Djeca koja dnevno piju barem pola šalice mlijeka imaju 60 posto manji rizik za dobivanje moždanog udara, pokazuju rezultati 65-godišnjeg istraživanja
U dugogodišnjem istraživanju sudjelovale su 1.343 obitelji, a znanstvenici su pratili njihovu djecu u razdoblju od 1948. do 2005. godine. Do 2005, 34 posto od promatranih je umrlo – 378 od srčanih bolesti, a 121 od moždanoga udara.
Promatran je način njihove prehrane tijekom 1930-ih godina kada su imali između četiri i 11 godina, ali i njihovo zdravlje te kasnije uzroci smrti. Otkriveno je da je unošenje kalcija u organizam povezano s manjim rizikom za dobivanje moždanog udara.
'Ovo 65-godišnje istraživanje pokazalo je da je kod djece rođene 1920-ih i 1930-ih ključnu ulogu odigralo mlijeko, odnosno kalcij koji je bio sastavni dio tadašnjeg načina prehrane. Kasnije smo uočili da je kod djece koja su pila mlijeko smanjen rizik za dobivanje moždanog udara, i to za 40 do 60 posto. Dakle gotovo da kasnije i nije bilo moždanih udara među djecom koja su pila mlijeko redovno', istaknuo je dr. Jolieke van der Pols s Queensland instituta u Brisbaneu.
Već i pola šalice mlijeka dnevno osigurava oko 400 miligrama kalcija što je dovoljno za znatno smanjenje rizika od moždanog udara. 'Otkriće do kojega je došlo ovo istraživanje pokazuje da su preporuke liječnika o uzimanju mlijeka, odnosno kalcija u doba djetinjstva zaista dobre i trebalo bi ih se pridržavati', napomenuo je dr. Van der Pols.