U svojoj najnovijoj knjizi prestižni turistički vodič Lonely Planet preporučio je gradove koje bi svakako trebalo posjetiti 2011. Iz popisa je vidljivo da mjesto na top listi nemaju samo blještavi megalopolisi, nego i gradovi koji su do prije nekoliko godina bili potpuno turistički neprivlačni
1. NEW YORK, SAD
Od terorističkih napada 11. rujna i pogibije tisuća ljudi, na mjestu World Trade Centera umjesto nebodera blizanaca stajala je bolna, zjapeća praznina. No ove godine sve će se promijeniti, kada se bivši WTC otvori za posjetitelje kao Memorijalni centar 11. rujna. Na pošumljenom trgu, osvijetljenom noću, bit će vodoskoci koji će podsjećati na nekadašnje tornjeve, a istaknuta će biti i imena svih nedužnih žrtava. Taj će događaj biti važniji za New York nego da svi njegovi sportski klubovi - Yankees, Knicks, Rangers i Giants - istovremeno postanu prvaci, dok se novogodišnja kugla, na oduševljenje okupljenih, u Silvestarskoj noći spušta po Times Squareu.
Zbog svog izvanrednog položaja na sjeverozapadnom rtu Afrike, marokanski Tangier gleda u dva smjera - jedan je okrenut prema Španjolskoj i Europi, a drugi prema Africi. Ipak, u mnogočemu se razlikuje od mjesta u svojoj okolini. 'Bijeli grad' oduvijek je imao stratešku važnost, no ne tako davno se u turističkom smislu shvaćao ljigavim, zapuštenim i pokvarenim. S dolaskom nove gradske uprave plaža je zasjala, ulice su sigurnije, a čak su i taksisti pristojniji. Ušminkani Tangier je stvoren kao mjesto umjetnika, uređenih zgrada, odličnog šopinga i novih restorana.
3. TEL AVIV, IZRAEL
Tel Aviv je potpuna suprotnost hodočasničkom Jeruzalemu - moderni Sin City nasuprot svetom mjestu na brdu. Čini se da je hedonizam jedna religija koja ujedinjuje njegove stanovnike. Ima više barova nego sinagoga, bog je DJ, a svačije tijelo je hram. Ipak, zagrebete li ispod površine, otkrit ćete da je Tel Aviv uistinu raznoliko mediteransko središte 21. stoljeća. Kao najveći međunarodni grad u Izraelu, dom je velike gej zajednice, svojevrsni San Francisco Bliskog istoka. Zahvaljujući sveučilištu i muzejima, grad je rasadnik rastuće izraelske umjetničke scene.
Unatoč svom promjenjivom vremenu (ili možda upravo zbog toga), Wellington je opušten glavni grad s više barova, kafića i restorana po glavi stanovnika nego New York. Ujedno je mjesto s mnoštvom gurmanskih sadržaja, uključujući desetak samostalnih pržionica kave. Stanovnici su pritom skromni pa objašnjavaju da, ako nešto rade, žele da to bude kako treba. Tijekom cijele godine novozelandska metropola puna je umjetnosti i kulturnih događaja. Tu je i filmska industrija Wellywood, smještena na poluotoku Miramar, koja cvate zahvaljujući i uspjehu Wellingtonca, sir Petera Jacksona. Ukratko, lokalci vole taj grad, a njihove osjećaje lako preuzmu i turisti.
5. VALENCIA, ŠPANJOLSKA
Zadržavajući svoj provincijski šarm, treći španjolski grad sada je mjesto međunarodne gužve. Osim što je domaćin prestižne jedriličarske utrke America's Cup i utrke Formule 1, Valencija je proglašena europskom prijestolnicom sporta 2011. Tu je i srednjovjekovna loža La Lonja, Unescov spomenik svjetske baštine iz 15. stoljeća, koji podsjeća na vremena kada je Valencia vladala Mediteranom. Pola milenija kasnije grad umjetnosti i znanosti, kako ga je zamislio slavni španjolski arhitekt Santiago Calatrava, ulazi u eru svog novog sjaja.
6. IQUITOS, PERU
Ovaj je grad pun života i najnoviji je turistički 'bum'. Posjetitelji mogu istraživati amazonsku prašumu, ali je i samo lutanje Iquitosom izuzetno impresivno. Kao što i očekujete u glavnom gradu peruanske džungle, klubovi do ranog jutra odzvanjaju zvucima rocka i salse, no Iquitos je i kulturno središte u kojem se mogu naći djela najboljih peruanskih umjetnika, raskošne palače i muzeji. Ujedno je trgovačko središte za lokalna prašumska plemena, što ga čini još življim i zanimljivijim.
Gent bi mogao biti jedan od najboljih europskih gradova koje nikada niste planirali posjetiti. Tim više što se nalazi u zemlji s gotovo najmanjom stopom kriminala na svijetu. Gent se uporno skrivao od velike belgijske trojke Bruxellesa, Brugesa i Antwerpena, no prošećete li se njegovim središtem, steći ćete dojam da su Belgijanci zaboravili reći što imaju. Tu se krije jedan od najljepših europskih riječnih gradova kojim dominiraju stoljećima stare građevine na obali Leie. Gent, osim toga, ima jednu od najživljih festivalskih scena, a 2011. planira veliki projekt uređenja pješačkih zona.
8. DELHI, INDIJA
Velika aglomeracija Delhi, koja obuhvaća stariji i veći dio megalopolisa te New Delhi, stoljećima nije izgledao tako dobro i privlačno. Pripreme za igre Commonwealtha, održane u listopadu 2010, poboljšale su gradsku infrastrukturu, očistile njegove ulice i povećale smještajne mogućnosti. Osim poboljšanih sportskih sadržaja, Delhi se može pohvaliti novom, futurističkom podzemnom željeznicom u kojoj je prijevoz znatno ugodniji od kaosa na cesti. Razlog za posjet je i proslava stote obljetnice New Delhija, glavnog grada Indije, koji je kao samostalna gradska cjelina osnovan 1911.
Najveći dio prošlog stoljeća drugi najstariji australski grad Newcastle bio je središte čeličana, čijim je zatvaranjem 1999. ljudima nanesen težak ekonomski udarac. No njegovi su stanovnici snalažljivi, a jeftine životne troškove odlučilo je iskoristiti mnoštvo umjetnika. Newcastle je tako postao grad s najviše umjetnika po glavi stanovnika u Australiji, otvorene su nove galerije, a desetke poslovnih zgrada u centru zauzeli su fotografi, modni dizajneri i digitalni umjetnici. Obnovljeni Newcastle danas je tako jedinstven spoj mašte, sofisticiranosti i surferske kulture.
10. CHIANG MAI, TAJLAND
Uz povijest koja datira od pamtivijeka, taj grad i dalje ima ogroman utjecaj. Unatoč godinama, očuvao je boemski štih, štoviše zanimljiviji je i privlačniji nego ikad. Kulturna prijestolnica Tajlanda, Chiang Mai, nekada je bio središte kraljevstva Lanna, a danas ga posjećuju oni koji žele pobjeći od vreve Bangkoka i uživati u posebnoj atmosferi. Uz prijateljski, kozmopolitski osjećaj, to je mjesto jednostavno i sigurno za istraživanje. Pohvaliti se može i s nekoliko odlično očuvanih hramova.