kulturni vodič

Tjedan je pun kulture: Od japanskog klupskog jazza do knjige nadahnute Gibonnijem

25.11.2024 u 11:32

Bionic
Reading

Ovog tjedna Zagreb ponovno vrvi kulturnim događanjima. Izdvojili smo njih šest: filmski festival, koncert u Petom Kupeu te jednu od najboljih predstava ove sezone.

Ponedjeljak, Atelijeri Žitnjak

Peto izdanje Interface Video Art Festivala, koji okuplja autore posvećene eksperimentiranju u području video umjetnosti i stvaranju novih inovativnih filmskih formi, održat će se od 22. studenog do 7. prosinca 2024. u Zagrebu (Atelijeri Žitnjak) i Rijeci (Art- kino Croatia). Program festivala Interface temelji se na istraživanju novih medija, video umjetnosti i eksperimenta u filmskom mediju te nudi uvid u stvaralaštvo šireg kruga umjetnika bez unaprijed zadanih kustoskih okvira. Radi se o nastavku programa novih medija koji se, u organizaciji Grete, razvija 15 godina u kontinuitetu. Program je prvotno osmišljen kao dio Hartera Music Festivala, a od 2014. godine postaje samostalna manifestacija posvećena novim medijima i video umjetnosti. Međunarodna selekcija ovogodišnjeg izdanja obuhvaća 30 video radova iz 20 zemalja, koji će se moći besplatno pogledati na lokacijama i online.

Utorak, Muzej suvremene umjetnosti

Dokumentarn film 'Jump Out' hrvatske redateljice Nike Šaravanje, prikazat će se u Muzeju suvremene umjetnosti u sklopu hibridnog festivala 'Unseen.' Ovo je dokumentarac i o svjetskoj ekonomskoj nejednakosti, i pronalaženju svrhe i sreće u okolnostima koje nisu najsretnije, pa i svojevrsni podsjetnik na zahvalnost prema važnim stvarima u životu koja je često zaboravljena u našoj civilizaciji izobilja. Dvojica dječaka, Ian i Promise koji su glavni likovi filma, sanjaju o tome da pobjegnu od svoje svakodnevnice i postanu poznati i slavni - česti san djece diljem svijeta. Svaki se dan na rubu svog kvarta sastaju sa svojim trenerom Steveom, jednim od starijih akrobata koji su gostovali u Zagrebu. On i drugi članovi akrobatske skupine treniraju klince i uče ih životu, te im u siromašnoj četvrti treninzima ispunjavaju svakodnevicu. 'Jump Out' u Zagreb stiže nakon što je prošli tjedan osvojio nagradu u kategoriji 'Kids & Teens' na 65. Festivalu dei Popoli u Firenzi, najstarijem festivalu dokumentaraca u Europi.

Utorak, Kulturno informativni centar (KIC)

Kulturno informativni centar (KIC) od 26. do 30. studenog organizira 7. Arteriju - tjedan filma o umjetnosti. Sedmo izdanje donosi presjek aktualnih dokumentarnih i igranih filmova o osebujnim umjetničkim osobnostima, njihovim kreativnim procesima i društvenim pozadinama. Program u utorak 26. studenog u 19 sati otvara dokumentarac 'Nisam sve što želim' biti u režiji Kláre Tasovske. U pitanju je introspektivni portret češke fotografkinje Libuše Jarcovjákove komponiran od subjektivnih analognih fotografija i neusiljenih dnevničkih zapisa koje sama umjetnica čita naglas te koji zajedno ogoljuju njezino divlje putovanje kroz svakodnevne borbe, tjelesnost, ljudske odnose i emotivne (samo)spoznaje. Nekonvencionalna i ganutljiva priča o odrastanju ispričana je kroz egzistencijalistički prosede te je posveta nezasitnoj fotografskoj znatiželji i umjetničkom procesu koji prigrljuje spontano i neočekivano. Nakon projekcije održat će se razgovor u kojem sudjeluju grafička dizajnerica i fotografkinja Sanja Bachrach Krištofić te kustosica Leila Topić.

