Riječ 'lüften' u njemačkom jeziku znači propuh i nema niti približno 'zastrašujuće' konotacije kao u Hrvatskoj, u kojoj mnogi vjeruju da se od njega mogu prehladiti ili postati skloniji težim oboljenjima poput upale pluća
No, Nijemci 'luftaju' s dobrim razlogom - da se riješe vlage. Naime, upravo su u propuhu pronašli idealno rješenje za ovaj mukotrpan problem, a koliko u njega vjeruju potvrđuje i to da neki stanodavci uvjetuju stanare njime u ugovoru.
Postoje dvije vrste 'luftanja'
Čak raspoznaju i dvije različite vrste provjetravanja prostora: Stoßlüften (otvaranje prozora da se ekspresno prozrači prostorija, 15-ak minuta dva do tri puta dnevno) i querlüften (propuh duž stana u kraćem periodu).
Generalna ideja iza svega je da će se provjetravanjem najbrže raščistiti težak i ustajao zrak, a vlaga biti istjerana iz doma.
Nijemci kao Nijemci, podrobno su razradili ovaj postupak te se ne radi o običnom prozračivanju, već su osmislili detaljne korake za maksimalan učinak. Iako je zamjena ustajalog zraka u domu svježim doista glavna ideja, tu je uključena veća preciznost.
Kako pravilno provjetriti prostoriju za smanjenje vlage?
Prema Glennu Gaultu, izvršnom direktoru tvrtke Gault Heating & Cooling, prvi korak je potpuno otvoriti prozore. Tijekom hladnog vremena obično je dovoljno 5-10 minuta prozračivanja, dok toplije vrijeme može zahtijevati 20-30 minuta. Postupak treba ponoviti dva do tri puta dnevno, najbolje ujutro, u podne i navečer.
Ako idete na unakrsno prozračivanje, otvorite prozore na suprotnim stranama kuće ili stana. Obavezno isključite grijanje tijekom tog vremena kako biste uštedjeli energiju (osobito ako ćete provjetravati svoj dom dulje vrijeme).
Vrijedno je napomenuti da nije preporučljivo otvarati ulazna vrata kada prakticirate 'lüften', osobito ako su bez nadzora. Osim očitih sigurnosnih problema, 'lüften' stvara kontrolirano kretanje zraka između određenih otvorenih prozora, što osigurava brzu izmjenu zraka bez značajnog gubitka topline.
Kao što je objasnio Gault, otvaranje ulaznih vrata ometa put svježeg vanjskog zraka, čineći ovu metodu manje učinkovitom i umjesto toga propušta previše hladnog zraka.
Propuh ima zdravstvene prednosti
Ova stoljetna praksa ima brojne znanstveno dokazane prednosti. Prema Allenu Ratheyu, direktoru Indoor Health Councila, ritual eliminira toksine u zatvorenom prostoru, uključujući CO2, hlapljive organske spojeve (VOC), alergene i druge zagađivače u zraku. Izloženost ovim česticama tijekom vremena može uzrokovati glavobolje, vrtoglavicu, mučninu i iritaciju.
Propuh može dokazano pomoć i u smanjenju razine vlažnosti u zatvorenom prostoru (pod pretpostavkom da je vanjski zrak suši od unutarnjeg zraka) i smanjiti uvjete pogodne za razvoj bakterija i plijesni.
'Postoji i mentalna, emocionalna i fizička korist udisanja svježijeg zraka', dodao je Rathey, naglašavajući kako vam čišći zrak pomaže da bolje spavate i povećava mentalnu budnost.