ZUBI POPUT BISERA

Mali podsjetnik za lijep osmijeh

26.08.2010 u 09:44

Bionic
Reading

Uz probleme s aknama, pojačanim radom žlijezda i ćudljivim ponašanjem, pubertet često nosi i probleme sa zubima. Žute naslage, zadah, sve to ti može narušiti samopouzdanje

Ipak, trebaš znati da su zubi područje na kojem se, ako se pravilno brineš o njima, njega itekako vidi i isplati.

PRVA STVAR – HIGIJENA

Higijena usne šupljine je najvažnija. Obavezno je pranje dvaput dnevno, dakle ujutro i navečer. Ako još k tome zube opereš i nakon ručka – to je savršeno. Također, dobro je koristiti zubni konac jer postoje skrivena mjesta između zuba u koja četkica jednostavno ne može ući. Dobro je i ispiranje usne šupljine kaki bi se spriječio razvoja kamenca. Neki od narodnih lijekova za ispiranje su čajevi (dakako, nezaslađeni!) od kamilice ili kadulje.

Uz ovo, znaj da se perući zube moraju četkati i desni. Zubi se četkaju laganim, kružnim pokretima, preko zubnog mesa do zuba i tako natrag. Jedini dio zuba koji se zapravo riba je onaj kojima žvačemo. Posebnu pozornost obrati na čišćenje dijela zubi prema jeziku. U stomatološkoj praksi se pokazalo da ovaj dio zuba najlošije čistimo i zato dolazi do naslaga kamenca.

Nadalje, dobro je mijenjati četkicu svakih nekoliko mjeseci. Naime, na četkicu se nastanjuju bakterije i zato ju je dobro češće mijenjati.

I svakako je dobro redovito ići zubaru, najbolje svakih šest mjeseci, a osjetiš li ili vidiš kakve promjene na zubima, onda i češće.

DRUGA STVAR – HRANA I PIĆE

Tinejdžeri vole gazirana pića, prvenstveno popularnu Coca-Colu. Međutim, osim što gazirana pića nisu dobra za cjelokupno zdravlje, isto tako nisu dobra ni za tvoje zube. Ova pića stvaraju kamenac, a budući su puna šećera, i karijes. Ipak, ne možeš li s vremena na vrijeme odoljeti ovakvim pićima, dobar trik je – pij na slamku!

Dobro je izbjegavati hranu koja ima previše šećera. Šećer čini štetu dugo nakon što je hrana prožvakana i progutana. Stoga je najbolje nakon šećernog obroka odmah oprati ili barem isprati zube. Dobar trik je i pojesti jabuku ili jagodu ili žvakati žvakaću bez šećera.

Nadalje, tamna pića i hrana uzrokuju nakupljanje kamenca više nego ona svijetla – primjerice tamni čajevi, kava i slično. Zato je i nakon konzumacije ovakve hrane najbolje isprati ili oprati zube.

TREĆA STVAR – ALKOHOL I DUHAN

Želiš li imati lijepe, biserne zube, onda se svakako trebaš odreći duhana, ali i alkohola. Duhan stvara ružne žute naslage na zubima, a osim toga, uzrok je smrdljivom dahu. Alkohol je, pak, pun šećera te stvara naslage i karijes.

ČETVRTA STVAR – GENETIKA

Genetika igra veliku ulogu u mnogo toga u životu, pa tako i u zdravlju zuba. Jedna od najčešćih nasljednih bolesti je parodontitis, često zvana i paradentoza. Stoga ako imaš djeda, baku, mamu ili tatu kojima se klimaju zubi ili su im se naglo rasklimali i poispadali te već imaju umjetno zubalo, njezi zuba moraš pokloniti mnogo veću pozornost. Ova se bolest pravilnom higijenom i redovitim čišćenjem naslaga kamenca može držati pod kontrolom.