EUROPSKA KAMPANJA

Prevencija i prepoznavanje stresa na radnom mjestu

22.10.2014 u 08:00

Bionic
Reading

U travnju ove godine Europska agencija za sigurnost i zdravlje na radu (EU-OSHA) pokrenula je dvogodišnju europsku kampanju: 'Upravljanje stresom za zdrava mjesta rada' u što se uključuje i Republika Hrvatska kao članica EU

Značajne promjene koje se odvijaju na tržištu rada kao što su uvođenje novih tehnologija, opće gospodarsko stanje, globalizacija i dr. dovode do pojave psihosocijalnih rizika i stresa na radu. Ovi rizici su povezani s načinom na koji je rad osmišljen, organiziran i načinom kojim se njime upravlja kao i s gospodarskim i socijalnim kontekstom rada, imaju za posljedicu povećanu razinu stresa i mogu dovesti do ozbiljnog pogoršanja mentalnog i fizičkog zdravlja. Iako rezultati istraživanja ESENER (European Survey of Enterprises on New and Emerging Risks - Europsko istraživanje poduzeća o novim rizicima i rizicima u nastajanju) o stanju zaštite na radu prikazuju Republiku Hrvatsku kao dobar prosjek EU, ima puno prostora za poboljšanje zaštite na radu i kreiranje zdravijih i boljih mjesta rada pogotovo vezano za psihosocijalne rizike i stres.

Navedeno istraživanje je otkrilo kako 51 % radnika smatra kako je stres povezan s radom uobičajen na njihovom mjestu rada, a 4 od 10 radnika misli kako se u njihovim tvrtkama stresom ne upravlja dobro. Ipak, poslodavci i radnici zajedno mogu uspješno upravljati i sprječavati nastanak stresa povezanog s radom i psihosocijalnih rizika. Cilj kampanje za zdrava mjesta rada je u prvom redu prevencija i prepoznavanje stresa.

Kampanja za zdrava mjesta rada ukazuje da se psihosocijalnim rizicima može upravljati na isti sustavni način kao i bilo kojim drugim radnim sigurnosnim i zdravstvenim rizikom. Cilj kampanje je promovirati primjenu jednostavnih alata koji poslodavcima mogu pomoći u djelotvornom upravljanju tim rizicima te naglasiti pozitivne učinke takvog djelovanja.

Kampanja 'Upravljanje stresom za zdrava radna mjesta' traje dvije godine 2014. – 2015. i uključuje stotine organizacija iz cijele Europe te obuhvaća niz aktivnosti poput obuka, kongresa i radionica, natjecanja u izradi plakata, filmova i fotografija, kvizova, shema prijedloga, promidžbenih kampanja i tiskovnih konferencija. Ključna aktivnost u kalendaru kampanje jest Europska nagrada za dobru praksu koja je pokrenuta 15. travnja 2014. godine dok će pobjednici biti proglašeni na svečanosti dodjele nagrada u proljeće 2015. godine. Potiču se prijave iz svih europskih organizacija koje uspješno primjenjuju mjere za smanjenje i otklanjanje stresa.

O samoj kampanji možete pročitati u Vodiču kampanje te posjetite web-stranicu kampanje za zdrava mjesta rada. Povodom europskog tjedna zaštite na radu, Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava pod pokroviteljstvom Europske agencije za zaštitu na radu, organizira stručni skup u Zagrebu pod nazivom: 'Zaštita na radu i upravljanje stresom', a na kojemu će se predstaviti tijek kampanje, načini prepoznavanja stresa i najnovija saznanja o psihosocijalnim rizicima i stresu u Europi.