Obješeni trbuh česta je pojava nakon trudnoće i iznenadnog gubitka značajne kilaže, no postoji nekoliko načina kako se s njime možete 'obračunati' i stvoriti ravniju liniju
Bilo da obješeni trbuh želite riješiti iz zdravstvenih ili estetskih razloga, nema sumnje da ste se već uvjerili da dobivanje ravnije linije ili rješavanja viška kože nije nimalo lak posao. No, rješenja postoje.
Kolokvijalno nazvan viseći trbuh ili majčina pregača, ovo je medicinski prepoznato stanje u kojem višak masnoće i kože stvara nabor koji visi s donjeg dijela trbuha. Stručni naziv za to je abdominalni panus ili pannikulus.
Što je obješeni ili viseći trbuh?
'U osnovi, to je viseći dio kože na donjem dijelu trbuha koji je izgubio elastičnost i ne može se ponovno skupiti nakon gubitka kilograma. Obično je s tim povezana i tvrdokorna masnoća, ali ne uvijek', objašnjava William Van Nierkerk, konzultantski plastični i rekonstruktivni kirurg za Telegraph.
Ovo se stanje najčešće javlja kod žena koje su rodile ili značajno izgubile na težini, ali može se javiti i kod muškaraca koji su prošli kroz velik gubitak kilograma.
Stupanj može varirati – od blagog opuštenog viška kože od svega nekoliko centimetara do izražene 'pregače' od kože i masnog tkiva koja može prekriti stidnu zonu, dosegnuti do sredine bedra, pa čak i do koljena u težim slučajevima.
Ekstremni gubitak kilograma
Obješeni trbuh najčešće nije posljedica debljanja, već mršavljenja. Kod osoba s viškom kilograma trbuh obično strši prema van, a ne prema dolje (iako se kod teške pretilosti oba slučaja mogu pojaviti istovremeno). Međutim, nakon značajnog gubitka kilograma, prenategnuta koža počinje visjeti, stvarajući efekt pregače.
'Najčešće to vidimo kod osoba koje su izgubile znatnu količinu težine. Koža se proširila zbog viška masnoće, no kada se masnoća izgubi, koža se mora skupiti. Međutim, ako je proširenje prešlo određeni prag, koža se može nepovratno oštetiti. Slično kao gumica koja je previše rastegnuta – može izgubiti sposobnost vraćanja u prvotno stanje. Zbog gravitacije, preostala koža i eventualna preostala masnoća tada vise prema dolje', objašnjava Van Nierkerk.
Trudnoća
Često ga uzrokuje i trudnoća, posebno ako je žena dobila dodatne kilograme. No, u nekim slučajevima čak i sam rast kože oko trbuha uslijed rasta ploda može dovesti do ove posljedice.
'Kao i kod rastezanja kože zbog masnoće, koža se rasteže zbog rasta trbuha tijekom trudnoće, i ako prijeđe određenu točku, više se ne može u potpunosti vratiti u prvotno stanje te ostaje opuštena', objašnjava stručnjak.
Carski rez
Ožiljci od carskog reza mogu pogoršati obješeni trbuh ili čak stvoriti preklop, odnosno viseći rub kože ovisno o položaju i načinu zarastanja.
'Tijekom carskog reza kirurg reže kroz sedam slojeva tkiva, a gornje tkivo može prionuti na slojeve ispod njega. Ožiljak tada može djelovati poput prepreke – poput zida između kože iznad i ispod njega.'
Ova horizontalna barijera na donjem dijelu trbuha može uzrokovati da se koža (i bilo kakva preostala masnoća) iznad nje objesi preko ožiljka, stvarajući mali nabor ili pregaču koja se ne bi pojavila da ožiljak ne povlači kožu.
Posljedica mršavljenja
Iako je postupno mršavljenje općenito sigurnije, Van Nierkerk naglašava da je mit kako brzo mršavljenje povećava rizik od razvoja obješenog trbuha u usporedbi s postupnim gubitkom težine.
Koji su zdravstveni rizici obješenog trbuha?
