Novo istraživanje otkrilo je ključ dugovječnosti, a znanstvenici tvrde: za muškarce je presudno spavanje, a ženama je potrebno puno vitamina B6 i povrća
Nakon provedenog istraživanja znanstvenici su zaključili da recept za dugovječnosti ovisi o spolu, a za dug život muškarcima je potrebno više sati sna dok žene unatoč lošim navikama spavanja mogu dugo živjeti, no za njihovu dugovječnost potrebna je raznolika prehrana koja sadrži puno vitamina B6 i povrća, piše Daily Mail
Vitamin B6 može se pronaći u hrani kao što su meso, banane, orašasti plodovi, češnjak i pistacijo. Između ostalog, ta hrana omogućava organizmu da koristi i pohrani energiju iz ugljikohidrata i proteina.
Ova otkrića dolaze iz studije koju je provelo Sveučilište Monash u Melbourneu promatrajući kako prehrana pridonosi kvaliteti spavanja te mortalitetu među starijim muškarcima i ženama. Profesor Mark Wahlqvist kaže kako količina sna značajnije utječe na dugovječnost muškaraca nego žena.
Loše i nedovoljna količina sna povezana je s većom stopom mortaliteta i obolijevanja uključujući pretilost, dijabetes, kardiovaskularne i koronarne bolesti srca. U istraživanju je otkriveno kako je loš san kod oba spola povezan s lošim apetitom i slabijim općim zdravljem. No znanstvenici su također otkrili vezu između prehrane i sna, posebice kod žena.
'Za žene dobar san pruža dugovječnost jedino ako je u kombinaciji s raznolikom prehranom', kaže profesor Mark Wahlqvist te dodaje kako rezultati pokazuju da žene gotovo dvostruko češće lošije spavaju od muškaraca.
Žene koje loše spavaju u organizam su unosile manje količine vitamina B6 nego žene koje spavaju dovoljno i kvalitetno, a žene koje lošije spavaju imale su i manji unos željeza nego žene koje dobro spavaju, pokazali su rezultati.
I muškarci i žene mogu povećati svoju dugovječnost jedući raznoliku prehranu, napominju znanstvenici. 'Dovoljna raznolikost prehrane u muškaraca može nadomjestiti negativan utjecaj nedovoljnog sna dok žene trebaju jesti hranu bogatu vitaminom B6', napominju znanstvenici te dodaju kako su osobe u istraživanju koje nisu dovoljno spavale također lošije žvakale hranu, imale lošiji apetit i manje fizičke aktivnosti. 'Te karakteristike mogu doprinijeti nižoj ukupnoj prehrambenoj kvaliteti te unosu hrane i hranjivih tvari, što se posebice odnosi na povrće, hranu bogatu proteinima i vitaminom B6', kažu znanstvenici.