Niste li stigli zasaditi sjeme omiljenog povrća, ne brinite, jer još uvijek stignete zasaditi mali vrt kod kuće tako što ćete kupiti već pripremljene sadnice
Kod kupovine se raspitajte koja vrsta zemlje bolje odgovara kojem tipu povrća. Imate li vrt, ne morate brinuti o posudama, a ako želite eksperimentirati na balkonu, neka posude budu kamene ili drvene. Plastične posude ne pružaju dobru izolaciju u hladnijim danima, a keramičke bi mogle puknuti kada se korijenje počne širiti. Bitna vam je informacija koliko se često određena biljka treba gnojiti pa kod kupnje sadnice to odmah pitajte i kupite gnojivo.
1. Zelena salata
Raste jako brzo i obično lako uspijeva ako joj osigurate dovoljno sunca i redovno ju zalijevate. Pri sadnji obavezno ostavite razmak oko 25 cm između svake rupe kako bi salata imala mjesta za rast.
2. Brokula
Ukusna i zdrava, brokula je izvrsna za sadnju kod kuće. Sjeme posadite u male posudice u proljeće i držite u kući, a kada budu bolji vremenski uvjeti presadite ih van. Sadite li ih više u kutijama na balkonu ili u vrtu, ostavite oko 30 cm mjesta između svake da bi se uspješno razvijale. Neka budu na suncu i redovno ih zalijevajte.
3. Mrkva
Kod mrkvica je super što ih možete pojesti čim izrastu i ne morate čekati da dosegnu punu veličinu. Djeca ih najviše i vole dok su malene i slatke. Također im treba ostaviti oko 15 cm razmaka, redovno ih zalijevati i osigurati toplinu sunca.
4. Cvjetovi tikvica
Idealni su za početnike koji još nemaju iskustva s uzgojem povrća. Cvjetovi tikvica rastu na plodu, a sjeme treba saditi u proljeće i držati na toplome pa ih presaditi kada prođu opasnosti od smrzavanja. Alternativa je da kupite već uzgojene biljke i posadite ih vani. Između biljaka ostavite do metar razmaka te pazite da ima dovoljno sunca i vlažnosti.
5. Grašak
Grašak je zdrav i hranjiv, ali to je velika biljka koja je podložna raznim štetočinama. Zapravo se može sijati kroz cijelu godinu, ali nije preporučljivo stavljati ga u hladnu zemlju jer teško niče i na kraju ga zahvati plijesan. Sjeme stavljajte na dubinu od 2 do 3 cm i i toliko ih međusobno udaljite.
6. Mladi luk
Ova vrsta niče najbrže od svih sorti luka, a budući da je blagog okusa, ponekad ga vole i djeca. Neće zauzeti puno mjesta u vrtu, a također mu je potrebno puno sunca i vlage.
7. Paprike
Imaju plodove raznih oblika i boja. Paprike možete saditi na ravnu površinu ili u gredice, a prilikom sadnje tlo dobro natopite vodom. Kako uzgojiti tikvice, rajčice ili paprike na balkonu, pogledajte ovdje
8. Špinat
Ubire se dok su listovi mladi i ne smiju se prekuhati, a neke se vrste mogu sijati čak do kraja listopada, piše HGTV Gardens.
9. Rajčice
Među mnogobrojnim vrstama za balkon ili manji vrt idealne su popularne cherry rajčice koje treba saditi u kasnije proljeće, kada prođu mrazovi. Bilje raste uvis pa će vam biti potreban kolac za koji ćete ih privezati.
10. Začini
I na kraju nemojte zaboraviti začine koje lako možete držati unutar svog doma. Ovdje možete pročitati kojih je 18 začina idealno za svaki dom i svaku kuhinju.