Većina nas pretpostavlja da veliki problemi utječu na prekid veze. No zapravo su glavni krivac sve male iritacije koje čine veliki i po brak fatalan zbroj. Proučite popis osam opasnih zona
1. Ne obraćate pažnju
On kima glavom dok mu govorite koje od vaše dvoje djece treba gdje i kada biti, ali znate da je njegov um negdje drugdje. Ili vi možda stalno provjeravate svoj telefon dok vam on pokušava nešto reći.
Zašto mislimo da je to u redu? Sami sebe uvjeravamo da nam treba samo sekunda da odgovorimo na poruku te da će nas partner to razumjeti. Uostalom, zar nemamo cijelu večer zajedno?
Zašto je to opasno? Ne obraćajući pažnju, šaljemo jasnu poruku: 'Nisam toliko zainteresiran/a za tebe i druge su mi stvari važnije.' A to je, priznat ćete, daleko od onih dana kada ste se tek zaljubili i cijeli dan živjeli jedno za drugo. Ljudi misle da brakovi završavaju zbog bitnih razlika, ali češće je razlog gubitak tankih i finih niti koje su nas vezivale.
Kako to popraviti? Postavite zajednička pravila o ponašanju s mobitelom i računalima. U koje vrijeme više nećete primati pozive? Kada ćete isključiti telefone? Odredite vrijeme kako biste razgovarali o važnim događajima i pitanjima. Tako jedno drugome možete dati punu pažnju.
2. Postavljanje vaših pravila
Možda se vaš partner žali da ostavljate stvari oko sebe ili ga vi uvijek napadate zbog neuredne kupaonice.
Zašto mislimo da je to u redu? Kad bi samo poslušao i slijedio par uputa, sve bi bilo dobro.
Zašto je to opasno? Svi imamo različite ideje o urednosti, ali to ne znači da je netko nužno u pravu, a drugi u krivu. Još manje znači da biste trebali njegov stav trebali odbaciti ili ga zbog toga kazniti kritikama ili razdražljivim tonom.
Kako to popraviti? Umjesto da branite svoju poziciju, što će potaknuti partnera da učini isto, trgujte. Primjerice, obećajte da nećete ostavljati svoje cipele u hodniku, ako on opere umivaonik. Tako ćete oboje dobiti u ovom malom ratu.
3. Poricanje negativnih osjećaja
Pod stresom ste i zabrinuti, a on vam jednostavno kaže da na to ne mislite. Naravno, zbog toga ste ljuti i on vas onda pokušava odobrovoljiti vicevima ili pohvalama.
Zašto mislimo da je u redu? Ako netko nije dobro raspoložen, mislimo da će vikend biti uništen.
Zašto je to opasno? Jer ne uzimate osjećaje jednog drugog dovoljno ozbiljno.
Kako to popraviti? Umjesto da pokušavate dokinuti partnerove osjećaje, pokušajte ove dvije strategije. Najprije postavite se kako biste ga mogli razumjeti. Drugo, priznajte partnerovo raspoloženje: 'Vidim da si zabrinut, ljut, uzrujan...' Naš će strah potaknuti daljnji ispad, ali ti će se osjećaji, kad ih jednom prihvatite, spaliti sami od sebe. Ako ste vi ta osoba čiji se osjećaji poriču, priznajte partnerove pozitivne motive i objasnite mu da znate da morate krenuti dalje, ali da se još uvijek osjećate uznemireni ili ljuti.
4. Prekidanje rečenice
Na umu vam je tisuću i jedna stvar i jednostavno ih morate sve izbaciti prije nego što zaboravite neke od njih.