Mali interijeri možda izgledaju šarmantno i toplo, no njihovo uređenje u pravilu je vrlo zahtjevno te često predstavlja izazov i dizajnerima interijera. Evo kako što bezbolnije i bez skupih grešaka urediti prostor s malo kvadrata
Male prostore nevjerojatno je teško urediti, a ispravljanje početničkih grešaka može biti poprilično skupo. Već odabir namještaja, poput tepiha ili blagovaonskog stola, može djelovati poput nemoguće misije. Stoga niti ne čudi to da su dizajneri interijera u urbanim područjima usavršili umijeće iskorištavanja svakog kvadratnog centimetra prostorija.
Kako ne biste učinili neke od uobičajenih grešaka, Stefani Stein, dizajnerica interijera iz Los Angelesa, otkriva što trebate izbjeći. Od hodnika, preko dnevnog boravka, do kupaonice – ovo je pet najčešćih grešaka prilikom uređenja malih interijera, piše mydomaine.com.
Otvorene police u ulaznom prostoru
U malim interijerima uvijek nedostaje prostora za skladištenje i spremanje stvari te je važno iskoristiti svaki centimetar. Premda otvorene police mogu djelovati kao vrlo jednostavno rješenje, na kraju će djelovati vrlo neuredno i natrpano. Umjesto njih bolje je odabrati namještaj poput male komode ili ladičara jer će, osim skladišnog prostora, odlično prikriti eventualni nered te pružiti uredan i dotjeran dojam. Za završni detalj iznad komode objesite veliko ogledalo.
Tepih premalih dimenzija
Prema Stein, jedna od najčešćih grešaka prilikom uređenja skučenih prostora izbor je tepiha premalih dimenzija. Naime zbog premalenog tepiha prostor će se vizualno činiti još manjim. Osim što je vrlo ugodan te daje dojam topline doma i prigušuje zvukove, dobar izbor dimenzija tepiha vizualno će povećati i 'otvoriti' prostor.
Nedostatak detalja u kupaonici
Kupaonice ne moraju biti dosadni i bezlični prostori. Kakva zabavna svjetiljka, upečatljivo ogledalo, moderna slavina ili pak tapeta mogu imati snažan efekt. Najbolje je posvetiti najviše pažnje prilikom uređivanja umivaoniku i prostoru za šminkanje, a dobra vijest je ta da detalji za uređenje kupaonice ne iziskuju velike financijske izdatke.
Prevelik krevet u spavaćoj sobi
Pogreška broj jedan prilikom uređenja male sobe kupovina je kreveta velikih dimenzija. Premda svi vole veliki krevet, ipak se treba prilagoditi prostoru. Kada se radi o manjoj spavaćoj sobi, bolje je odabrati uži i nešto niži krevet, a ako je moguće, treba ostaviti najmanje 30 centimetara slobodnog prostora između njega i zida te ostalog namještaja.
Loš izbor rasvjete
Rasvjeta je jedna od najvažnijih stavki kada govorimo o uređenju interijera, a u malim prostorima ima još značajniju ulogu. Prejaka rasvjeta nije dobar izbor, a Stefani Stein preporučuje izbjegavanje one ugradbene. Ako je moguće, svakako je preporučljiva ugradnja regulatora pomoću kojeg je moguće namjestiti jačinu rasvjete za svaku prigodu – druženje, večeru ili gledanje filma. Ako to nije moguće, tada bi vaš izbor trebale biti stolne svjetiljke (ili one podne) jer pružaju slojevito svjetlo za privlačan ambijent.