Krumpir je bez sumnje jedna od 'basic' namirnica u svakom kućanstvu, a zahvaljujući svojoj svestranosti nalazi se u gotovo svakoj smočnici
Koliko vam se puta dogodilo da ste prilikom čišćenja krumpira naletjeli na one zelenkaste boje ili one koji su proklijali?
No ako ste i vi među onima koji su ih ipak odlučili pripremiti nakon uklanjanja spornih dijelova, zasigurno vas je kopkalo koliko je to zdravstveno ispravno.
Dakle jednom kada krumpiri počnu izgledati lošije uslijed stajanja (koliko god da ih ispravno skladištimo, to je neizbježno), jesu li dobri za konzumaciju?
Evo što o tom čestom problemu kažu stručnjaci za The Huffington Post.
Kad krumpiru počnu izbijati klice, općenito je siguran za jelo sve dok klijanje ne izmakne kontroli.
'Ove klice sadrže toksin zvan solanin, koji može uzrokovati glavobolju, povraćanje i druge probavne probleme. Ako se konzumira u velikoj količini, može uzrokovati i prilično ozbiljne simptome. Ali ako su klice male i krumpir nije mekan ili smežuran, klice se mogu odrezati i on se može jesti', objasnila je Ellen Shumaker s Državnog sveučilišta Sjeverne Karoline.
Što je sa zelenim krumpirima?
'Nikako ih ne jedite. Sunčeva svjetlost pozeleni krumpir jer proizvodi klorofil, ali pravi problem je nakupljanje štetnih toksina', upozorila je Maggie Michalczyk, registrirana dijetetičarka i osnivačica platforme Once Upon a Pumpkin.
I Shumaker se složila s time: 'Zeleni dijelovi na krumpiru ukazuju na stvaranje toksina solanina. Ako na krumpiru postoje male zelene mrlje, one se mogu odrezati, ali ako su velike, preporučuje se da ga bacite.'
Kada je krumpir smežuran i mekan, to je svakako znak da ga trebate baciti. Treba istaknuti i to da konzumiranje onog koji ima manje klica i zelenih dijelova uzrokuje uglavnom gastrointestinalne teškoće, ali u teškim slučajevima solanin može izazvati paralizu.
Nakon što krumpir počne klijati ili zelenjeti, razvit će i gorak okus, a vjerojatno neće sadržavati ni toliko hranjivih tvari.
'Iako nije bilo mnogo istraživanja o ovoj temi, možemo pretpostaviti da je sadržaj hranjivih tvari u proklijalom krumpiru manji jer je izložen većoj oksidaciji uslijed viših temperatura', rekla je registrirana dijetetičarka Tamar Samuels.
Treba istaknuti i to da je krumpir vrlo hranjiva namirnica koja sadržava visokovrijedne nutrijente.
Štoviše, on je doslovno spašavao živote u prošlosti jer je njegov visok sadržaj vitamina C pomogao spriječiti skorbut. Pokušajte zadržati svježinu krumpira tako da ga pohranite na hladnom i suhom mjestu ili u papirnatoj vrećici kako biste ga zaštitili od sunca.