NISU SVI JEDNAKO UČINKOVITI

Kako točno djeluju omekšivači za rublje i treba li ih koristiti baš uvijek?

12.10.2020 u 14:02

Bionic
Reading

Miris svježine, mekoća tkanine, manje gužvanja ili uklanjanje statičkog elektriciteta? Omekšivače rublja koristimo zbog raznih razloga, a za mnoge je to čista stvar navike i sredstvo gotovo jedako važno kao i deterdžent za pranje. Je li uistinu tako?

Jeste li se ikad zapitali kako djeluje omekšivač i je li potreban baš svakom komadu odjeće ili posteljine kojega perete u perilici rublja?

Omekšivači doista djeluju, ali nije svejedno koju vrstu koristimo. Dodavanjem omekšivača u ciklus pranja rublja tkanine koje perem ostat će mekane i bez nabora. Smanjit će se i trenje između vlakana, a time i statičko prijanjanje odjeće koje pospješuje njeno habanje i trošenje, zbog čega će odjeća trajati duže. Osim toga, za mnoge je omekšivač nezaobilazno sredstvo dodavanja omiljenog mirisa rublju. Međutim, učinkovitost omekšivača ovisi o vrsti.

Koju vrstu omekšivača koristiti?

Postoje tri osnovne vrste omekšivača: tekući omekšivač, maramice za sušilice i kugle za sušilice.

Tekući omekšivači, utvrđeno je istraživanjem Consumer Reportsa, najučinkovitije uklanjaju mirise i omekšavaju odjeću, ali tekući omekšivači koji dolaze u prpizvodima '2 u 1' s deterdžentom, nisu toliko učinkoviti. Loše strane tekućih omekšivača su najveća cijena po jednom pranju i kemikalije koje lako mogu nadražiti osjetljivu kožu.

Maramice za sušilice su jeftinije, a prednost im je i praktičnija upotreba jer ih je lakše nositi na putovanje ili u javnu praonicu rublja. Međutim, zbog svoje strukture maramice ostavljaju trag u sušilici oslobađajući više otpadnih vlakana koja se nakupljaju u filterima i začepljuju ih.

Kugle za sušenje su najjeftinije i ekološki najprihvatljivije jer se obično izrađuju od vune ili plastike bez BPA, otporne na toplinu. Iako su najprihvatljivije za okoliš, odjeća nerijetko ostaje kruta.

Omekšivač nije potreban svim tkaninama

Dodavanje omekšivača rublju općenito je korisno, ali kod pranja nekih materijala bolje ih je izostaviti.

Kupujete li visokokvalitetnu odjeću za vježbanje i slobodno vrijeme, pranje i sušenje s omekšivačima moglo bi joj naštetiti. Većina tkanina od kojih se proizvodi odjeća za vježbanje ima sposobnost odvajanja vlage, odnosno brzo prebacuje znoj u vanjski sloj kako se tkanina njime ne bi natopila i kako bi se brže sušila. Sredstva za omekšavanje mogu začepiti pore tkanine i narušiti sposobnost odvajanja znoja.

Omekšivači također smanjuju učinkovitost vodootpornih materijala i sposobnost upijanja ručnika, posebno onih izrađenih od mikrovlakana ili frotira. Primijetite li da ručnici nakon nekoliko ciklusa pranja s omekšivačem ne suše dobro, vrijeme je da preskočite omekšivač i umjesto njega prilikom sljedećeg pranja dodate šalicu bijelog alkoholnog octa. Osim što će ukloniti neugodne mirise, vaši ručnici bit će ponovno meki kao nekada.