hara hachi bu

Nova hit dijeta: Revolucionarna japanska metoda prehrane sprječava debljanje i produljuje život

24.03.2023 u 10:15

Bionic
Reading

Dr. Vicente Mera promatrao je ishranu i način života stanovnika Okinawe i došao do zaključka da je tajna vitkosti i dugovječnosti u smanjenju uobičajene količine hrane na 80% te odlaskom od stola s blagim osjećajem gladi

Hara Hachi Bu naziv je japanske metode koja garantira održavanje zdrave tjelesne težine te bolji i duži život, tvrdi njen autor dr. Vicente Mera, stručnjak za regenerativnu medicinu.

Metoda je nastala promatranjem japanskog stanovništva i zaključkom kako određene prehrambene navike osiguravaju dulji životni vijek i kontroliraju debljanje.

'Možete jesti dok niste gladni ili dok ste pomalo gladni. To je upravo ono što rade Japanci', rekao je dr. Mera, pojasnivši kako pojam Hara Hachi Bu znači 'osebujna restrikcija kalorija'. Ovu pojavu primijetio je proučavajući populaciju Okinawe, skupine otoka u arhipelagu Ryūkyū.

Hara Hachi Bu u praksi

'U praksi, radi se o tome da u trbuh ne stavljate više od 80% hrane koju može primiti, a da jedete upravo ono što želite pojesti. Ova jednostavna formula i učinkovita filozofija omogućuje držanje unosa kalorija pod kontrolom, kao da želite kontrolirati svoj budžet odlukom da ćete potrošiti najviše 80 posto prihoda', kaže autor ove efikasne metode.

Dr. Mera preporučuje ovu metodu pacijentima s viškom kilograma, a preporučljiva je i za sve osobe koje žele održati trenutnu kilažu jer, zbog 20% manjeg unosa kalorija, garantira prevenciju debljanja.

Osim što ima pozitivan učinak na kontrolu kilaže, pokazalo se kako ovakav način ishrane produljuje život. Naime, stanovnici Okinawe ima iznadprosječno velik broj stogodišnjaka u svom stanovništvu.

'Možda upravo njihov poseban stil restrikcije kalorija ima veze s dugovječnošću. Oni se jednostavno drže pravila 'jedite dobro, ali napustite stol osjećajući se lagano gladni', kaže dr. Mera, naglašavajući pravilo koja je kontradiktorno sa zapadnjačkim stilom prejedanja i stavljanja naglaska na pun trbuh.

Kako se pridržavati Hara Hachi Bu dijete?

Dr. Mera svjestan je kako se prosječnom Zapadnjaku teško priviknuti na novu naviku 'ustajanja od stola dok osjeća blagu glad', no tvrdi da postoji jednostavno rješenje za to.

'S obzirom na to da zapadnjačka prehrana često ima tri slijeda u jednom obroku, lako je zaključiti kako predjelo sadrži 20% kalorija, glavno jelo 60%, a desert još 20% kalorija. Stoga, krenite od izbacivanja predjela ili deserta i dobit ćete 20 posto smanjen unos nalik Japancima.'

Osim toga, nutricionistica Paola Rosso pojašnjava kako polagano jedenje pomaže u prijenosu osjećaja sitosti u mozak te značajno pomaže u manjem unosu hrane.

'Da biste ustali od stola pomalo gladni ili da biste razlikovali fizičku od emocionalne gladi, morate dati želucu vremena da pošalje signal sitosti mozgu nakon jela. Ovo može potrajati nekoliko minuta. I upravo u tim minutama nastavljamo jesti, a zbog tog unosa često se osjećamo loše jer je to količina koja nam nije potrebna.'

Na tom tragu su i prijašnji radovi dr. Mere u kojim je naglašavao kako sporim jedenjem i svjesnim gutanjem dolazi do poboljšanog probavnog procesa te pravovremenog osjećaja sitosti, ističući kako se 10% probave odvija upravo u ustima.

Koje namirnice uvrstiti u prehranu?

Za kraj, dr. Mera iznio je popis orijentalne superhrane koja pomaže u gubitku kilograma.

  • Miso: tradicionalan japanski začin u obliku paste, djelotvoran tijekom određenog vremena konzumiranja jer potiče probavu i ima izravan učinak na starenje
  • Liči: azijska trešnja s dvostruko više vitamina C od citrusa i izraženim učinkom na mladolikost kože
  • Umeboshi šljiva: japanski kiseli krastavac koji daje energiju i regulira loš kolesterol
  • Azuki: japanska mahunarka koja pruža brz osjećaj sitosti te sadrži visok udio vlakana
  • Kombu alge: bogate vlaknima i antioksidativnim svojstvima