O štetnosti zagađenog zraka iz prometa do sad se malo govorilo u kontekstu demencije, no čini se kako je upravo on jedan od ključnih uzročnika
Znanstvenici tvrde da su u posljednjem opsežnom istraživanju napokon pronašli ključne uzroke demencije te načine na koji ovu bolest možete prevenirati. Poseban naglasak stavljen je na izbjegavanje tri većih količina alkohola, pretjeranog unosa šećera i - izbjegavanje prometa.
Naime, ono što su mnoga ranija istraživanja nerijetko propuštala su upravo onečišćenja iz prometu koja, pokazalo se, direktno utječu na centar u mozgu kategoriziran kao 'slaba točka'. Upravo on je taj koji s godinama počinje usporeno raditi, što potencijalno dovodi do demencije.
Upravo se tom kritičnom točkom u mozgu bavilo posljednje istraživanje kojim su znanstvenici došli do saznanja da postoje stvari koje ljudi mogu učiniti za što veće šanse prevencije demencije.
Tim sa Sveučilišta Oxford proučio je čak 161 rizični faktor te ih rangirao prema utjecaju u izazivanju ove bolesti te je zaključilo kako je upravo rad na tim uzročnicima ključno za prevenciju ove bolesti. Sve je provedeno na 40 tisuća ispitanika starijih od 45 godina.
Zaključili su kako su najčešći uzroci demencije sljedeći:
- Dijabetes
- Onečišćenje uzrokovano prometom
- Konzumacija alkohola
- Nedostatak sna
- Prekomjerna težina
- Pušenje
- Visok krvni tlak
- Nedostatak tjelovježbe
- Poteškoće sa sluhom
- Upalni procesi u tijelu
- Nedostatak socijalne interakcije
- Kolesterol
'Znamo da konstelacija moždanih regija degenerira ranije tijekom starenja, a u ovoj smo novoj studiji pokazali da su ti specifični dijelovi mozga najosjetljiviji na dijabetes, zagađenja iz prometa (koja su sve veći glavni čimbenik u demenciji) i prekomjernu konzumaciju alkohola' kaže profesorica Gwenaelle Douaud, voditeljica istraživanja, i nastavlja:
'Otkrili smo da nekoliko varijacija u genomu utječe na ovu moždanu mrežu, a one su upletene u kardiovaskularne smrti, shizofreniju, Alzheimerovu i Parkinsonovu bolest.'
Studija je pregledala jedinstveni doprinos svakog rizičnog čimbenika koji se može kontrolirati, promatrajući ih u cjelini kako bi se procijenio ukupan učinak degeneracija ove slabe točke mozga.
Stručnjaci stoga ističu kako u izostanku tretmana i terapija koji bi izliječili ili usporili ovu bolest, nikad nije bilo važnije primijeniti dostupna znanja o njenoj prevenciji.
'Opće je prihvaćeno da se do 40 posto slučajeva demencije potencijalno može spriječiti, tako da postoji ogromna prilika za smanjenje broja oboljelih od demencije', zaključuje dr. Susan Mitchell iz dobrotvorne organizacije Alzheimer's Research UK.