Kalendar nam govori da se približava vrijeme božićnih sajmova, valjda sad već više nema grada u kojem uskoro neće osvanuti kućice s ugostiteljskom i trgovačkom ponudom, i čija središta neće zablistati u očekivanju najradosnijeg kršćanskog blagdana, makar ponuda i nije uvijek u duhu te vjere.
Tradicija božićnih sajmova u raznim zemljama nije jednako ni stara ni uvriježena, no ako je ijedna svjetska regija prijestolnica toga običaja, onda je to svakako srednja Europa, posebno Njemačka i Austrija. To potvrđuje i top lista koju je ovih dana objavio izdavač iznimno popularnih vodiča Lonely Planet, na kojoj je nabrojano 28 najboljih blagdanskih fešta starog kontinenta. A na toj listi smjestio se i Zagreb, i to na odličnom osmom mjestu.
'Glavni grad Hrvatske možda nije među onima koji odmah padnu na pamet kad su u pitanju božićni sajmovi, ali Zagreb je čvrsto među najboljima u Europi. Zimske temperature, ukrašeno drveće i tisuće svjetala donose dašak blagdanske čarolije u gradske parkove, trgove i povijesni centar grada kojim dominira katedrala s dva gotička zvonika', opisuje Lonely Planet zagrebački Advent, koji će ove godine trajati od 30. studenoga do 7. siječnja sljedeće godine, što ga čini jednim od najdužih u Europi, gdje ovakve manifestacije obično završavaju onda kad adventsko doba doista i završava, pred Božić.
Lonely Planet za uživanje u Zagrebu predlaže obvezno Fuliranje zbog tamošnjih koncerata i drugih zabavnih događanja, ili pak odlazak na Trg bana Jelačića zbog prehrambene ponude, oni ističu vruće kestene, te obrtničke proizvode poput licitarskih srca i drvenih igračaka iz Hrvatskog Zagorja.
A donosimo i ostatak od najboljih deset po izboru Lonely Planeta, za slučaj da vas put nanese u neki od nabrojanih gradova. Preostalih 18 možete naći na stranici na kojoj je objavljena lista.
1. Dresden, Njemačka
Traje od 27. studenoga do 24. prosinca, sajam u ovom njemačkom gradu doslovno je definicija ovog blagdanskog događanja. Odvija se na Striezelmarktu, trgu na kojem se slična okupljanja događaju od 15. stoljeća. Oko 240 kućica i štandova svake godine obđe oko tri milijuna posjetitelja, ali daleko od toga da je namijenjen samo turistima. Na drezdenskom Altmarktu svake je godine podignuta i najveća božićna piramida na svijetu s figurama u prirodnoj veličini, a cijeli grad živi blagdanski, s vrtuljcima, pjevačima božićnih pjesama, klizalištima i štandova na kojima se nude obrtnički proizvodi, ali i delicije poput Christstollena, voćnog kolača posutog šećerom.
2. Innsbruck, Austrija
Datumi sajmova u ovom austrijskom gradu variraju, ali obično su razvučeni od 15. studenoga do 23. prosinca. Grad u austrijskim Alpima zapravo nudi nekoliko sajmova, sve jedan čarobnijih od drugog. U srednjovjekovnoj povijesnoj jezgri smješteno je glavno božićno stablo, uz tamošnje napjeve i štandove na kojima se prodaju ukrasi, svijeće, kuhano vino... Uz obalu rijeke Inn je dječje carstvo s luna parkom i lutkarskim predstavama, a glavnina kućica je uz ulicu Marije Terezije.
3. Nürnberg, Njemačka
Od 29. studenoga do 24. prosinca Nürnberg je jedan od sinonima za božićne sajmove, s oko dva milijuna posjetitelja svake godine. Centar je na Hauptmarktu gdje su smještene crveno bijele kućice, ali blagdanska atmosfera je na svakom koraku, uz božićne pjevače, koncerte, luna parkove ili velike jaslice ispred katedrale.
