BRIGA ZA ZDRAVLJE

Muke po menopauzi: Ovo su simptomi zbog kojih treba potražiti stručnu pomoć

23.02.2025 u 17:45

Bionic
Reading

Izostanak menstruacije, obilne menstruacije, neugoda prilikom seksualnih odnosa i česti valovi vrućine samo su neki od simptoma zbog kojih biste trebali potražiti savjet liječnika

Neke žene prolaze kroz perimenopauzu (period koji prethodi menopauzi) bez mnogo ili čak bez ikakvih simptoma. Ali što je s drugima? Ukoliko imate posla s frustrirajućim ili čak bolnim simptomima - kao što su valovi vrućine, obilne menstruacije ili neugodan i bolan seks - možda ćete pribjeći najlakšem rješenju i reći da će sve to jednom proći.

Da, iako je su mnoge žene tako radile u prošlosti, životni ciklus kroz koji prolazi svaka žena možete si olakšati i uz pomoć stručnu pomoć, piše health.clevelandclinic.org.

'Razgovor o menopauzi konačno se počeo preusmjeravati na to da se pomogne ženama', kaže dr. Pelin Batur.

Mogućnosti za liječenje simptoma menopauze kreću se od kućnih lijekova i promjena načina života pa do lijekova i hormonske nadomjesne terapije o čemu trebate razgovarati sa liječnikom specijaliziranim za takve probleme.

Smanjite stres na poslu u pet koraka Izvor: Profimedia / Autor: Neven Bučević montaža

Nedavno je i o preuranjenoj menopauzi otvoreno govorila i poznata glumica Naomi Watts koja je kako je sama rekla, ušla u to razdoblje promjena u dobi od samo 36 godina.

Dr. Batur savjetuje u kojim slučajevima trebate posjetiti liječnika:

Mjesečnice su vam se promijenile

Zamislite perimenopauzu kao ne baš glamuroznu pistu za veliki show (što je, u ovom slučaju, sama menopauza). Perimenopauza može započeti čak desetljeće prije menopauze, a tijekom tog vremena možete početi osjećati simptome.

'Perimenopauza je često prijelazno vrijeme kada žene dožive poremećene menstrualne cikluse. Za većinu ljudi ovo označava zadnjih nekoliko godina prije posljednjeg menstrualnog ciklusa, kaže dr. Batur.

Postoji nekoliko načina na koje se vaša mjesečnica može promijeniti tijekom tog vremena - i svi oni zahtijevaju razgovor sa svojim liječnikom, iako su neki hitniji od drugih.

Sve češći izostanak ciklusa

Dr. Batur kaže da biste trebali razgovarati sa svojim ginekologom o izostanku menstruacije, bez obzira na to čini li se to problematičnim.

'Mislim da bi svi ionako trebali ići kod svog liječnika jednom godišnje. Dakle, kada uočite izostanak menstruacije na dulje vrijeme, spomenite to na pregledu', rekla je. Perimenopauza i menopauza su prirodne, normalne faze života, tako da ne postoji čudotvoran lijek. Ali ovo vrijeme može donijeti mnogo promjena vašem tijelu, pa je dobro razgovarati o tome s liječnikom. Za početak, stručnjak će prvo ustvrditi zašto su vaše mjesečnice prestale, kako bi isključio moguć razlog - probleme sa štitnjačom. Osim toga, ako je u pitanju menopauza, liječnik će također htjeti razgovarati o tome kako zaštiti vaše zdravlje.

'Kako počnete gubiti neke od zaštitnih prednosti estrogena, povećavate svoje kardiovaskularne rizike pa će vaš liječnik htjeti razgovarati s vama o preventivnim zdravstvenim mjerama', objasnila je.

Dr. Batur kaže da ako nemate mjesečnicu dugo vremena, a ona se vrati naglo sa simptomima poput bolnih grčeva, velikih krvnih ugrušaka i točkastih krvarenja između ciklusa, tada je također vrijeme za odlazak liječniku.

'Naglasite liječniku da vam mjesečnica izostaje mjesecima i mjesecima, a onda je ona koju dobijete nakon toga jako obilna, kao da vaše tijelo to pokušava nadoknaditi', savjetuje dr. Batur.

Neuredni ciklusi prije 45-e

Uobičajeno vrijeme za početak menopauze je između 45. i 58. godine. Ako ste u srednjim 40-ima ili mlađi i počnete primjećivati ​​vrludanje ciklusa, iznimno je važno da na to upozorite svog liječnika.

'Morate potražiti smjernice od svog liječnika kako bi oni mogli malo dalje istražiti, primjerice provjeriti je li vaše zdravstveno stanje u redu kako ne bi previdjeli druge razloge za vaše simptome. Ako je u pitanju menopauza, htjet će razgovarati o prednostima i nedostacima hormonske nadomjesne terapije.

Možda još uvijek imate redovite (ili redovne) mjesečnice no perimenopauza može uzrokovati da vaše mjesečnice izgledaju ili da ih osjećate drukčije nego kakve su bile prije.

