TA VJEČNA DVOJBA

Koliko često treba prati kosu? Odgovor je definitivno drukčiji nego što mislite

08.01.2025 u 12:53

Bionic
Reading

Pranje kose dio je beauty rutine, no pitanje oko kojeg se uvijek vode rasprave je o tome je li doista potrebno kosu prati svaki dan

Mišljenja o učestalosti pranja kose značajno se razlikuju te to ovisi i o vašem tipu kose i načinu života.

Jedan od poznatih mitova je i taj da često pranje kose uzrokuje i često zamašćivanje kose, a to su potvrdila i brojna istraživanja.

'Što se kosa češće pere, prirodni kiseli omotač vlasišta je više stimuliran na proizvodnju sebuma. Ovaj višak sebuma zatim uzrokuje brže masnoće vlasišta i kose', slaže se s time i minhenska frizerka Charlotte Probst, piše Glamour.de.

Učestalost pranja ovisi i o tipu kose, pa tako tanka kosa ima tendenciju da se brže masti jer ima manje volumena i sebum se brže širi. Pokušajte steći naviku pranja kose svaka dva do tri dana kako biste tjemenu dali vremena da vrati svoju prirodnu ravnotežu. Koristite blage šampone koji ne opterećuju kosu, a ujedno uklanjaju višak masnoće.

modna ikona

Napravila je samo jednu korekciju na licu: Blake Lively slavi rođendan, a ovako se mijenjala tijekom karijere

Pogledaj galeriju

Gusta kosa često je čvršća i ne masti se tako brzo. Pranje jednom ili dvaput tjedno trebalo bi biti dovoljno. Obavezno koristite hidratantne proizvode za njegu strukture kose i sprječavanje kovrčanja. Ako zbog vježbanja ili utjecaja okoline osjećate da biste željeli češće prati kosu, možete i to učiniti. Uglavnom, možete biti sigurni da vam se kosa neće tako brzo zamastiti.

I podsjećamo kako dugu kosu uvijek treba iščetkati prije šamponiranja kako se ne biste poslije mučili s raščešljavanjem kose.

Ako ste skloni ispucalim vrhovima, lomljenju kose i isušenoj kosi, ne biste trebali prati kosu prečesto jer je pranje može dodatno isušiti. Najbolje je samo šamponirati kosu svaki drugi do treći dan kako joj ne biste skinuli vlastita ulja i učinili je još sušom. Savjet: Ova prirodna ulja također možete rasporediti po dužini četkom s vlaknima od prirodne dlake kako biste ih njegovali.

Ako vam kosa puca i sl., svakako biste trebali biti vrlo nježni s kosom i raščešljati je prije pranja. Šampon je najbolje samo umasirati u korijen, tako štitimo vrhove, dok ostatak šampona koji pređe preko kose ju dovoljno očisti. Naravno, obavezan je i regenerator i jednom tjedno maska ​​za vraćanje vlage.

Svatko tko muku muči s masnom kosom poželjet će svaki dan uskočiti pod tuš. Ali budite oprezni: čestim pranjem također masirate vlasište i tako potičete proizvodnju sebuma. Rezultat: kosa se još brže masti. Zato je važno, da, teško je, svako malo napraviti pauzu u pranju, čak i ako imate masnu kosu. Idealno je prati kosu svaka dva dana. S vremena na vrijeme koristite suhi šampon kako biste osvježili kosu i kontrolirali proizvodnju masnoće.

Kovrčava kosa ima tendenciju sušenja brže od ravne kose. Stoga je ne biste trebali prati prečesto. U većini slučajeva dovoljno je jednom tjedno. Koristite blagi šampon i bogati regenerator kako biste održali sjaj kovrča .

Imate normalnu kosu, bez peruti i suhoće? Tada je odluka o tome koliko često želite prati kosu isključivo na vama. Jer: Teoretski, možete prati kosu svaki dan. Današnji šamponi čak su dizajnirani s blagim sastojcima za svakodnevno pranje. Dakle, ako imate normalnu kosu, samo vaša percepcija čistoće određuje učestalost.

Teško da je potrebno prati kosu svaki dan, upravo suprotno: ako napravite pauzu dan-dva, vrlo brzo ćete primijetiti da to ima i prednosti jer se proizvedene prirodne masnoće raspoređuju po kosi i čine je lijepom i podatna.

Perete kosu svaki dan? Bolje ne!

Da, točno je to da svakodnevno pranje kose može biti štetno za kosu. Često pranje narušava prirodni zaštitni sloj vlasišta jer se svaki put uklanjaju prirodna ulja koja održavaju kosu gipkom. To može dovesti do suhog vlasišta, lomljive kose i lomljenja kose. Osobito vruća voda i agresivni šamponi dodatno opterećuju kosu. Osim toga, svakodnevno pranje kose može potaknuti proizvodnju sebuma, zbog čega se kosa još brže masti.

Kako biste rjeđe prali kosu i razbili dnevni ritam potrebno vam je strpljenje i postupno navikavanje. Važan prvi korak je naviknuti vlasište i kosu na manje lučenja sebuma jer što češće peremo kosu, proizvodi se više masnoće.

Evo nekoliko savjeta kako uspjeti rjeđe prati kosu i napraviti nekoliko dana pauze između pranja kose:

Koristite suhi šampon: Suhi šampon je izvrstan način da upijete višak masnoće i kosi date svjež izgled. Produžuje vrijeme između pranja kose bez opterećivanja vlasišta. Nanesite ga izravno na masna područja pri korijenu i dobro ga iščešljajte.

Manje dirajte kosu: čestim dodirivanjem ili češljanjem prirodna ulja iz vlasišta brže se raspoređuju po dužini, zbog čega kosa izgleda masno. Pobrinite se da rjeđe dodirujete kosu tijekom faze prilagođavanja i izbjegavajte nepotrebno češljanje.

Prijeđite na blage šampone: kada perete kosu, koristite blage šampone bez sulfata koji su nježni prema vlasištu i ne čiste previše agresivno. To znači da je vlasište manje isušeno i brže proizvodi masnoću.

Češće podižite kosu: Ako vam kosa drugi ili treći dan izgleda masno, može vam pomoći skupljanje kose u opuštenu punđu ili rep. To znači da je masna kosa manje vidljiva, a i dalje djeluje njegovano.

Postupno produžujte ritam pranja: Započnite s postupnim odgađanjem vremena pranja kose. Ako ste se prali svaki dan, pokušajte isprva prati svaki drugi dan. Nakon nekoliko tjedana možete pokušati produžiti interval na tri dana. Vaše će se vlasište polako naviknuti na novi ritam i proizvoditi manje sebuma. Ovo bi trebalo dati rezultate!

Hladno ispiranje nakon pranja kose: Ne perite kosu prevrućom vodom jer to potiče proizvodnju sebuma. Posljednje ispiranje hladnom vodom pomaže zatvoriti pore i smanjiti proizvodnju sebuma.

Prilagodite prehranu i proizvode za njegu: Zdrava prehrana s dovoljno vitamina i minerala također potiče zdravo vlasište. Također možete koristiti četke s prirodnom dlakom kako biste ravnomjerno rasporedili prirodno ulje po kosi i njegovali vrhove.