Fermentirana hrana ima razne povoljne učinke na organizam i čini čuda za zdravlje probavnog sustava. Epidemiolog i stručnjak za prehranu, Tim Spector jede najmanje tri fermentirane namirnice svaki dan za zdravlje crijeva i podijelio je svoje savjete o tome kako je svi mogu uključiti u prehranu
Možda ste u zadnje vrijeme primijetili da se u trgovinama sve više prodaje kefir i kombucha. Fermentirana hrana je posvuda, ali može biti pomalo zastrašujuća za ljude koji nisu navikli na nju.
Tim Spector, britanski epidemiolog i suosnivač nutricionističke tvrtke Zoe, svaki dan jede najmanje tri različite vrste fermentirane hrane kako bi pomogao zdravlju svojih crijeva.
Istraživanja o fermentiranoj hrani još su u razvoju, ali prema recenziji iz 2022. u časopisu Nutrients, studije sugeriraju da ona može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa tipa 2 te povećati raznolikost bakterija u crijevima. Crijeva napreduje uz raznoliku prehranu, pa je ta raznolikost važna za probavu i cjelokupno zdravlje.
Počnite s malim
'Malo i često' je najbolji način da počnete dodavati fermentiranu hranu u svoju prehranu, napisao je Spector u svojoj kuharici 'Hrana za život', koja bi trebala biti objavljena u SAD-u 2025. godine. To vam omogućuje da se naviknete na okus, a crijevima da se naviknu na sve nove bakterije. Spector preporučuje da svom kuhanju dodate žlicu različite fermentirane hrane - na primjer, kimchi u varivu za 'okus i hrskavost' ili kefir u juhu za 'kremastost i okus'.
Ovo se poklapa s onim što su drugi stručnjaci za prehranu rekli za BI: Tanzil Miah, dijetetičar specijaliziran za zdravlje crijeva, rekao je da su dodavanje kimchija ili kiselog kupusa u sendviče ili salate te korištenje jogurta kao umaka ili marinade, jednostavni načini za dodavanje fermentirane hrane onome što želite jesti.
Provjerite etikete fermentirane hrane
'Moj savjet novopridošlicama u fermentaciji je da pronađu neke komercijalne fermentirane proizvode u kojima uživate i polako rade na fermentaciji vlastitih', napisao je Spector u 'Hrana za život'. Kada kupujete fermentiranu hranu kupljenu u trgovini, kao što su kefir, kombucha, kiseli kupus ili kimchi, on preporučuje da tražite proizvode koji su:
- Nizak udio dodanog šećera
- Imaju malo ili nimalo kemijskih dodataka
- Nije kiseljeno u octu, koji ubija žive mikrobe
Zatim napravite vlastitu
Kada budete spremni, rekao je Spector, možete proširiti svoj opseg fermentirane hrane izvan kiselih krastavaca i kefira. Na primjer, pravi, domaći labneh i fermentirani namaz od gljiva i češnjaka. Priprema fermentirane hrane kod kuće također je odlična za okoliš i vaš novčanik jer smanjuje bacanje hrane, rekao je. I to je lako. 'Možete fermentirati gotovo svaku biljku', rekao je, koristeći samo sol ili med. Ili, rekao je Spector, možete napraviti vlastiti kefir tehnikom koja se zove 'backslopping'. Za kefir dodajte žlicu kvalitetnog kefira u bocu punomasnog mlijeka, ostavite na sobnoj temperaturi dok se ne zgusne, a zatim čuvajte u hladnjaku.