Klematis ili pavitina (lat. clematis) je listopadna penjačica koja može doseći visinu do oko tri metra, a ponosi se predivnim cvjetovima upečatljivih nijansi koji kontinuirano cvatu cijelo ljeto
Klematis je za ljubitelje živopisnih vrsta cvijeća jedna od najatraktivnijih penjačica jer proizvodi mnoštvo cvjetova u najrazličitijim oblicima i bojama.
Snažna je penjačica koja će se uspješno uspinjati uz zid, ogradu, pa i stabla, no postoje i nešto drukčije vrste koje se mogu uspješno uzgajati i u posudama, zbog čega je rado viđena biljka i na balkonima.
Klematis se može saditi od proljeća pa sve do listopada, a odgovara mu tlo bogato humusom, jednoliko vlažno i rastresito.
Iako može živjeti i do 50 godina, njihove potrebe su nerijetko pogrešno shvaćene zbog često ponavljanog mita koji kaže da 'vole da su im noge u sjeni, a lica na suncu', upozorava Dan Long, američki vrtlar iz Georgije.
To je, kaže on, vrlo čest mit, a ono što je istina je da im je potrebno puno vode tijekom vegetacijske sezone da bi dale najbolje rezultate. Kako bi pomogao rast ove divne biljke, dao je odličan savjet: odrežite trsove na trećinu njihove visine nakon što procvjetaju jer to može potaknuti kasnije bujanje cvijeća. Ako to radimo s trajnicama poput mačje metvice, zašto ova taktika ne bi prošla i s klematisom?
Svakako primijenite i potpuno prirodno organskog gnojivo poput npr. onog za rajčice i ne zaboravite na temeljito zalijevanje jer ovoj biljci treba puno vode.
Stoga uvijek pripazite i da joj je korijen u sjeni ili pokriven malčem da se nikad ne isuši. U sezoni cvatnje klematis je dobro dohranjivati uobičajenim tekućim gnojivom.
Ako razmišljate o tome s kojom bi se biljkom najbolje slagao u vrtu ili na terasi, to su dakako ruže penjačice: skupa izgledaju sjajno, a i uvjeti za uzgoj su im jednaki.
Što se tiče rezidbe, mnogi se često nađu u ozbiljnoj dvojbi kad to treba napraviti, no najjednostavnije rješenje je posve logično. Najlakši način za određivanje optimalnog trenutka za taj pothvat je uzeti u obzir vrijeme u kojem biljka cvjeta.
Sorte koje cvatu u rano proljeće obrezuju se nakon cvatnje u lipnju ili srpnju, a ako cvatu u ljeto, obrezuju se tek prije prvog mraza. Što se tiče vrsta koje dvaput cvatu, obrezuju se u jesen/zimu, odnosno u studenom/prosincu.