Djeca i tinejdžeri koji redovito svjedoče svađama svojih roditelja pod značajno su većim rizikom da obole od depresije
Djeca koja često svjedoče svađama svojih roditelja pod većim su rizikom da obole od depresije, upozoravaju stručnjaci. Tinejdžeri koji odrastaju u obiteljima u kojima su se roditelji često svađali tijekomnjihovog ranog djetinjstva imaju veću vjerojatnost da će patiti od te bolesti, tvrdi tim znanstvenika s Cambridgea.
'Nasilne svađe pred djecom doprinose vjerojatnosti depresije', kaže koautorica studije, profesorica Barbara Sahakian za Mail Online. 'Ako ostajete u braku samo za dobrobit obitelji, onda svađe i rasprave pred djecom nisu dobre. Za njih bi bilo bolje da ne odrastaju u takvu okruženju.'
U istraživanju su znanstvenici identificirali gen koji neku djecu čini osjetljivijima na emocije i zbog kojeg će vjerojatnije razviti depresiju, a jednostavnim testom koji je osmislio tim psihologa s Cambridgea mogu se identificirati tinejdžeri koji su pod većim rizikom od depresije.
Studija je utvrdila da će tinejdžeri koji su pod stalnim pritiskom da obrađuju emocionalne informacije vjerojatnije razviti mentalne zdravstvene probleme. Istraživanje je pratilo 238 djece u dobi između 15 i 18 godina, a pokazalo se da su djeca koja su imala najlošije rezultate na testu emocija bila izložena i do četiri puta većoj vjerojatnost da razviju depresiju u roku od godinu dana.
Oni s lošim rezultatima nosili su gen koji osobe čini manje emocionalno elastičnima, a takav je gen prisutan kod jedne od pet osoba. Također su živjeli u kućanstvima u kojima su u dobi do šest godina bili dulje od šest mjeseci izloženi povremenim ili stalnim svađama roditelja. Jedno od troje djece živi u takvim uvjetima, zaključuje tim znanstvenika.
'Sklonost da podlegnemo tjeskobi i depresiji djelomično ovisi o našoj tendenciji da o sebi u teškim vremenima mislimo dobro ili loše', objašnjava voditelj studije, profesor Ian Goodyer.
Zašto neke osobe vide čašu uvijek polupunu, a druge uvijek polupraznu, te zašto jedni o sebi razmišljaju pozitivno, dok se drugi u fazama stresa doživljavaju negativno, nije poznato, ali postoje dokazi da tomu doprinose geni i iskustva iz ranog djetinjstva.
Prethodna su istraživanja pokazala da jedno do deset britanske djece u dobi između pet i 16 godina pati od psihičkih problema. U bilo kojoj dobi jedna od četiri osobe će patiti od psihičkog poremećaja, a najveći će broj oboljeti od nekog oblika depresije i anksioznosti.