PREDNOSTI I MANE

Sve o popularnoj Dukanovoj dijeti, za kojom luduju milijuni ljudi

11.05.2019 u 08:53

Bionic
Reading

Dukanova dijeta jedna je od najpopularnijih u svijetu, a dok ona privlači milijune ljudi, stručnjaci upozoravaju na njezine negativne strane. Istražili smo kako točno izgleda Dukanova dijeta, otkuda potječe, kakvu prehranu predlaže te što o njoj misle nutricionisti

Mnogi koji kreću na dijetu vode se brojanjem dnevnog kalorijskog unosa kao ultimativnog pravila za skidanje kilograma, ali ne i Pierre Dukan, francuski liječnik koji je 2000. osmislio Dukanovu dijetu. Njegova je teorija da je protein ključni nutrijent koji pomaže u dugoročnom mršavljenju, a svojom je metodom mršavljenja pomogao preko 40 tisuća svojih pacijenata u borbi s kilogramima.

Danas je Dukanova dijeta jedna od najpopularnijih u svijetu, posebice u Europi. Dijetu je navodno isprobala i vojvotkinja Kate Middleton u toku priprema za vjenčanje prije osam godina, kao i nakon prve trudnoće, kada je brzo i efikasno željela izgubiti nakupljene kilograme. No pitanje koje se nameće samo od sebe jest - predlaže li ova dijeta zdravu i balansiranu prehranu?

Što je Dukanova dijeta?

Dukanova dijeta podrazumijeva prehranu bogatu proteinima te siromašnu ugljikohidratima i mastima, posebno osmišljenu za topljenje masnoća. Ova je dijeta predstavljena u Francuskoj te još uvijek drži prvo mjesto po popularnosti. Od tada je knjiga o njoj prodana u više od sedam milijuna primjeraka diljem svijeta.

Dijeta se sastoji od četiri faze kojih se treba strogo pridržavati: 1. faza napada, 2. faza izmjene, 3. faza konsolidacije, 4. faza stabilizacije. Tijekom prve dvije faze, koje se koncentriraju na mršavljenje, dnevni unos proteina iznosi više od 40 posto. Treća i četvrta faza stavlja naglasak na održavanje postignute težine, odnosno ono što dr. Dukan naziva 'idealnom težinom', težinom koja se postiže bez osjećaja gladi i uskraćivanja ili utjecaja na raspoloženje i cjelokupno zdravlje.

Što jesti na Dukanovoj dijeti?

Kao što smo prethodno spomenuli, odlučite li se za Dukanovu dijetu, morat ćete slijediti četiri faze. Prve dvije faze su nešto restriktivnije u odnosu na druge dvije, posebice prva faza u kojoj je zabranjeno jesti zdrave masnoće, voće i povrće. Da, dobro ste pročitali.

1. Jaja
  • 2. Špinat
  • 3. Sušena rajčica
  • 4. Artičoka
  • 5. Bučine sjemenke
  • 6. Bademi
    +13
Namirnice bogate proteinima Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

1. Faza napada

Ova faza poznata je i kao proteinska faza, tijekom koje smijete jesti visokoproteinsku hranu siromašnu mastima, kao što su govedina, svinjetina, perad, nemasni mliječni proizvodi, jaja, riba i tofu. Ono što je specifično za ovu fazu je i to što spomenute proteine smijete jesti u neograničenim količinama. Također je dozvoljeno jesti jednu i pol žlicu zobenih mekinja dnevno. Prema riječima dr. Dukana, zobene mekinje smanjuju kolesterol i vjerojatnost dijabetesa, ali njihova prednost u ovom slučaju je prvenstveno dodavanje vlakana prehrani, čime se postiže duži osjećaj sitosti. Prva faza traje od dva do sedam dana, ovisno o tome koliko težine želite izgubiti.

2. Faza izmjene

Nakon nekoliko dana provođenja druge faze u prehranu možete uvrstiti povrće bez škroba, kao što su krastavci, gljive, špinat, šparoge i brokula. U ovoj fazi balansirat ćete između proteinskih dana u kojima je zabranjeno povrće i dana u kojima je uz proteine dozvoljeno jesti povrće, kao i dvije žlice zobenih mekinja. Ova faza traje dok ne postignete željenu, odnosno optimalnu težinu.

