Dinamični istočni dio Pariza sve češće se nalazi na radaru ljubitelja dobre hrane ali i kupaca nekretnina. Do sada ne tako popularan istočni dio u posljednje vrijeme sve je veća konkurencija buržujskom centru i zapadnom dijelu grada
Pariz, poput Londona, grad je s tradicionalnim radničkim istokom te nadmoćno buržujskim centrom i zapadom. Posljednjih nekoliko godina urbana gentrifikacija transformirala je neke istočne četvrti u glavnom gradu Francuske, posebice one koje se nalaze u četvrtima najbližima samom centru. Veliki boom stambenih nekretnina također je doveo do dramatičnih porasta vrijednosti domova prije negoli je taj trend zaustavljen 2011. godine. Vrijednost brojnih nekretnina se utrostručila nakon 2000. godine prema podacima Association of French Notaries, piše Nick Foster za Financial Times.
Te promjene su najočitije u odjeljku 11. arondismana u neposrednoj blizini Bastille i Opere te u susjedstvu moderne i skupe četvrti Marais u trećem i četvrtom arondismanu. Dvorišta bučne i žive Rue du Faubourg St Antoine, 'arterije' koja se proteže jugozapadno od svjetlucave operne kuće i tradicionalne lokacije za radionice proizvođača namještaja, sada će najvjerojatnije okupirati modni dizajneri i dizajneri interijera, piše Financial Times.
Za sada je to gradilište, no do 2015. godine 68 novih stanova niknut će na Rue du Faubourg St Antoine. Stan na drugom katu koji se proteže na 139 četvornih metara, ima tri spavaće sobe, kupaonicu i prostoriju s tušem, za sada se prodaje za 1.408.000 eura u agenciji Cogedim. U blizini, na Rue des Taillandiers, agencija Pelissolo prodaje stanove u obnovljenoj gradskoj kući s liftom koja sadrži 12 stanova na pet katova. Ova vrsta prenamjene čest je prizor, na primjer, u Berlinu, no vrlo rijedak u Parizu. Ovdje se jednosoban stan od 46 četvornih metara s malim prostorom koji se može urediti kao ured ili dječja soba prodaje za 478.800 eura.
Kupci će za svoj novac dobiti više životnog prostora u tome dijelu – Association of French Notaries izvještava da prosječna cijena po četvornom metru u 11. arondismanu iznosi 8,290 eura, dok u četvrtom arondismanu iznosi 11,9 eura. Jednostavnost pristupa je ključan faktor kod prodaje, kao i osjećaj življenja u dinamičnom okruženju. 'Ovdje živi mlađa populacija te ima i veći boemski štih od centra ili pak zapadnog dijela grada', kaže australski chef James Henry, koji je u siječnju ove godine otvorio restoran vinski bar 'Bones' nedaleko Place Léon Blum. 'Ovaj dio se ne nalazi na turističkim rutama, a opet je poprilično blizu centra grada. Do Louvrea se može stići i pješice', kaže Henry.
Može se naći poneki turist, no zapravo se taj dio grada nalazi na radaru gurmana i ljubitelja hrane, zahvaljujući uspjehu mladog baskijskog chefa Iñakija Aizpitartea. Njegov restoran Le Chateaubriand, smješten također u 11. arondismanu, zauzeo je visoko 15. mjesto na rang listi najboljih restorana na svijetu prema magazinu Restaurant, donosi Financial Times.
Sa svojom industrijskom baštinom, istočni dio grada, s preuređenim skladištima i tvornicama, nedvojbeno nudi širi spektar nekretnina od samoga centra i zapada. Paris Property Group (PPG) nudi stan u potkrovlju s galerijom, smješten u nekadašnjoj stolarskoj radionici na Rue des Petits Hôtels u 10. arondismanu, nedaleko od terminala Eurostar na Gare du Nord. Stan od 184 četvorna metra ima dvije spavaće sobe, dvije kupaonice i vinski podrum te se prodaje za 1,46 milijuna eura, što je prosječna cijena nekih jednosobnih stanova u 4. arondismanu.
Prema riječima Kerstina Bachmanna, direktora u PPG-u, 10. i 11. arondismani privlače mlade francuske obitelji, kupce srednje klase koji vole umjetnost te upućene strance koji znaju da je to perspektivan dio grada. 'No unatoč potencijalu bivših industrijskih prostora oko područja Canal Saint-Martin, u smislu nekretnina 10. arondisman još uvijek ima prostora za razvoj: još uvijek neobnovljeni stanovi koji imaju prosperiteta, poslovni prostori koji se mogu unajmiti za relativno nisku cijenu, ugostiteljstvo namijenjeno uglavnom migrantskoj klijenteli, mjestimice uz povremenu butik i kafić.
Jedan od najsmionijih pothvata u istočnom dijelu grada je Mama Shelter, hotel, restoran i longue bar, koji je stvorio dizajner Philippe Starck u suradnji sa Sergeom Triganom, nekadašnjim izvršnim direktorom Club Meda. Hotel je otvoren 2008. godine, a nalazi se između groblja Père Lachaise te prometom zagušenog Boulevarda Périphérique.
Prema riječima Sébastiena de Lafonda, suosnivača i predsjednika tvrtke Meilleurs Agents, cijene nekretnina u Parizu počele su padati u srpnju 2011. godine s kumulativnim padom od 3,4 posto od tada. Studija privremenih prodajnih ugovora od strane agenata Meilleurs pokazala je pad u cijenama stambenih nekretnina od 1,1 posto početkom 2013. 'To su postepene korekcije u cijenama, ove godine ne očekujemo drastičan pad cijena nekretnina', kaže Lafond.
Neki pariški agenti neslužbeno će, pak, priznati da bi trenutačno lošija ekonomska situacija u Francuskoj i mali broj vladinih poticaja mogli cijene nekretnina još dodatno sniziti. Taj pad nije toliko silovit zbog činjenice da su kamatne stope na povijesno niskim razinama, a nekretnina u Parizu se još uvijek smatra dobrom investicijom.
Zbog takvih trendova na tržištu neki prodavatelji, koji nisu prisiljeni prodavati, nekretnine su povukli s tržišta. Do kraja trećeg kvartala 2012. godine obujam prodaje rabljenih stanova pao je za 19 posto u usporedbi s istim razdobljem godine prije, pokazuju podaci Association of French Notaries.
Sébastien de Lafond zbog toga svega vidi i prednosti i nedostatke prilikom kupnje nekretnina u 10. i 11. arondismanu: 'Postoji nesumnjivo više šanse za porast cijena na istoku, no nekretnine u centru predstavljaju likvidnije investicije. Nakon svega, ondje su koncentrirane gradske kulturne znamenitosti te ondje gotovo da nema raspoloživog mjesta za gradnju.'