LOŠE POSLJEDICE

Evo zašto se morate odreći prženih jaja i slanine

25.02.2014 u 10:01

Bionic
Reading

Ako ste veliki ljubitelji pržene hrane, budite na oprezu jer se izlažete većem riziku od oboljenja od demencije. Naime, novo istraživanje pokazuje kako su sastojci koji se nalaze u jajima i slanini usko povezani s tom bolešću

Kako prenosi Daily Mail, masti i šećeri smanjuju kratkoročno pamćenje i zaustavljaju razvoj mozga. Istraživanje je provela Mount Sinai School of Medicine, a znanstvenici preporučuju konzumaciju poširanih jaja jer kuhanje i prženje stvara loše spojeve koji ne nastaju kuhanjem.

Istraživanjem je otkriveno kako su spojevi koji se nalaze u prženom mesu i jajima usko povezani sa simptomima Alzheimerove bolesti. Slanina je posebno problematična, a te loše kemikalije pronađene su i u mnogim kolačima, keksima i slasticama. Znanstvenici smatraju kako smanjen unos takve hrane može pomoći u sprečavanju demencije, ali i može čak pomoći u vraćanju izgubljene memorije.

Britanski stručnjaci kažu kako je otkriće lijeka za Alzheimerovu bolest još uvijek prilično daleko, stoga je pokušavanje sprečavanje pojave ove bolesti od iznimne važnosti.

Istraživanje Mount Sinai School of Medicine iz New Yorka bilo je fokusirano na spojeve nazvane uznapredovanim proizvodima glikozilacije (AGE). Ti proizvodi se formiraju kada masnoće, proteini i šećeri reagiraju tijekom zagrijavanja, a u posebno velikim količinama se nalaze u slanini, kobasicama, pizzama i hamburgerima.

Prženje i pečenje na roštilju posebno je loše, a kuhanje hrane ne potiče nastajanje tih spojeva. Tijekom istraživanja, testovima je utvrđeno kako su stariji ljudi čija je prehrana sadržavala veće količine AGE-a tijekom vremena postali zaboravljivi. Iako postoji potreba za daljnjim istraživanjem, znanstvenici kažu kako izbjegavanje konzumacije takvih proizvoda može pomoći u održavanju bistrine uma i sprečavanju sve češće pojave Alzheimerove bolesti.

Drugo istraživanje, objavljeno u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences pokazalo je kako prehrana sa što manjom količinom pržene i pečene hrane također može pomoći kod dijabetesa. U skladu s time, profesorica Helen Vlassara preporučuje kuhanje hrane te pripremanje namirnica na pari, a napominje kako treba izbjegavati prženje i pečenje na roštilju.

'Važno je biti maštovit, to ne znači da morate jesti samo sirovu i neukusnu hranu. Možete, na primjer, skuhati slaninu, a jaja poširati', kaže profesorica Vlassara. Profesor i istraživač demencije sa Sveučilišta Nottingham Tom Dening kaže kako u prehranu treba uvesti više namirnica kao što je sirova mrkva i smeđa riža.