Međunarodni festival dokumentarnog filma ZagrebDox, koji će se održati od 15. do 22. ožujka u CineStaru Zagreb – Branimir mingle mallu, donosi ove godine i novi program EKO DOX, s filmovima koji ukazuju za posljedice globalne ekološke krize.
U okviru tog programa prikazat će se četiri dokumentarna filma koja se bave uništenjem životinjskih vrsta, zagađenjem zraka, onečišćenjem tla, ali otkrivaju i primjere inovativnih modela preživljavanja u krizom opustošenim područjima, najavljeno je sa ZagrebDoxa.
Dokumentarac National Geographica 'Sea of Shadows' cijenjenog austrijskog redatelja i snimatelja Richarda Ladkanija progovara o eko-katastrofi koja prijeti akvatoriju Kalifornijskog zaljeva, gdje danas obitava svega 15 jedinki kalifornijskih pliskavica.
Riječ je o endemskoj vrsti kita, jednoj od najugroženijih vrsta sisavaca u svijetu, kolateralnoj žrtvi ekstenzivnog krivolova meksičke i kineske mafije na tzv. morski kokain – ribu totoabu, čiji mjehur na crnom tržištu postiže astronomske vrijednosti, a koristi se u liječenju i kao gastronomski specijalitet.
S festivala ističu kako je iza tog ostvarenja, ovjenčanog nagradom publike na Sundance Film Festivalu, kao producent stao i gorljivi holivudski zagovornik zaštite okoliša Leonardo DiCaprio, a film je potvrdio redateljev status majstora 'dokumentarnog trilera'.
Kineski grad Lengfang, koji nosi nepoželjnu titulu jednog od gradova s najmanjim indeksom kvalitete zraka na svijetu, poprište je radnje filma 'Smog Town' kineske redateljice Meng Han.
'Ta filmska studija slučaja o borbi protiv problema koji u posljednje vrijeme ne zaobilazi ni naša područja ilustrira jedan od ključnih problema s kojim se aktivisti i organizacije za zaštitu okoliša neprestano susreću: kako brigu o okolišu postaviti kao prioritet pred globalnim silama kapitala i imperativom ekonomskog rasta', napominje se u najavi.
U programu je i dokumentarac 'You Think the Earth is a Dead Thing' francuske umjetnice, redateljice i fotografkinje Florence Lazar o problemu s kojim se suočava stanovništvo karipskog otoka Martinique, odnosno razornim posljedicama uporabe pesticida na plantažama banana koje prekrivaju čak četvrtinu njihove zemlje.
Tamošnji poljoprivrednici bore se protiv tog problema ljekovitim biljem i neobrađenom zemljom za uzgoj autohtonog povrća bez industrijskih pesticida.
Film 'When Tomatoes Met Wagner' autorice Mariane Economou, najavljuje se kao 'optimistična priča proizišla kao posljedica krize', koja se događa u izoliranom selu u središnjoj Grčkoj.
Dvojica farmera ondje se upuštaju u neobičnu misiju: uz pomoć klasičnih skladbi Richarda Wagnera, za koje vjeruju da stimuliraju rast plodova, uzgajaju rajčice iz autohtonog sjemena čuvanog stotinama godina.
Ta je priča o maloj manufakturi osvojila nagradu FIPRESCI na festivalu dokumentarnog filma u Thessalonikiju, a kao službeni grčki kandidat za Oscara jedan je od rijetkih dokumentaraca u utrci za nagradu u kategoriji najboljeg međunarodnog filma.
Filmovi s ekološkom temom i u ostalim programima
Šesnaesti ZagrebDox tijekom osam dana donosi više od stotinu dokumentaraca u raznim programima, od kojih se neki i izvan novog programa dotiču ekologije.
U regionalnoj konkurenciji prikazat će se filmovi o mogućnostima postizanja harmoničnog suživota s prirodom.
Tema poetičnog filma 'A sad se spušta veče' Maje Novaković je svakodnevica dviju starica na izoliranim obroncima istočne Bosne, ispunjena lokalnim kulturnim nasljeđem i ritualima koji otkrivaju duboko utkane vrijednosti života u suglasju s okolinom.
Talijanski redateljski dvojac Damiano Giacomelli i Lorenzo Raponi u filmu 'Siddhartha' prati oca i sina koji su blagodati suvremene civilizacije zamijenili životom u zabačenom talijanskom selu.
O obitelji koja u napuštenom rezervatu na ušću Dunava, nadomak užurbane svakodnevice Bukurešta, živi u savršenoj harmoniji s prirodom, govori film 'Acasa, My Home' redatelja Radua Ciorniciuca.
Jedan od filmova iz programa Biografski dox, 'Nothing Fancy: Diana Kennedy' redateljice Elizabeth Carroll, donosi životnu priču naslovne junakinje, slavne kulinarske chefice čija je cjeloživotna strast prema tradicionalnoj meksičkoj kuhinji neraskidivo povezana i s njegovanjem ekološki održivih životnih navika.
Program Kontroverzni dox, koji će i ove godine okupiti niz intrigantnih naslova s nekonvencionalnim redateljskim pristupima, donosi i film 'Forum' nagrađivanog njemačkog redatelja Marcusa Vettera, prvog filmaša koji je ušao na od javnosti skrivene sastanke Svjetskog ekonomskog foruma, na kojima nekolicina svjetskih moćnika donosi odluke o globalnoj budućnosti.