Nažalost sve više osoba pati od problema sa snom, a dobro je poznato da je kvalitetan san itekako važan za zdravlje
Svakodnevica ispunjena vječnom jurnjavom, stresom, nezadravim navikama ili nedostatkom tjelesnih aktivnosti u konačnici nepovoljno utječe na kvalitetu sna.
Umirujući čaj, šalica toplog mlijeka ili malo vode za mnoge su neizbježan ritual prije spavanja, a već neko vrijeme, mnogi navode kako im konzumiranje magnezija kao dodatka prehrani pomaže utonuti u san.
Stručnjaci su po tom pitanju podijeljeni jer zasad nema dovoljno pokazatelja koji bi to i potvrdili. Općenito, nema dovoljno dokaza za magnezij, no neki tvrde kako im dosta pomaže.
Zbog čega nam je potreban magnezij?
Magnezij je nutrijent koji je uključen u nekoliko važnih tjelesnih funkcija. Ima ulogu u funkcioniranju mišića i živaca, uključen je u regulaciju krvnog tlaka i šećera u krvi, pa čak i pomaže u izgradnji kostiju i DNK.
Neka istraživanja pak pokazuju da bi kozumacija ovog minerala mogla stvarno pomoći.
Magnezij može pomoći u regulaciji neurotransmitera koji su izravno povezani sa spavanjem. Neurotransmiteri su kemikalije koje prenose poruke između živčanih stanica u vašem mozgu i tijelu, ali treba napomenuti da magnezij igra samo pomoćnu ulogu u njihovoj funkciji. Ako jedete uravnoteženu prehranu, vjerojatno ćete unijeti mnogo magnezija. Široko je dostupan u biljnoj i životinjskoj hrani kao što su mliječni proizvodi, lisnato povrće, orašasti plodovi, mahunarke i cjelovite žitarice. Manjak magnezija je rijedak kod zdravih ljudi.
Ipak, oprez! Možete biti izloženi riziku od nedostatka magnezija ako ste:
- starije dobi
- imate dijabetes tipa 2.
- imate gastrointestinalni poremećaj
- pretjerujete s količinama alkohola
Može li doista konzumiranje magnezija pomoći prilikom odlaska na počinak? Neke studije su otkrile da suplementi magnezija mogu: olakšati san, poboljšati kvalitetu sna i smanjiti simptome sindroma nemirnih nogu, koji mogu ometati dobar san.
Zvuči super, zar ne? Ali oprez jer studije o poveznosti sna i magnezija bile su vrlo male, a nema puno dokaza. Neki ljudi s niskom razinom magnezija ipak dobro spavaju, a to što ga imate u svom sustavu nije jamstvo da ćete i vi lako i brzo zaspati. Suplementi magnezija općenito su sigurni, ali potencijalno mogu interferirati s nekim lijekovima. Stoga razgovarajte sa svojim liječnikom prije nego ih konzumirate. Ako planirate isprobati dodatke magnezija za spavanje, potražite magnezijev glicinat (200 miligrama) i magnezijev citrat (200 miligrama). Svakako izbjegavajte magnezijev oksid, koji je omekšivač stolice i vjerojatno mnogo manje pomaže kod nesanice.
Stručnjaci preporučuju uzimanje dodatka oko 30 minuta prije spavanja. I oprez: nemojte uzimati više od preporučene količine jer vam to neće pomoći da bolje spavate, već može samo izazvati želučane tegobe.
Dok magnezij može u nekoj mjeri ipak poboljšati vaš san, taj mineral ne može zamijeniti dobre navike prije spavanja.
Obavezno ograničite unos kofeina, neka u spavaćoj sobi bude zamračeno i ne prevruće i nemojte koristiti pametni telefon ili druge gadgete prije spavanja. Ako ne možete zaspati probajte druge dodatke prehrani, uključujući melatonin, valerijanu i čaj od kamilice.