'SPIDERMAN'

Zoran Ferić predstavio novi roman: Napadi na literaturu uznemiravaju više od same literature

16.04.2025 u 11:38

Bionic
Reading

Napadi na literaturu uznemire više nego što sama literatura može uznemiriti, poručio je književnik Zoran Ferić u utorak na predstavljanju svoje najnovije zbirke priča "Spiderman" koju je objavio V.B.Z., u Tvornici kulture.

Urednik Dalibor Šimpraga osvrnuo se na diskreditiranje Ferićevih tekstova koji su bili na meti kritika zbog toga što "prelaze granicu" te je stao u njihovu obranu. Takve je kritike usporedio s nedavnim izbacivanjem knjige "Ubiti pticu rugalicu" Harpera Leeja iz američke lektire, zbog njezine tematike koja "uznemirava" čitatelje, što smatra upravo svrhom te knjige.

<<<Zoran Ferić za tportal: Zlo nije zavladalo preko noći, oduvijek je bilo tu. Zavladali su fanatici>>>

Ferić je na to kazao da mu je obrana jako važna, u svakome trenutku.

"Možete biti sigurni u ono što radite, možete biti sigurni u literaturu i u ono što ste o njoj naučili, a da vas takvi napadi itekako uznemire. Uznemire vas puno više nego što literatura ikoga može uznemiriti", kazao je Ferić.

Predstavljanje zbirke Spiderman Zorana Ferića
  • Predstavljanje zbirke Spiderman Zorana Ferića
  • Predstavljanje zbirke Spiderman Zorana Ferića
  • Predstavljanje zbirke Spiderman Zorana Ferića
  • Predstavljanje zbirke Spiderman Zorana Ferića
  • Predstavljanje zbirke Spiderman Zorana Ferića
    +2
Predstavljanje zbirke Spiderman Zorana Ferića Izvor: Pixsell / Autor: Marko Prpic/PIXSELL

Zbirka kratkih priča ili "labavi roman"

Naslov knjige, "Spiderman", ujedno je i naslov zadnje priče u zbirci, koja se dalje dijeli na deset priča. To je priča koja je prva nastala, no posljednja je dovršena, i zaokružuje sve priče koje su nastajale tijekom zadnjih petnaestak godina, kazao je Ferić.

"Priče su nastajale neovisno jedna o drugoj, ali su se nastavljale jedna na drugu - one čine paukovu mrežu odnosa", kazao je autor. Istaknuo je da nije kadar napisati kratku priču, već samo romane, pa tako i spomenuta priča "Spiderman" ima devedesetak stranica. 

O duljini Ferićevih priča kritičarka Jagna Pogačnik kazala je da bi ubuduće teorija književnosti mogla dijeliti žanr na kratku priču i na Ferićevu kratku priču koja duljinom može biti roman, te na roman i Ferićev roman, koji je zapravo zbirka kratkih priča. 

Dodala je da njegov opus u cjelini vrijedi da se kratka priča "ulančava".

"Knjiga ima svoj specifičan ritam, tempo i balans. Kad ju pročitate do kraja je kao da ste pročitali labavi roman", poručila je.

Zbirku, koja se sastoji od 10 priča, povezuje mali bazen tirkizne boje u dvorištu Zoranove kuće. Oko njega zbivaju se ispovijesti prijatelja - priče su, na ovaj ili ona način, vezane s bazenom, istaknuo je urednik knjige Šimpraga, dodavši da se taj bazen u posljednjih pet godina pojavljuje u dvije Ferićeve knjige, čime je postao "književni topos", bitno opće mjesto u njegovom stvaralaštvu. 

"Ferić stvara nove književne prostore i rekreira stare. On gradi osobni muzej. Velik broj priča je u arealu oko stvarnog njegovog mjesta življenja - to je jedna mikrolokacija s još manjom mikrolokacijom bazena. Ferić je od svoje ulice stvorio kulturnu znamenitost", poručio je Šimpraga.

Zoran Ferić književnik je i gimnazijski profesor hrvatskog jezika i književnosti. Objavio je pripovjedne zbirke "Mišolovka Walta Disneya" (1996.) i "Anđeo u ofsajdu" (2000.) te romane "Smrt djevojčice sa žigicama" (2002.), "Na osami blizu mora" (2015.), i druge. Njegova je proza zbog groteske, crnoga humora, bizarnih slučajnosti i morbidnih motiva znala naići na osudu kritičara. Zbog svoje pripovjedne vještine osvojio je brojne nagrade, a djela su mu prevedena na 10 jezika.