opasna prljavština

Što redovno preskačemo pri čišćenju doma, a ne bismo trebali

11.03.2017 u 17:18

Bionic
Reading

Prilikom redovnog čišćenja doma popis je ponekad toliko velik da nemamo volju ni započeti, a kamoli se baviti detaljima. Ipak, s vremena na vrijeme treba se posvetiti i tim detaljima jer su važni za naše zdravlje i kvalitetniji stil života

Hladnjak

U sklopu jednog istraživanja u kojem su uzeti uzorci u hladnjacima u 20-ak kućanstava u Michiganu 2013. godine pokazalo se da najviše prljavštine ima u pretincima za povrće i meso. Kako biste izbjegli bakterije poput salmonele ili E. coli, važno je redovno čistiti hladnjak, pravilno skladištiti hranu i bacati onu kojoj je istekao rok trajanja.

Jastuci i popluni koji nisu punjeni perjem

Njih možete i morate prati u perilici rublja jer imaju mnogobrojne grinje, ali i ostatke naše kože. Msn.com preporučuje da ih čak operete dva puta zaredom na temperaturi koja je predložena na etiketi, a ako vam ni tada jastuk nije ugodan za spavanje, vrijeme je za novi.

Prozorska okna

Prilikom čišćenja prozora staklo je zapravo najmanji problem. Većinom nemamo volju čistiti okna. No u njih se znaju zavući sitne bubice i paukovi, ali i prljavština, pa to čišćenje možete preskočiti tek pokoji put. Detaljno ih očistite octom i vodom, a teško dostupna mjesta, poput kutova i utora, obrišite štapićima za uši.

Zavjesa za tuširanje

Vlaga i sapun idealni su uvjeti za stvaranje plijesni i gljivica pa zavjesa za tuširanje mora biti na listi redovnih kućanskih poslova. Velika je prednost to što ovaj posao ne oduzima previše vremena. Zapravo, samo ju operite u perilici rublja i vratite na njeno mjesto.

Bankovne i ostale kartice

Dodirujete ih svaki dan i čuvate u novčaniku, ali kada ste ih zadnji put prebrisali? Nikad? Niste jedini. Ali s obzirom na to da ih stalno koristimo i dodirujemo u trgovinama ili stavljamo u bankomate, daleko su od čistih stvari koje imamo. I to je posao koji možete brzo napraviti pa je najbolje da ga odmah obavite. Možda će vas motivirati istraživanje iz 2012. koje je pokazalo da svaka deseta bankovna kartica na sebi ima i tragove fekalija.

Ključevi

Nekako dolaze u kompletu s novčanikom i bankovnim karticama, odnosno svim stvarima koje koristimo svaki dan i dodirujemo rukama. Kako biste izbjegli pojavu hrđe, operite ih limunovim sokom i solju. Dobro istrljajte pa isperite i odmah obrišite. Ukoliko su već počeli hrđati, namočite ih 20-ak minuta u vodi s octom pa isperite i ponovite postupak. Ovo bi trebalo pomoći da se lakše riješite ružne hrđe.

Kvake na vratima

Malo se tko može pohvaliti time da ih čisti svake subote kada usisava, briše prašinu i pere podove. Čast iznimkama, ali svi ostali trebali bi ih što prije prebrisati i očistiti dezinfekcijskim sredstvom jer je to inače idealan način za prenošenje većeg broja bakterija među članovima kućanstva.

 

Podignite tepih kada usisavate

Dakle, nije dovoljno samo usisati gornji dio tepiha. Želite li usisati prostoriju kako treba, tepih treba maknuti, usisati pod pa jednu i drugu njegovu stranu.

Kante za smeće

Gadljive su nam i zbog samog imena, a kamoli kada nakon nekog vremena zavirite u njih. Nema drugog rješenja nego redovno pranje. Male kante najbolje je oprati u kadi pa zatim, naravno, treba oprati i kadu. Ali dolazi lijepo vrijeme pa će biti najbolje i one ispred kuće i one iz doma oprati na otvorenom.

Mali kućanski aparati

Od tostera, aparata za kavu pa do mikrovalne i kuhala za vodu ili pegle, sve su to mali kućanski aparati kojima je potrebna njega da bi bili sigurni za upotrebu i što dulje trajali.

Računalo, TV, telefon i mobitel

Na njima se nakupljaju razne bakterije i prljavština pa ih morate redovno čistiti. Samo prije čišćenja primjerice isključite TV ili računalo iz struje zbog sigurnosti.