Skidanje crnih tragova iz pećnice koji su nekad bili umak ili sir ne mora biti težak posao, a ne morate ni bacati novac na skupa sredstva za čišćenje. Sve što vam je potrebno su soda bikarbona i alkoholni ocat, a najbolje od svega je što će pasta od sode izgorene ostatke hrane iz pećnice riješiti dok vi spavate
Komercijalna sredstva za čišćenje pećnica sadrže jake kemikalije i mogu u pećnici za sobom ostaviti štetne pare, a soda bikarbona i ocat su netoksični i sigurni za upotrebu na površinama koje dolaze u kontakt s hranom.
Soda koja je prirodno lužina i ocat koji je prirodno kiselina združeno djeluju kako bi uklonili tvrdokorne mrlje i masnoću, a ako svom sredstvu želite dodati i malo mirisa, dodajte mu dvije do tri kapi eteričnog ulja. Miris odaberite sami, ali dobro je znati da ulje čajevca može koristiti kao prirodni odmašćivač.
I staklo pećnice možete čistiti s prirodnim sredstvom iz domaće radinosti, kojega momžete napraviti od jednakih dijelova vode i alkoholnog octa s nekoliko kapi ulja limuna.
Koliko ćete često čistiti pećnicu, ovisi o intenzitetu korištenja, ali okvirno bi to trebalo raditi svakih nekoliko tjedana. Funkcija samočišćenja može biti odlična alternativa čišćenju u hitnim situacijama, ali pećnicu svakako nastojte redovito temeljito čistiti. Sjetite se koliko ste platili svoju pećnicu i njeno čišćenje nemojte smatrati poslom, nego održavanjem aparata.
Postupak čišćenja pećnice
Napravite pastu
Za čišćenje pećnice standardne veličine zajedno pomiješajte tri četvrtine šalice sode bikarbone i četvrtinu šalice tople vode. Dodajete li miris svom domaćem sredstvu za čišćenje, to učinite u ovom trenutku. Dvije do tri kapi eteričnog ulja bi trebale biti dovoljne, ali ako želite, kapnit i koju kap više.
Očistite rešetke iz pećnice
Rešetke iz pećnice uvijek izvadite prilikom čišćenja, čak i kada koristite funkciju samočišćenja, jer toplina koja se razvija tijekom tog ciklusa može ih deformirati. Uronite ih na nekoliko sati u otopinu deterdženta za pranje posuđa, istrljajte s grubom spužvicom za ribanje, a potom dobro isperite i osušite. Ako rešetke i nosači zahtijevaju intenzivno čišćenje, nanesite na njih pastu koju ste napravili. Imajte na umu da soda bikarbona može promijeniti boju aluminija pa pastu koristite samo na nosačima rešetki od nehrđajućeg čelika.
Nanesite pastu
Sve otvore i rupice na pećnici začepite popunjavanjem folijom. Pastu po unutrašnjosti pećnice nanesite kistom, izbjegavajući gole metalne površine i vrata pećnice. Za kutove i teže dostupna mjesta koristite staru četkicu za zube. Ovako nanašenu pastu ostavite u pećnici preko noći.
Očistite je
Pastu ukonite plastičnim strugačem, a ako je potrebno navlažite je. Obrišite je vlažnom krpom, ponavljajući postupak dok ne nestanu pruge.
Obrišite vrata
Mješavinom jednakih dijelova vode i octa očistite vrata pećnice mekom krpom, pri čemu izbjegavajte vlaženje brtve.