S početkom najvećeg vala gripe saznali smo kada treba otići liječniku, kako se liječiti kod kuće, je li kasno za cjepivo te možemo li i kako spriječiti širenje gripe
Sezonska gripa stigla je u Hrvatsku, a paralelno cirkuliraju dva tipa gripe - tip A (H3N2) te tip B (H1N1). No Epidemiološka služba Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo objavila je kako se oba tipa nalaze u cjepivima protiv gripe.
O tome je li kasno za cjepivo, kako se najbolje zaštititi od gripe, može li se ona spriječiti te kada treba otići liječniku, razgovarali smo s docenticom Medicinskog fakulteta sa specijalističkom ordinacijom obiteljske medicine u Domu zdravlja Samobor, Marijom Vrca Botica.
'Najveći val je počeo. Za cjepivo je kasno, više nema koristi. Trebali su se cijepiti svi ljudi kod kojih bi gripa mogla izazvati pogoršanje osnovne bolesti, zatim oni stariji od 65 godina, posebno oni s kroničnim bolestima', rekla nam je doktorica i dodala kako je ovogodišnji odaziv pacijenata na cijepljenje vrlo nizak.
Objasnila nam je i kako razlikovati gripu od prehlade. 'Gripa počinje naglo, u roku od tri, četiri sata dolazi do visoke temperature, opće je stanje loše, a u tijelu osjećamo nemoć i bol u svim mišićima. Obična prehlada znatno je blaža', zaključuje doktorica Vrca Botica.
Ipak, kod pojavnosti gripe ne treba odmah otići liječniku, već tek ako simptomi traju dulje od tri, četiri dana.
A kako se liječiti kod kuće, treba li gripu liječiti antibioticima, kako spriječiti širenje gripe u velikim uredima, školama i vrtićima te je li točno da postoji 'muška gripa' s puno izraženijim simptomima, pogledajte u videointervjuu: