Iako traže dosta njege, kamelije su vrlo popularan ukras u svakom vrtu premda njihov raskošni cvijet zapravo nema nikakav miris
Kamelije cvjetaju u rano proljeće, a prelijepi cvjetovi traju svega nekoliko dana. No ponekad mogu cvjetati i u ljeto.
Zbog svojih velikih i raskošnih cvjetova, omiljena je među zaljubljenicima u vrtlarstvo i svojom će ljepotom svakom vrtu dati posebnu čar.
Pri sadnji kamelija treba znati da one vole mjesta koja su izložena suncu uz optimalnu hladovinu, a traže dovoljno vlage i dobro drenirano tlo. I nemojte ih nikako saditi preduboko.
Kako bi se potaknuo rast, ne zaboravite na orezivanje i to radite tako da se prati prirodan izgled biljke.
Orezivanje treba obaviti nakon što u proljeće prođe mogućnost mraza i cvjetovi izblijede.
Treba istaknuti i da kamelije vole kisele uvjete tla pa korištenje gnojiva za biljke koje vole kiselo tlo nakon cvatnje će osigurati potrebne hranjive tvari i pomoći tlu da zadrži odgovarajući pH. Ako ih sadite na otvorenome, najbolje mjesto je ispod nekog crnogoričnog stabla od čijih će iglica tlo biti kiselije što odgovara kamelijama. Dobro podnose temperature od 5 do 10 Celzijevih stupnjeva, a ako ih uzgajate na kontinentu gdje su temperature znatno niže, zimi ih je potrebno unijeti u zatvorene prostore, koji ne smiju biti grijani.
Kad radite prihranu, nastojte je izvesti u vrijeme kad je biljka aktivna, odnosno od ožujka do kolovoza.
Pripazite i da pH tla bude u rasponu od 5,5 do 6,8 jer i to može utjecati na sposobnost kamelije da apsorbira gnojivo.
Ako želite razmnožiti kamelije, to je najlakše izvesti reznicama, koje se uzimaju u srpnju ili kolovozu.
Za kameliju posađenu u posudu bitno je osigurati joj dobro drenirano tlo, dobar protok vode i kiseli supstrat.
Na proljeće je obavezno iznesite na otvoreno, ali osigurajte joj mjesto na kojem je zaštićena od izravnog sunca, a na jesen je opet vratite u negrijanu prostoriju, što dalje od izvora grijanja.