PRIRODNE METODE

Imate povišen tlak? Evo što činiti

01.07.2014 u 12:24

Bionic
Reading

Visoki krvni tlak nalazi se na samom vrhu popisa najvećih zdravstvenih rizika, a globalno istraživanje koje je analiziralo glavne uzorke smrti u svijetu u razdoblju 1990. do 2010. pokazalo je da najviše umiremo upravo zbog visokog krvnog tlaka

Simptomi povišenog krvnog tlaka

Najčešće se otkriva kada su simptomi koji upućuju na vrlo visoki porast tlaka ili oscilacije u njemu već izraženi. Ili se već osjećaju posljedice koje povišeni krvni tlak može uzrokovati na drugim organima: očima, bubrezima, krvnim žilama, srcu i mozgu. Osobe koje imaju povišeni krvni tlak najčešće osjećaju glavobolju na području zatiljka, vrtoglavicu, umor, pospanost, zujanje ili šum, odnosno pucketanje u ušima, nestabilnost pri hodu.

Dvije grupe znanstvenika prezentirale su nedavno veliko otkriće u časopisu New England Journal of Medicine, a identificirali su mutacije u jednom genu koje mogu prevenirati srčane udare održavajući trigliceride na niskoj razini, piše Time. Ovo otkriće će vjerojatno utrti put razvoju novih lijekova koji će imitirati učinke te mutacije.

Povišen krvni tlak je poznat kao 'tihi ubojica' jer u većini slučajeva godinama ne uzrokuje nikakve tegobe, a pri tom nažalost oštećuje vitalne organe i njihovu funkciju (mozak, srce, bubrege). No prije nego što stanje postane ozbiljno, svakako nije naodmet posegnuti za prirodnim metodama snižavanja tlaka.

Riješite se viška kilograma
Poznato je da se krvni tlak povećava s težinom, pa je održavanje zdrave tjelesne težine najbolji način da se zaštitite. Istraživanja su također pokazala da gubitak težine utječe ne smanjenje krvnog tlaka i manje opterećuje srce. Prema istraživanju Klinike Mayo, muškarci čiji opseg struka iznosi više od 102 centimetra su izloženi većem riziku, a žene ako im je opseg struka veći od 89 cm.

Krvni tlak

Normalne vrednosti krvnog tlaka su od 120/80mmHg do 140/90mmHg. Kada 'gornja' vrijednost (sistolički krvni tlak) prijeđe 140, a 'donja' (dijastolički krvni tlak) 90, smatra se da je tlak povišen, a te se vrijednosti s godinama povećavaju. Kod šezdesetogodišnjaka gornji krvni tlak je uobičajeno 140, a kod osamdesetogodišnjaka 160mmHg.

Zdravo se hranite
Prehrana bogata voćem i povrćem je dobar način kontroliranja krvnog tlaka. Istraživanja koja su se bavila pozitivnim učincima mediteranske prehrane na zdravlje pokazala su da takva prehrana bogata povrćem i 'dobrim' masnoćama poput maslinova ulja i ribe pozitivno djeluje na zdravlje srca. Naime, sastojci koji se nalaze u toj hrani smanjuju mogućnost upale zbog čega su krvne žile čvršće i prohodnije. Uostalom, svi stručnjaci slažu se u jednom, svakako izbjegavajte prerađenu hranu.

Krećite se i vježbajte
Svega 30 do 60 minuta tjelovježbe barem pet dana u tjednu pomoći će u snižavanju krvnog tlaka, pokazalo je istraživanje Klinike Mayo, a čak i obično pješačenje pomaže u održavanju zdravlja srca. Zato, krećite se što je moguće više, pješačite, izbjegavajte dizala, boravite u prirodi...

Smanjite unos kofeina
Čak i ako nemate problema s povišenim krvnim tlakom, poznato je da kofein ubrzava otkucaje srca i povećava tlak. Neki ljudi su osjetljiviji na efekte kofeina od drugih pa je dobro biti svjestan vlastitih granica i znati koliko je kave dovoljno. Većina svjetskih zdravstvenih agencija drži se toga da to ne bi smjelo biti više od četiri šalice dnevno.

Odmorite se
Previše stresa povisit će krvni tlak, barem privremeno. Iako nije dokazano da stres uzrokuje povišen krvni tlak, American Heart Association navodi da hormoni uključeni u 'pobjegni ili se bori' odgovor organizma mogu nagnati srce da ubrzano tuče te dovesti do sužavanja krvnih žila zbog čega krvni talk raste - barem na kraći vremenski period. Za cjelokupno zdravlje organizma važno je i voditi računa o razini stresa i mentalnom zdravlju, pa stoga nemojte ignorirati upozoravajuće znakove.

Smanjite cigarete i alkohol
Nikotin će povisiti tlak, a čak i u trenucima kad ne pušite razina tlaka je povišena. Privremeno će povisiti tlak i prekomjerno uživanje u alkoholu. No, treba naglasiti da prekomjerno uživanje u alkoholu vodi i do povećanja tjelesne težine što je, kako smo već spomenuli, još jedan rizični faktor. Smanjite alkohol i smanjit ćete rizik.