timski rad

Veliko otkriće u Egiptu: Nakon 100 godina pronađena još jedna faraonska grobnica

18.02.2025 u 22:08

Bionic
Reading

Egipatski dužnosnici objavili su u utorak otkriće grobnice faraona Tutmozisa II., posljednje od izgubljenih grobnica kraljeva Osamnaeste dinastije starog Egipta, koja je vladala više od dva stoljeća između otprilike 1550. pr. Kr. i 1292. pr. Kr. To je prva faraonska egipatska grobnica koja je otkrivena otkako je pronađeno posljednje počivalište faraona Tutankamona 1922. godine.

Zajednička egipatsko-britanska arheološka misija otkrila je grobnicu Tutmozisa II. u području planine Tebe, zapadno od Luksora i poznate Doline kraljeva. Tim i egipatsko Ministarstvo turizma i antikviteta, koji su to objavili, rekli su da su, tijekom iskapanja onoga što je prije bilo poznato samo kao grobnica br. C4., otkriveni dokazi koji jasno ukazuju da je riječ o grobnici faraona Tutmozisa II., piše CBS.

Ulaz i glavni prolaz u strukturu otkriveni su 2022. godine, a unutarnja iskapanja od tada su nastavljena pedantno.

Dr. Mohamed Ismail Khaled, glavni tajnik egipatskog Vrhovnog vijeća za antikvitete, rekao je kada je misija prvi put pronašla ulaz u grobnicu i njezin glavni prolaz prije gotovo tri godine, tim je vjerovao da bi mogla pripadati jednoj od supruga faraona, s obzirom na blizinu grobnice žena faraona Tutmozisa III. i blizinu grobnice kraljice Hatšepsut, koja je bila pripremljena za nju kao kraljevsku ženu prije nego što je postala vladarica drevnog kraljevstva. Na kraju je zbog uspona na prijestolje bila pokopana u Dolini kraljeva.

Kada su se iskapanja i ispitivanje artefakata nastavili, misija je pronašla nove dokaze koji identificiraju vlasnika misteriozne grobnice kao faraona Tutmozisa II., što također sugerira da je njegove pogrebne obrede izvršila kraljica Hatšepsut, koja je bila ujedino njegova supruga i polusestra.

Khaled je rekao da dijelovi posuda od alabastera pronađeni u ruševinama imaju natpise koji nose ime faraona Tutmozisa II. i identificiraju ga kao 'preminulog faraona', zajedno s imenom njegove žene, Hatšepsut. To je sve, dodao je Khaled, pomoglo da se potvrdi da je Tutmozis. II vlasnik grobnice.

Otkriće je opisao kao jedno od najvažnijih arheoloških otkrića posljednjih godina. Otkriveni artefakti važni su doprinos znanstvenom razumijevanju povijesti tog područja i vladavine kralja Tutmozisa II.

Mumija otkrivena na drugom mjestu u 19. stoljeću

Mumija faraona Tutmozisa II. otkrivena je tijekom 19. stoljeća, na drugom arheološkom nalazištm poznatom kao Deir el-Bahari Cachette, u koje je vjerojatno premještena stoljećima nakon što su je opljačkali pljačkaši grobnica, prema relativno novom Nacionalnom muzeju egipatske civilizacije. Njegova mumija sada je izložena u muzeju, među onima drugih drevnih faraonskih obitelji.  

Grobnica je u lošem stanju uglavnom zbog izloženosti poplavama nedugo nakon smrti Tutmozisa II, prema Mohamedu Abdelu Badiju, voditelju Sektora za egipatske starine pri Vrhovnom vijeću za starine i voditelju egipatskog tima koji je radio na iskopavanju. Abdel Badie je rekao da početne studije također pokazuju da je veliki dio izvornog sadržaja grobnice premješten na drugo mjesto nakon drevnih poplava.

Rekao je da su timovi otkrili žbuku u grobnici s ostacima plavih natpisa i žutih zvijezda, te neke odlomke iz knjige 'Imydwat', koja je jedna od najvažnijih pogrebnih knjiga pronađenih u drevnim egipatskim grobnicama, napisana da pomogne voditi preminule faraone kroz njihovo putovanje podzemljem.

Dr. Piers Litherland, voditelj engleskog tima na nalazištu, rekao je da grobnicu karakterizira jednostavan arhitektonski dizajn, kakav su birali vladari Egipta koji su došli nakon Tutmozisa II. Litherland je rekao da će misija nastaviti svoj rad na istraživanju i pokušati utvrditi kamo je nestao ostatak sadržaja iz grobnice Tutmozisa II. i skriva li grobnica još neke tajne.