Predstava 'Šestorica protiv Turske' izvodi se na albanskom, engleskom i turskom jeziku, a radnja je inspirirana incidentom iz 2018. u kojem su na Kosovu šestorica turskih učitelja uhićena i deportirana u Tursku.
Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine zaprimilo je službenu protestnu notu Veleposlanstva Turske zbog predstave 'Šestorica protiv Turske', koja bi trebala biti prikazana 14. travnja u Narodnom pozorištu Sarajevo. Označavajući diplomatsku notu kao 'najhitniju', tursko veleposlanstvo izrazilo je snažno protivljenje postavljanju predstave, tvrdeći da ona promiče propagandu u znak podrške organizaciji FETO, koju Turska označava terorističkom skupinom, te da cilja i tursku državu i njezinog predsjednika.
Ističu kako promotivne fotografije na službenoj web stranici Narodnog pozorišta Sarajevo prikazuju maske s likovima turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana i Fethullaha Gülena, što Veleposlanstvo tumači kao "jasan pokazatelj povezanosti predstave s FETO-om". U bilješci se naglašava da se, s obzirom na tradicionalno pozitivne odnose između Turske i Bosne i Hercegovine, takvi prikazi smatraju neprimjerenima i uvredljivima. Veleposlanstvo je zatražilo od Ministarstva da prenese svoju zabrinutost nadležnim bosanskohercegovačkim institucijama.
Inspirirana mafijaškim uhićenjima 2018. godine
'Šestorica protiv Turske' zajednička je produkcija kazališnih kolektiva Qendra Multimedia (Kosovo), Gerçek Tiyatrosu (Turska) i My Balkans (SAD/Srbija) i izvodi se na albanskom, engleskom i turskom jeziku. Napisao ju je Jeton Neziraj, jedan od međunarodno najpoznatijih kosovskih dramskih pisaca i nekadašnji umjetnički direktor Narodnog pozorišta Kosova, a istražuje degradaciju demokracije i uspon populističko-nacionalističkih režima i autoritarizma u Europi.
Režiju potpisuje Blerta Neziraj, čije su produkcije za Qendra Multimedia gostovale diljem svijeta, uključujući Lausanne, Milano, Beč, Hamburg, Lyon, Bern i New York. Radnja je inspirirana incidentom iz 2018. u kojem su na Kosovu šestorica turskih učitelja uhićena i deportirana u Tursku zbog navodnih veza s Gülenovim pokretom, koji turske vlasti krive za pokušaj puča 2016. godine. Kosovski dužnosnici u to su vrijeme kao razlog za oduzimanje dozvola boravka naveli zabrinutost za nacionalnu sigurnost.
'Kada su kosovske televizijske postaje emitirale uhićenje šestero turskih državljana, ljudi su se s pravom pitali: Kako je moguće da se takva otmica u mafijaškom stilu dogodi u zemlji koja tvrdi da je demokratska, poput Kosova, i to svakako uz odobrenje i nadzor najvišeg rukovodstva Kosova?', stoji u najavi predstave na stranicama Narodnog pozorišta Sarajevo.