NEPRAVEDNO ZAPOSTAVLJENA

Jako dobri razlozi da upoznate sve čari limunske trave

17.03.2017 u 06:30

Bionic
Reading

Premda je kod nas još uvijek nepravedno zapostavljena, limunska trava odličan je dodatak mnogim jelima i spada među najpoznatija prirodna sredstava za ublažavanje bolova

Ova biljka izgledom je slična travi čiji listovi imaju miris i okus limuna pa je po tome dobila ime. Cymbopogon citratus, kako je latinsko ime limunske trave, potječe iz Indije.

Omiljen začin u azijskoj kuhinji

Limunska trava u tradicionalnoj kineskoj medicini primjenjuje se kod prehlada, glavobolja, bolova u želucu te kod reumatskih tegoba, a u mnogim azijskim nacionalnim kuhinjama koristi se kao dodatak hrani. Koristila se protiv mnogih bolesti, a danas također ima široku primjenu u parfemskoj, farmaceutskoj i prehrambenoj industriji.

Limunska trava neizostavan je sastojak azijske kuhinje, osobito u Vijetnamu, Tajlandu i Maleziji. No ovu neobičnu biljku specifičnog okusa sve više otkrivaju i zapadnjaci. Koristi se i u kombinaciji s mesnim jelima, varivima, napicima… Isprobajte je i s piletinom, ribom ili plodovima mora i bit ćete oduševljeni novim gastronomskim doživljajem.

Zbog pomalo oporog okusa, savršeno se slaže s pikantnijim jelima, a pokazala se i odličnim dodatkom koktelima, čajevima ili desertima. 

Ako je koristite kao dodatak salatama, stabljiku na dijelu gdje je mekana treba sitno nasjeckati na kolutiće.

Blagotvorna i za zdravlje

Osim u gastronomiji, ova biljka pokazala se efikasnom u borbi protiv akni i problematične kože budući da je sjajan antiseptik. Preparati s limunskim travom fantastično čiste pore i zatežu kožu. No stručnjaci ističu kako osobe koje imaju osjetljiv ten trebaju biti vrlo oprezne s ovom biljkom kako ne bi došlo do iritacija.

Manje je poznato da limunska trava ima bezbroj zdravstvenih prednosti, a kako su pokazala neka istraživanja, ova biljka prepoznatljivog intenzivnog mirisa, po kojem je dobila ime, ublažava grčeve u mišićima i pomaže njihovu opuštanju, a pokazala se i izvrsnom za liječenje prehlade, problema s probavom, bolova u trbuhu, grčeva ili zubobolje. 

Čaj od limunske trave ima ljekovita svojstva, djeluje smirujuće, ublažava simptome prehlade, bolove u mišićima, glavobolju i poboljšava probavu. Za čaj je najbolje koristiti listove svježe biljke, dovoljno ih je samo ubaciti u hladnu vodu i ostaviti da uzavre. Neka ostane u vodi dvadesetak minuta i tek onda se procijedi. Osvježavajući napitak se može spravljati i od sušene limunske trave.

Izvrsna je kao lijek i za depresiju, kontrolira razinu kolesterola, djeluje protiv neugodnog mirisa tijela, a učinkovit je i protiv umora, poboljšava rad bubrega…

No oprez! Stručnjaci upozoravaju da ako se limunska trava koristi direktno na koži može izazvati iritaciju ako imate osjetljivu kožu. Naravno, trudnicama se ne preporučuje korištenje limunske trave.