KORISNI SAVJETI

Briga za zdravlje: Kako očistiti organizam nakon blagdanskog pretjerivanja

06.01.2025 u 14:18

Bionic
Reading

Iako naše tijelo ima prirodne mehanizme detoksikacije, nakon blagdanskog razdoblja i nerijetko pretjerivanja u jelu i piću, itekako će mu dobro doći dodatna pomoć

Treba naglasiti i da detoksikacija ne znači pridržavanje drastičnih dijeta, već prilagođen i 'step by step' povratak zdravim navikama.

Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Prva i najvažnija stvar na tom putu je dovoljan unos vode u organizam.

Adekvatan unos vode ključan je za sve metaboličke procese, a najjednostavniji način za provjeru pijete li dovoljno vode je boja urina - optimalno je da ima blijedožutu nijansu. U suprotnom, morate piti više vode dnevno.

Stručnjaci podsjećaju kako je potrebno piti od šest do osam čaša vode svaki dan, a mogu se dodati i napitci poput nezaslađenog zelenog čaja ili vode s limunom. Voda pomaže bubrezima i jetri u prirodnom procesu čišćenja organizma.

Prehrana bi trebala biti lagana i bogata vlaknima, a pripazite na unos šećera, nezdravih masnoća i alkohola.

Što se tiče za mnoge omiljenog napitka kave, iako nije potrebno potpuno izbaciti kofein, preporuka je ograničiti unos na manje od 300 mg dnevno - što odgovara otprilike dvije šalice kave ili šest šalica čaja.

Među poželjnim namirnicama su: zeleno lisnato povrće poput rukole, radiča i maslačka jer potiče rad jetre, a artičoke, grejp i limun pomažu u prirodnom procesu čišćenja. Češnjak također pomaže jetri u proizvodnji enzima za detoksikaciju.

Fokusirajte se i na:

  • Svježe voće i povrće
  • Cjelovite žitarice
  • Mahunarke
  • Nemasne proteine

Što se pak tiče začina, neki od njih su iznimno korisni u procesu čišćenja organizma.

  • Kurkuma ima snažna protuupalna svojstva
  • Đumbir potiče probavu i smanjuje upalne procese

Nastojte izbjegavati prerađenu hranu, šećer i alkohol barem tjedan dana. Time dajete priliku organizmu da se oporavi od blagdanskih pretjerivanja.

Zdrave navike koje pomažu

Tjelesna aktivnost je također ključna. To naravno znači kako ne morate odmah krenuti s intenzivnim treninzima - dovoljno je započeti s laganim šetnjama od 30 minuta dnevno. Kretanje potiče cirkulaciju i pomaže limfnom sustavu u čišćenju organizma.

Kvalitetan san je neophodan za oporavak. Pokušajte spavati 7-8 sati tijekom noći i održavati redovit ritam spavanja.

Sauna ili parna kupelj mogu pomoći u izbacivanju toksina kroz kožu, ali pazite da pritom unosite dovoljno tekućine.

Suho četkanje kože prije tuširanja potiče limfnu drenažu, a naizmjenično tuširanje toplom i hladnom vodom poboljšava cirkulaciju.

Stručnjaci upozoravaju i na stres koji na brojne načine utječe na naše kako mentalno tako i fizičko zdravlje.

Iako je nemoguće potpuno eliminirati stres, možemo naučiti bolje upravljati njime. Tehnike dubokog disanja i pristup 'stani i razmisli' mogu značajno smanjiti njegov negativan utjecaj na tijelo, ali i duh.

Stručnjaci preporučuju da se ovih navika držite barem dva tjedna kako biste osjetili prve rezultate. Nakon toga možete procijeniti koje od njih želite zadržati kao dio svoje svakodnevice. Nakon nekoliko dana ovakvog režima, osjetit ćete više energije, bolju probavu i općenito bolje raspoloženje.

I naravno, nemojte biti prestrogi prema sebi - cilj je postupno se vratiti zdravim navikama, a ne kazniti se zbog blagdanskog uživanja.

Važno je napomenuti da se detoksikacija treba provoditi uz osluškivanje vlastitog tijela te da svaka nagla promjena može biti kontraproduktivna. Također, ako imate bilo kakve zdravstvene tegobe, svakako se prije početka detoksikacije posavjetujte s liječnikom.