3. Faza konsolidacije

Ova faza je osmišljena kako bi se spriječio jo-jo efekt. Tijekom faze konsolidacije namirnice koje su prethodno bile zabranjene postupno se dodaju u ograničenim količinama. U ovoj fazi i dalje slijedite prehranu baziranu na proteinima i povrću te konzumirate dvije žlice zobenih mekinja dnevno. Jednom tjedno odaberite dan kada ćete jesti isključivo proteine. Treća faza trebala bi trajati pet dana za svakih pola kilograma koje ste izgubili u prve dvije faze.

Tijekom faze konsolidacije možete pojesti jednu do dvije porcije voća (izuzev banana, grožđa, smokvi i trešnji) te dvije kriške kruha od cjelovitog zrna dnevno. Također je dopušteno konzumirati 40 grama tvrdog sira, jednu do dvije porcije škrobne hrane te si smijete priuštiti jedan do dva obroka po želji tjedno kao nagradu (primjerice desert i čaša vina).

4. Faza stabilizacije

U završnoj fazi, koja bi trebala trajati ostatak života, možete nastaviti jesti koju god hranu želite (u umjerenim količinama), uključujući tri žlice zobenih mekinja na dan, no imajte na umu to da je potrebno odabrati jedan dan u tjednu koji će biti proteinski.

Tijekom sve četiri faze preporučuje se piti šest do osam čaša vode dnevno.

Namirnice za snižavanje kolesterola
  • Avokado
  • Grah i mahunarke
  • Jabuke
  • Kelj
  • Orašasti plodovi
    +6
Namirnice za snižavanje kolesterola Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Što o Dukanovoj dijeti kažu stručnjaci?

U.S. News & World Report rangirao je Dukanovu dijetu na 41. mjesto na listi najboljih dijeta u 2019. te na 31. mjesto kada se u obzir uzme gubitak kilograma. Dukanova dijeta obećava gubitak od pet kilograma tijekom prvog tjedna, no obzirom na to da je riječ o striktnoj prehrani, poprilično je teško pridržavati je se na duže staze.

Istraživanja upozoravaju kako su dijete poput Dukanove, bazirane na visokom udjelu proteina i minimalnom unosu ugljikohidrata, učinkovite za skidanje kilograma isključivo na kratke staze, što sugerira da bi se trebala provoditi kratak vremenski period.

Nutricionistica Mirela Marić za tportal je svojedobno istaknula kako 'koncept prehrane poput ovog koji nalaže Dukanova dijeta, u kojoj postoje određene faze u kojima se jede samo jedna vrsta hrane, a nakon nekoliko dana se uključuju neke druge, strogo birane namirnice, ne može biti dobar na duge staze'.

Negativne strane Dukanove dijete

Ova dijeta osigurat će vam brzo mršavljenje, što je najčešće dobra vijest za pretile osobe koje žele što prije popraviti svoje zdravlje, no osobe koje razmišljaju krenuti na tu dijetu trebaju biti svjesne da je ona poprilično rigorozna (posebice prve dvije faze). Prehrani nedostaju ključne skupine namirnica poput voća, zdravih masnoća i povrća, što će se u jednom trenutku odraziti i na zdravlje organizma.

'Prva faza ove dijete bazira se samo na unosu proteina te na procesu koji se zove ketoza – tijelo koristi masti kao izvor energije. Kako se sve glikogenske rezerve brzo potroše, tijelo troši sve masnoće u tijelu, međutim mozak ostaje bez glavnog energetskog izvora. Zbog svega navedenog može vrlo brzo od početka dijete doći do umora, pada energije, nervoze, kasnije zadaha iz usta i ostalih problema te do zasićenja jelovnikom jer je ograničen broj namirnica', objašnjava nutricionistica Mirela Marić.

Portal US News & World Report rangirao je Dukanovu dijetu, Body Reset dijetu, Whole30 dijetu i planetarno popularnu keto dijetu vrlo nisko na ljestvici najboljih dijeta u 2019., a sve do jedne zasnivaju se na visokom udjelu proteina ili masti te minimalno ugljikohidrata.

'Ove dijete izrazito su ograničavajuće i teško ih se pridržavati, a najgore od svega je to što eliminiraju cijelu jednu skupinu namirnica, što nijedna znanost povezana s hranom ne odobrava', izjavila je dr. Sharon Bergquist, a koja je dijeta proglašena najboljom, čitajte ovdje.