Svakako posjetite liječnika ako imate menstruacije koje traju dulje od tjedan dana, daleko su obilnijje nego inače, prolazak velikih krvnih ugrušaka…

Osjećate suhoću

Vaša je vagina osjetljiva na razinu estrogena, pa perimenopauza i menopauza mogu dovesti do suhoće vagine. S vremenom to može dovesti do genitourinarnog sindroma menopauze (GSM), poznatog kao vaginalna atrofija - kada tkivo koje oblaže stijenku vaše vagine postane tanko, suho i nadraženo.

To može uzrokovati svrbež, peckanje, pa čak i bol kada obavljate svakodnevne aktivnosti kao što su hodanje, mokrenje, vježbanje ili čak samo sjedenje. Također može donijeti žućkasti vaginalni iscjedak.

Postoje neki medikamenti koji pomažu poput vaginalnih hidratantnih krema i lubrikanata. Ali to je problem koji će se s vremenom vjerojatno pogoršati, a ne poboljšati - stoga je, opet, važno razgovarati sa svojim liječnikom o mogućim opcijama. Treba reći kako otprilike polovica ženske populacije koja prolaze kroz menopauzu osjeti suhoću vagine. I dok se drugi simptomi menopauze s vremenom poboljšavaju, simptomi suhoće vagine obično se, nažalost, pogoršavaju.

Ovaj problem može uzrokovati bolan seks (dispareunija), što se često može zamijeniti s niskim libidom. Dr. Batur u ovom slučaju preporučuje razgovor sa svojim liječnikom koji može pomoći u liječenju uzroka ovog problema.

'Kad se usredotočimo na liječenje suhoće vagine, često se poboljšava i seksualni nagon', objašnjava liječnica dodajući kako mogu pomoći lubrikanti ili hormonalne terapije.

Česte infekcije mokraćnog sustava ili problemi s mokrenjem

Genitourinarni sindrom menopauze ne zahvaća samo vaginu. Također može utjecati na mokraćne strukture, što može uzrokovati probleme s mokraćnim sustavom. Razgovarajte sa svojim liječnikom ako osjetite simptome kao što su: česte infekcije mokraćnog sustava (UTI), nemogućnost zadržavanja mokraće (urinarska inkontinencija), mokrite više nego inače, bol ili osjećaj žarenja prilikom mokrenja (dizurija), krv u mokraći…

Valunzi i noćno znojenje

Imate često osjećaj kao da ste izloženi toplotnom valu? Koža vam se zacrveni, otkucaji srca vam se ubrzaju i mokri ste od znoja, iako temperatura nije visoka? Valunzi su jedan od najpoznatijih simptoma prijelaza u menopauzu, kao i njihov blizak 'prijatelj' - noćno znojenje, a zajedno su poznati kao vazomotorni simptomi.

'Vrući valovi nisu opasni, ali svakako mogu biti uznemirujući za žene koje ih često doživljavaju. Ako imate jedan ili dva napadaja vrućine dnevno i osjećate da ih možete sasvim dobro prebroditi, to nije ništa strašno', rekla je liječnica.

Postoje načini da sami pokušate kontrolirati valove vrućine i pronaći olakšanje od noćnog znojenja, primjerice kontroliranjem stresa, izbjegavanjem okidača i uravnoteženom prehranom. Ali to nije uvijek dovoljno. Ukoliko ova pojava jako utječe na kvalitetu života porazgovarajte s liječnikom o lijekovima koji mogu pomoći.

Loše spavate

Problemi sa snom mogu imati različito podrijetlo, od tjeskobe i kofeina do poremećaja spavanja poput apneje za vrijeme spavanja i sindroma nemirnih nogu. Mnogi se žale i na poremećen san tijekom menopauze.

Noćno znojenje i problemi s mokrenjem mogu jako ometati ciklus spavanja. Ako imate problema s uspavljivanjem ili zadržavanjem sna (ili oboje), uvijek je dobra ideja razgovarati sa svojim liječnikom kako biste pokušali doći do korijena problema. U svakom slučaju ako zbog tih tegoba imate problema s održavanjem kvalitete života, vrijeme je da zakažete termin kod liječnika.

Savjet za kraj

Sljedeći dio je ključan: kao pacijentica, vi morate biti zatražiti adekvatnu zdravstvenu uslugu, a ako niste zadovoljni sadašnjim liječnikom, potražite još jedno mišljenje. Nakon što ste isprobali jednu vrstu liječenja, još uvijek ne osjećate bolje? Slobodno potražite pregled kod drugog liječnika.

'Kad razgovaram s pacijentima koji su bili frustrirani svojim zdravstvenim iskustvom ili se osjećaju kao da su izbačeni ili pogrešno dijagnosticirani, gotovo uvijek čujem element poremećene komunikacije između pružatelja usluga i pacijenta', zaključuje dr. Batur dodajući da se svi moraju zalagati za sebe i svoje zdravlje.