MSU

Zbog velikog interesa izložba 'Futurizam, dinamizam i boja' produžena do 28. travnja

23.04.2019 u 18:07

Bionic
Reading

Zbog velikog interesa publike izložba 'Futurizam, dinamizam i boja' Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu produžena je do nedjelje, 28. travnja, izvijestio je MSU

U prostoru za povremene izložbe na prvom katu muzeja izložba, koja je otvorena od 1. ožujka, a trebala se zatvoriti 20. travnja, prvi put se zagrebačkoj i hrvatskoj publici predstavlja stotinjak originalnih radova futurističkih slikara, pretežito slika, ali i skulptura te primjeraka dizajna i mode, koji zajedno vrijede više od 60 milijuna eura.

Izložena su majstorska djela talijanskog futurizma, jednog od najvažnijih umjetničkih pokreta 20. stoljeća, koji ove godine obilježava 110. obljetnicu svog revolucionarnog i utemeljiteljskog Manifesta. Djela tog važnog avangardnog pokreta do sada nisu bila predstavljena u Hrvatskoj.

Umjetnici, čiji su radovi izloženi, Carlo Carrà, Umberto Boccioni, Giacomo Balla, Achille Funi, Gerardo Dottori, Enrico Prampolini, Robero M. Baldessari, Achille Lega, Gino Severini, Fortunato Depero, Luigi Russolo, Primo Conti, Mario Nannini, Julius Evola, Pippo Rizzo, Alberto de Pistoris, Vittirio Corona i drugi, otvarali su prostore umjetničke slobode na početku dvadesetog stoljeća, a njihove su ideje ostavile dubok trag ne samo na talijanskoj već i svjetskoj umjetničkoj sceni.

Otvorena izložba 'Futurizam, dinamizam i boja'
  • Otvorena izložba 'Futurizam, dinamizam i boja'
  • Otvorena izložba 'Futurizam, dinamizam i boja'
  • Otvorena izložba 'Futurizam, dinamizam i boja'
  • Otvorena izložba 'Futurizam, dinamizam i boja'
  • Otvorena izložba 'Futurizam, dinamizam i boja'
    +9
Otvorena izložba 'Futurizam, dinamizam i boja' Izvor: Pixsell / Autor: Tomislav Miletic

Bili su nadahnuti pokretom i brzinom, tehnološkim napretkom na početku stoljeća, te radikalno zahtijevali prekid s prošlošću i tradicijama talijanske umjetnosti.

Kustos izložbe je talijanski povjesničar umjetnosti Maurizio Scudiero, koji je pridonio revalorizaciji djela futurističkog slikara Fortunata Depera i organizirao više od stotinu izložab na temu futurizma diljem svijeta.

Zagrebačka izložba nastala je u suradnji s Talijanskim institutom za kulturu u Zagrebu i StArt S.r.l., talijanskom organizacijom za kulturu koja se bavi integracijom inovativnih izložbi i umjetničkih projekata u rad kulturnih institucija, javnih i privatnih tvrtki i zaklada.