4. Barcelona, Španjolska
Ima Božića i na jugu, u Barceloni se na sajmovima slavi od 28. studenoga do 23. prosinca. Glavni junak tamo nije Djed Mraz ili Božićnjak, nego lokalna atrakcija Caga Tió - figura napravljena od drva iz koje ispadaju, i to iz stražnjice, slatkiši i drugi poklončići. Sajam u glavnom katalonskom gradu zove se Fira de Santa Llúcia, zapravo je posvećen Svetoj Luciji, važnoj svetici na cijelom Mediteranu, pa i u Dalmaciji. Pred gotičkom katedralom napravljene su velike jaslice, uz nešto lokalnog štiha, jer je među uobičajenim likovima skriven Caganer, figura koja vrši veliku nuždu, po predanju nosi sreću i dobru žetvu.
5. Kanjon Ravenna, Njemačka
Svakako jedno od najneobičnijih božićnih događanja, odvija se od 22. studenoga do 15. prosinca, a za posjet su potrebne ulaznice koje se prodaju za određene sate. Sve se događa pod prekrasno osvijetljenom vijaduktu u klisuri u njemačkom Schwarzwaldu, a izgleda kao prizor iz bajki braće Grimm. Još ako imate sreće da padne snijeg, slika je kompletna. Turisti nisu previše brojni u kanjonu, ali lokalno stanovništvo obožava ovaj sajam na kojem se mogu kupiti lokalne slike od rezanog papira, vuneni tepisi, dimljena šunka ili kobasice od jelena. Da bi se došlo do ove lokacije, treba ići vlakom do Hinterzartena ili Himmelreicha, a onda autobusom koji je uključen u ulaznicu, ili pješice, otići do klanca.
6. Planina Pilatus, Švicarska
Ako ste planirali na ovaj sajam, ostavite te planove za sljedeću godinu, jer se odvija samo tri dana, od 15. do 17. prosinca. Ulaz je besplatan, ali računajte na trošak žičare ili vrtoglavo strmog vlaka na lančani pogon. Ova fešta održava se od 1889. na planini Pilatus visokoj 2132 metra, i definitivno je najviši europski blagdanski sajam. Christkindlimärt je smješten s pogledom na jezero Lucerne, s glazbenim sadržajima i četrdesetak štandova na kojima se prodaju voštane svijeće, figure za jaslice i drugi obrtnički prozvodi. Naravno, i hrana i piće.
7. Helsinki, Finska
Od 29. studenog do 22. prosinca po porciju blagdanskog ozračja može se otići i u glavni grad domovine Djeda Mraza. Temperature koje u to vrijeme vladaju u Helsinkiju doista su idealne za zimsku čaroliju, a predbožićna kupovina tamo se može kombinirati s odlaskom u saunu. Najveći sajam je na Senatskom trgu, uz bijelu kupolu neoklasične helsinške katedrale. Uz starinske vrtuljke na štandovima se mogu kupiti tradicionalni obrtnički proizvodi, te piti kuhano vino. Sve počinje paljenjem lampica, uz veliku paradu, plesne skupine, vilenjake i - naravno - dolazak Djeda Mraza iz Laponije.
9. Zürich, Švicarska
Jedan od najraskošnijih sajmova održava se uz jezero u Zürichu i na obalama rijeke Limmat, od 21. studenoga do 23. prosinca. Zapravo se radi o cijelom nizu sajmova, od onog u četvrti Niederdorf gdje se ide po kuhano vino, raclette i fondue, sve do Božićnog sela na Sechseläutenplatzu gdje možete kupiti božićne darove na stotinjak kućica pred zgradom opere. Svakog dana u 17.30 zborovi na Werdmühleplatzu formiraju 'pjevajuće božićno drvce', s prigodnim napjevima.
10. Dvorac Hellbrunn, Austrija
Božićnih sajmova ima svuda po Austriji, ali malo ih se po čaroliji može mjeriti s onim koji se od 21. studenoga do 24. prosinca održava u dvorcu Hellbrunn u Salzburgu. Pjevači božićnih pjesama, štandovi s tradicijskim proizvodima, vožnja božićnim vlakom, zoološki vrt s domaćim životinjama, sve do golemog adventskog kalendara napravljenog od 24 prozora na dvorcu. Ipak, za sve to plaća se ulaznica, ne pretjeranih sedam eura koji uključuju i topli napitak. Dio fešte su i božićna parada, duhački orkestri, svirači alpskih rogova, jaslice...