Srijeda, Peti Kupe

Kyoto Jazz Massive, japanski pioniri crossovera jazza i klupske glazbe se nakon dugo vremena vraćaju te ih je otkrio Gilles Peterson. Braća Shuya i Yoshi Okino bavili su se DJ-anjem, a nakon Petersonovog poticaja, osnovali su duo Kyoto Jazz Massive te postali pioniri japanskog crossovera jazza i klupske glazbe. Oformivši bend, krenuli su i s live nastupima koji traju do danas.Japanski pioniri objavilI su 1994. prvi kompilacijski CD pod nazivom 'Kyoto Jazz Massive“, a 2000. i prvi singl 'Eclipse' pod okriljem poznate etikete Compost. Svjetsko priznanje doživio je njihov prvi album 'Spirit of the Sun' iz 2002. godine. Uz svoje skladbe, stalno izbacuju nove remikseve, što im je priskrbilo reputaciju vrlo traženih producenata. Kao DJ-i redovito sviraju ne samo u Japanu nego i diljem svijeta, posebno u Britaniji, Njemačkoj, Italiji, Francuskoj i SAD-u. Još pamtimo njihove nastupe u 2000-ima u sklopu kultnog programa Kontrapunkt. Nakon dugog vremena vraćaju se u Zagreb isporučiti uživo svoj vrhunski spoj jazza i elektronike te ulaznice možete nabaviti ovdje.

Kyoto Jazz Massive live in the Brownswood Basement Izvor: Društvene mreže / Autor: Worldwide FM

Petak, ZeKaEm

U Zagrebačkom Kazalištu Mladih će se 50. put odigrati predstava 'Eichman u Jeruzalemu.' Riječ je o autorskom projektu slovenskog redatelja Jerneja Lorencija. Ova emotivno snažna dokumentarističko-izvedbena predstava premijerno je izvedena u ožujku 2019. u trenutku jačanja ne samo desnice u Europi, nego i istovremenog revizionističkog odnosa prema hrvatskom antifašističkom povijesnom nasljeđu. Kroz vrstu dokumentarističkog teatra bavi se najvećim zlom 20.stoljeća nacizmom i holokaustom. Predstavu su mnogi kazališni kritičari proglasili najvažnijim kulturnim događajem te godine. Inspirirana je filozofskim tekstom Hannah Arendt 'Eichmann u Jeruzalemu', dokumentarnim filmom Claude Lanzmanna 'Shoah', knjigom Curzia Malapartea Koža'.

Petak, Knjižnica i čitaonica Bogdana Ogrizovića

Za sve ljibitelje poezije, u petak će se predstaviti knjiga 'Drvo - priče o pjesmama', zbirka tekstova domaćih pisaca nadahnutih Gibonnijevim pjesmama. Gibonni je odavno poznat kao izvanredan glazbenik i važan pjesnik čije su pjesme stvorile poseban, izvorni literarni svijet. Stoga je knjiga 'Drvo' – svojevrsna antologija priča priređivača Đorđa Matića – rijetko ambiciozan književni pothvat u kojem dvadeset i šest pisaca iz Hrvatske i regije ispisuje svoje tekstove na teme Gibonnijevih pjesama. Priče iz ove antologije najlakše je shvatiti kao intimnu korespondenciju između sjajnog muzičara i pjesnika i dvadeset šest poznatih pisaca kojima je Gibonnijeva poetika bila poticaj na stvaranje. Pavao Pavličić, Miljenko Jergović, Kristian Novak, Marina Vujčić, Ivana Šojat, Zoran Predin, Julijana Matanović, Korana Svilar, Magdalena Blažević, Lidija Deduš, Tanja Mravak, samo su neki od autorica i autora koji su sudjelovali u stvaranju ove jedinstvene književne avanture.