KONGRES MEDICINE ŽIVOTNOG STILA

Sanja Musić Milanović upozorila na ozbiljnost situacije kad je riječ o pretilosti

14.04.2025 u 11:16

Bionic
Reading

Više od stotinu stručnjaka iz Hrvatske i svijeta okupilo se na 3. Međunarodnom kongresu medicine životnog stila na Medicinskom fakultetu u Splitu kako bi podijelili ono što danas znamo i ono što moramo početi primjenjivati

Kako bi izgledao naš život kada bismo stres znali držati pod kontrolom, svakodnevno uživali u pokretu, hranili se uravnoteženo, dovoljno spavali i njegovali odnose s ljudima koji nas istinski vesele?

Odgovor na to pitanje sve više postaje ključno u razumijevanju zdravlja, ne samo tjelesnog, nego i mentalnog. Upravo o toj viziji zdravijeg i dugovječnijeg života ovih se dana u Splitu razgovaralo s ozbiljnošću.

O gorućim temama govorili su mnogi stručnjaci, među kojima su Sanja Musić Milanović, akademik Davor Miličić, Stjepan Gamulin i dr.

Musić Milanović, voditeljica Službe za promicanje zdravlja HZJZ-a i profesorica na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, upozorila je na ozbiljnost situacije. Prekomjerna tjelesna masa i pretilost sve su češće među djecom i odraslima, a njihovi zdravstveni učinci, od dijabetesa do srčanih bolesti, neprimjetno svima krate godine života. No ono što ulijeva nadu činjenica je da se mnogi od tih ishoda mogu spriječiti, i to ne tabletama, nego svakodnevnim odlukama koje donosimo o svom načinu života.

'Potrebna je suradnja svih struka kad je medicina životnog stila u pitanju. Potrebna je dugotrajna predanost nekom projektu da bi se vidjeli rezultati. Bez toga nećemo postići pomak. Interes postoji, treba ga razvijati!' ističe prof.dr.sc. Musić Milanović.

Ove godine posebna pažnja posvećena je zdravlju žena i razdoblju koje se još donedavno guralo pod tepih, menopauzi. Nije riječ samo o kraju jedne biološke faze, već o izazovima koji snažno utječu na tijelo i psihu svake žene, a to su valunzi, nesanica, tjeskoba, debljanje i osjetljivost na bolesti srca i kostiju. No stručnjaci su jasno poručili - simptome je moguće ublažiti i usporiti uz prave životne navike. Ugledna ginekologinja Jelena Marušić slikovito je opisala menopauzu kao 'novo poglavlje u kojem svaka žena ima priliku sebe staviti na prvo mjesto'. I stvarno, upravo su prehrana bogata biljnim vlaknima i zdravim mastima, redovita tjelesna aktivnost, dobar san i emocionalna ravnoteža saveznici u toj tranziciji.

'Menopauza je dosta neistraženo područje, no sve se više otvoreno govori o tome iz znanstvene perspektive. Ono što je činjenica to je da životni stil itekako utječe na to kako se žena može nositi sa svim simptomima. Tjelesna aktivnost, kvalitetan san, balansirana prehrana, stres i društvena povezanost - sve su to aspekti koji utječu na taj period života žene. Na sve to se možemo pripremiti. Vježbanje kroz život može utjecati na pozitivno podnošenje simptoma. Tu je jako važna i mišićna masa jer usporava napredovanje osteoporoze, a čija je problematika usko povezana s menopauzom. Ključno je jačati mišiće, ali i unaprjeđivati kardiorespiratorni fitnes. Dokazano je da već šest minuta neke visokointenzivne aktivnosti utječe na pozitivno stanje osobe. Taj psihološki moment u menopauzi je ključan. To mogu biti aktivnosti u kojima će žene uživati', rekla je Nika Jukić, mag. cin., članica organizacijskog odbora Kongresa i dopredsjednica Hrvatske udruge za medicinu životnog stila.

Kongres je svečano otvorio niz uglednih predavača, među kojima su akademici Davor Miličić i Stjepan Gamulin, a posebnu pozornost privuklo je online predavanje dr. Ifeome Monye, predsjednice Svjetske organizacije za medicinu životnog stila, o povezanosti životnog stila i zdravlja žena. Zanimljivo je bilo i online predavanje dr. Mladena Golubića iz SAD-a, a on je predstavio konkretne primjere toga kako promjenom prehrane doslovno možemo regenerirati zdravlje srca.

Prijetnje suvremenog društva

Medicina životnog stila, iako još relativno nova grana, brzo postaje odgovor na najopasniju prijetnju suvremenog društva - kronične nezarazne bolesti. Liječnici sve češće govore o tome da tjelesna aktivnost može biti snažnija od tablete za tlak, da mediteranska prehrana smanjuje rizik od Alzheimerove bolesti ili da kronični stres razara srce jednako kao nikotin.

Umjesto klasičnih teorija, stručnjaci su koristili interaktivne metode. Sudionici su se uključili u radionice World Café te su analizirali konkretne životne situacije i pokušavali pronaći rješenja, ne samo iz perspektive medicine, nego i psihologije, nutricionizma i kineziologije. U fokusu su bile priče stvarnih žena u menopauzi, muškaraca s visokim tlakom i mladih koji pate od anksioznosti o tome kako im jednostavne promjene mogu promijeniti život.

Zdravlje ne dolazi iz jedne odluke, nego iz svakodnevnih izbora. Kad odlučimo prošetati umjesto sjedenja, kad na tanjur stavimo više povrća, kad legnemo na vrijeme i uzmemo pauzu za duboko disanje, tada biramo sebe. Kongres u organizaciji Hrvatske udruge za medicinu životnog stila (CROLma), a uz podršku Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu i Kineziološkog fakulteta, možda je završio, ali promjena svih nas može tek početi.