Iako bi neki možda rekli kako je Božić najveći kršćanski blagdan, to nije tako. Katolički vjernici dobro su upoznati da je najstariji i najveći blagdan Uskrs, koji svake godine pada na drugi datum, i kada slavimo ponovno rođenje Isusa Krista
Ove nedjelje, 20. travnja, katolički vjernici diljem svijeta obilježit će najstariji i najveći kršćanski blagdan - Uskrs. Nastupa 40. dana od Pepelnice i to nakon perioda koji se naziva korizma. Uskrsnuće Isusa Krista temeljno je vjerovanje kršćanstva koje kazuje da ga je Bog trećeg dana uskrsnuo iz mrtvih.
Dio liturgijske godine u kojem se kršćani pripremaju za blagdan Uskrsa, korizma, traje 40 dana, a počinje na Pepelnicu. U tom razdoblju vjernike se poziva na pokoru kroz molitvu, post i dobra djela. Korizma završava na Veliki četvrtak, a on uz Veliki petak i Veliku subotu čini vazmeno trodnevlje. Na Uskrs slavimo i Isusovu pobjedu nad grijehom i smrću, a slavi se i novi život te naša nada u uskrsnuće.
Datum je određen lunarnim kalendarom
Nakon što je Isus Krist bio razapet na križu, Josip iz Arimateje položio je njegovo tijelo u grobnicu te je na nju potom položen veliki kamen. Kako piše i u Bibliji, trećeg dana, u nedjelju, nekoliko žena, među kojima su bile Marija Magdalena, Saloma i Marija Jakovljeva, u zoru su došle na Isusov grob, a tamo im je anđeo rekao da razapeti Isus više nije ondje, jer je uskrsnuo! Vijest o Isusovom uskrsnuću pronijela je upravo Marija Magdalena.
Za razliku od Božića, ne slavi se na isti datum, već je on određen lunarnim kalendarom sličnim onom hebrejskom, a zanimljivo je i to da prvi kršćani nisu slavili Božić jer u Novom zavjetu ne piše Isusov datum rođenja, već samo Uskrs. U ranokršćansko doba slavio se svake nedjelje, no od 2. stoljeća obilježava se jednom godišnje, točnije u nedjelju nakon prvog proljetnog punog Mjeseca.
Uskrs se povezuje sa židovskim blagdanom Pasha. Dok se židovska vjera oslanja na Stari zavjet i oslobađanje izraelskog naroda iz egipatskog ropstva, kršćani se okreću Novom zavjetu, a kršćanska vjera usredotočuje se na uskrsnuće Isusa Krista.
Poklapanje katoličkog i pravoslavnog Uskrsa
Prema pravilima Katoličke crkve, od 325. godine datum Uskrsa određuje se kao prva nedjelja koja pada nakon 14. dana mladog Mjeseca počevši s 21. ožujka. Budući da prvi proljetni uštap može biti između 22. ožujka i 25. travnja, to znači da Uskrs može pasti samo unutar tog perioda.
Od tada pa sve do danas datum Uskrsa ovisi o položaju Mjeseca i proljetnom ekvinociju. Za kršćane koji ga slave prema julijanskom kalendaru (Pravoslavna crkva) vrijedi pravilo da Uskrs mora biti nakon Pashe, pa se zbog toga ponekad katolički i pravoslavni Uskrs poklapaju, odnosno slave istog dana, kao što je slučaj ove godine.