Iako mnogi u njemu vide prvenstveno estetski problem, obješeni trbuh bilo bi dobro tretirati i jer dolazi s ozbiljnijim rizicima po zdravlje.
Višak masnog tkiva na trbuhu
Povećana količina masnoće u području trbuha povezana je s većim rizikom od dijabetesa tipa 2, srčanih bolesti, raka te neurodegenerativnih bolesti poput Alzheimerove i Parkinsonove. Iako je obješeni trbuh često više višak kože nego masnoće, može sadržavati tvrdokornu masnoću koju je teško ukloniti.
Rizik od infekcija
Uz to, stručnjaci su objasnili kako veliki trbuh može otežati higijenu, uzrokovati znojenje i nelagodu, što povećava rizik od osipa i gljivičnih infekcija među naborima kože.
Problemi s držanjem
A tu su i problemi s držanjem. Naime, veliki obješeni trbuh može uzrokovati nelagodu, ograničiti kretanje i vježbanje te narušiti posturu, što dovodi do bolova u leđima. 'Ljudi ne shvaćaju koliko teška ova količina kože može biti – može vas stalno vući prema naprijed i dodatno opteretiti kralježnicu', objašnjava Van Nierkerk.
Kako se riješiti obješenog trbuha?
Prehrana i tjelovježba
Mršavljenjem putem zdrave prehrane i vježbanja može se smanjiti viseći trbuh do određene mjere, no 'majčina pregača' često ostaje. U nekim slučajevima, može čak izgledati izraženije jer je uzrokovana opuštenom kožom, a ne masnoćom.
Unatoč tome, zdrav gubitak kilograma uz prehranu bogatu povrćem, cjelovitim žitaricama i proteinima može smanjiti ukupnu i abdominalnu masnoću. Poboljšanje držanja tijela i kondicije kombinacijom kardio i vježbi snage može pripremiti tijelo za daljnje tretmane koji će učinkovito smanjiti pregaču.
Neinvazivni estetski tretmani
Ovi tretmani su najučinkovitiji za manje viseće dijelove trbuha uzrokovane tvrdokornom masnoćom, a ne viškom kože. Jedna od popularnih metoda je CoolSculpting, postupak kojim se masno tkivo smrzava, a mrtve masne stanice tijelo potom postupno eliminira, kažu eksperti.
Može li hormonska neravnoteža uzrokovati trbušnu pregaču?
Viseći trbuh nije izravno uzrokovan hormonskom neravnotežom, ali može biti pod utjecajem hormonalnih promjena, poput trudnoće i menopauze. Tijekom menopauze, hormonske promjene mogu dovesti do nakupljanja masnoće u području trbuha više nego prije, dok smanjenje razine estrogena utječe na elastičnost kože.
Kirurško uklanjanje
A stručnjaci dodaju i da su, načelno, kirurški zahvati jedini potpuno učinkoviti način uklanjanja izražene 'trbušne pregače'. Oni mogu uključivati samo uklanjanje viška kože ili cjelovitu abdominoplastiku, koja uz uklanjanje kože i masnoće, popravlja i oštećene trbušne mišiće.
Među efikasnim metodama su abdominoplastika, mini abdominoplastika i abdominoplastika s liposukcijom.
Hodanje može pomoći
No, ako biste radije probali sve prirodne načine uklanjanja viška kože oko trbuha, dobar početak je hodanje. Naime, svaka redovita tjelesna aktivnost pomaže u smanjenju ukupne masnoće, poboljšanju tonusa mišića i držanja, što može vizualno poboljšati izgled 'trbušne pregače' i djelomično je smanjiti.
Međutim, kako ističe Van Nierkerk, ključni uzrok ovog problema nije samo tvrdokorna masnoća, već i trajno oštećenje kože, a rastegnuta koža se ne može smanjiti prehranom ili vježbanjem.
Koje su vježbe najbolje za viseći trbuh?
Iako ciljano smanjenje masnoće ili zatezanje opuštene kože nije moguće samo vježbanjem, jačanje trbušnih mišića i mišića trbušne jezgre može poboljšati držanje i stvoriti ljepši izgled. Preporučuju se plank, mountain climbers te trening snage barem dva puta tjedno.