probst (njena knjiga 'The Marriage Bargain' je na sedmom mjestu najprodavanijih naslova godine) i gorespomenuta Gillian Flynn.
Među prvih deset naslova na Amazonu je i jedna publicistička knjiga, 'No Easy Day' Marka Owena u kojoj se prati operacija ubijanja Osame Bin Ladena. Ostala mjesta, pak, popunjavaju novi krimići Johna Grishama ('The Racketeer') i Davida Baldaccija ('The Innocent'). Među 100 najprodavanijih knjiga na Amazonu se od publicistike nalazi i nekoliko dobro ocijenjenih naslova, poput biografije trećeg američkog predsjednika Thomasa Jeffersona pod naslovom 'The Art Of Power', koju je napisao Jon Meacham. Ovaj bivši urednik Newsweeka je prethodno nagrađen Pulitzerovom nagradom za biografiju predsjednika Andrewa Jacksona, te u knjizi o Jeffersonu za široku publiku opisuje i analizira (politički) život jednog od najvećih intelektualaca među američkim predsjednicima. Mrtvi predsjednici su općenito fascinacija dijela američke čitateljske publike te se među ovogodišnjim bestselerima nalaze i knjige TV-voditelja Billa O'Reillyja o Lincolnu i Kennedyju
Mladi vole čitati o grčkim bogovima
U kategoriji young adult, iliti literature za mladež, najprodavaniji naslov godine po Amazonu je knjiga Ricka Riordana 'The Mark of Athena', koja se nadovezuje na mitove i legende antičke Grčke. Riordan je inače najpoznatiji po fantasy serijalu o tinejdžeru Percyju Jacksonu koji otkriva da je polubog iz grčke antičke tradicije, čiji je 'The Mark of Athena' najnoviji nastavak. Popularni serijali za mlade u 2012. godini bili su i 'Diary of a Wimpy Kid' (čiji je sedmi dio 'Third Wheel' među deset najprodavanijih knjiga za mlade), te 'Beautiful Creatures' Kami Garcije i Margaret Stohl, sada i potencijalni filmski serijal koji se sa svojom kombinacijom magije i uklete teen ljubavi pozicionira kao kombinacija 'Sumraka' i Harryja Pottera
U Hrvatskoj se knjige baš i ne kupuju
U Hrvatskoj je situacija znatno drugačija u odnosu na prethodno opisano. Naime, teško se može o najprodavanijim knjigama govoriti u državi u kojoj masovno propadaju neovisne knjižare (nestala je i ona na koju je bio naslonjen tako uspješan projekt poput pulskog Sa(n)jam knjige), dok su veliki igrači Profil i Mozaik odlučili udružiti snage kako bi preživjeli krizu. Još gore, istraživanje udruge Knjižni blok – koju čine između ostalih Nenad Bartolčić i Seid Serdarević iz Frakture – pokazalo je da građani Hrvatske poražavajuće slabo kupuju knjige. Zato treba napomenuti parametre onoga što se u Hrvatskoj smatra bestselerom – svaka knjiga koja proda par tisuća primjeraka.
Ipak, zna se da je i kod nas 'Pedeset nijansi sive' tako u kategoriji velikog bestselera, s više tisuća prodanih primjeraka, a toliko je u predbilježbi dobio i prvi roman za odrasle JK Rowling 'Prijevremeni izbori'. Dobro se prodavao u svim medijima prisutni i nagradama obasuti 'Kalendar Maja' Zorana Ferića, domaća must have knjiga godine, dok je među zbirkama poezije 'Mamasafari' Olje Savičević Ivančević bila rado čitana, s time da je ovo potonje više rezultat osobnog istraživanja, nego egzaktnih brojki. S druge strane, Hrvati ipak navodno čitaju, ali najviše posuđuju u knjižnicama, što znači da se otkup knjiga može smatrati uspješnim programom Ministarstva kulture.