Imate li često problem s pronalaskom cipela koje vam odgovaraju i vaš broj mijenja se od trgovine do trgovine? Niste jedini i evo zašto se to promijenilo
Charlotte Kamp u svojem je istraživanju za Daily Mail došla do zaključka kako su nam se tijela drastično promijenila u posljednjih pedesetak godina. Kaže da je primjerice u pedesetim godinama prošlog stoljeća prosječan broj ženske cipele bio od 36 do 37, a sada je to broj 39.
No noge ne rastu samo u dužinu, već se i šire. Prema ortopedu Matthewu Fitzpatricku dječje noge mogu postati šire zbog prekomjerne tjelesne težine, jer je veći pritisak na stopalu i kostima.
'Kada ste mladi, kosti u vašem tijelu nisu tvrde i tijelo se formira pa težina može poravnati luk na stopalu i proširiti nogu, objašnjava Fitzpatrick. Neki su proizvođači čak priznali da iz ovih razloga rade širu obuću za djecu. I poznati brendovi poput Debenhamsa i Marks & Spencera počeli su izrađivati malo širu obuću nekih svojih modela.
Stručnjakinja za dizajn i izradu cipela Rosemary Wright ističe kako ovaj problem utječe i na prodaju cipela preko interneta jer ih ljudi sve češće vraćaju. U industriji obuće radi već 40 godina i smatra da je najveći problem u rezanju troškova i načinu izrade cipela koji nije kvalitetan kao prije.