Trenutno je teško pronaći veći kulinarski hit na društvenim mrežama od proslavljene Dubai čokolade. Hrskava slastica punjena mekanom kremom od pistacije, tahinija i naribanog prženog tijesta nešto je što svi žele probati - pa makar zbog toga čekali u redovima deset sati, platili na 'crno' i do 300 eura ili otišli u tisućama kilometara udaljene Ujedinjene Arapske Emirate
Interesi zaljubljenika u slastice trenutačno se mogu svesti pod jedan pojam - pistacija. Pomama za ovom aromatičnom namirnicom raste već godinama, a vrhunac je doživjela sad već planetarno popularnom Dubai čokoladom. Posljednjih dana možemo je pronaći u raznim varijacijama i na zagrebačkom Adventu, proizvode je gotovo svi brendovi slastica, no samo je jedna ona prava. I može se pojesti isključivo u Dubaiju.
Iako na svakom koraku možemo vidjeti proizvode koji se reklamiraju kao Dubai čokolada, istina je da je original teško dostupan. I to jako teško. Fix, brend u čijem je vlasništvu, prodaje je samo lokalno, i to, vjerovali ili ne, isključivo od 14 do 17 sati - putem dostavne aplikacije.
No čak i ako se tada, kojim nevjerojatnim slučajem, nađete u srcu glavnog grada Ujedinjenih Arapskih Emirata, i dalje postoji rizik da ćete ostati bez toliko željenog zalogaja. Svake minute stiže preko stotinu (!) narudžbi pa se dnevne zalihe nerijetko rasprodaju i prije nego što većina onih koji čekaju dođe na red.
Što je Dubai čokolada?
Iza nje stoji lokalni brend Fix Dessert Chocolatier, poznat po svojim specifičnim čokoladama različitih dojmljivih spojeva okusa i efektnih pakiranja u šarenim bojama.
U marketinškoj strategiji pomogao im je i simpatičan naziv. Naime ova čokolada samo se kolokvijalno zove 'Dubai'. Pravo ime joj je 'Can’t Get Knafeh of It', pri čemu je upravo knafeh ono što je obilježava. Riječ je o bliskoistočnom desertu koji se radi od kataifija (naribanog filo tijesta), attara (slatkog sirupa), a zatim slojeva sira, pistacije, vrhnja ili drugih nadjeva.
Dubai čokolada se pak radi od četiri glavna sastojka: nadjev je mješavina hrskavih komadića knafeha, pistacije i tahinija. Izvana je ljuska od mliječne čokolade ručno obojena žutom i zelenom bojom.
Nastala kao produkt trudničke želje
Recept koji je zaludio svijet osmislila je Sarah Hamouda, osnivačica Fixa. Mlada poduzetnica otkrila je da joj je ideja za njega stigla kao rezultat žudnje za specifičnim okusima u trudnoći.
'Dok sam bila trudna s drugom kćeri, tražila sam nešto jedinstveno što nisam mogla pronaći u tipičnim slasticama. Željela sam stvoriti čokoladne pločice koje kombiniraju različite teksture i okuse, što je dovelo do koncepta čokoladnih pločica s dodatnim punjenjem, a one nude zadovoljavajuće i bogato iskustvo', rekla je za Falstaff.
Odakle tolika pomama i je li hype opravdan?
Kao i sve u današnje doba, i ovaj je proizvod proslavio TikTok. Video u kojem jedna od korisnica pokazuje neodoljiv spoj hrskavosti mliječne čokolade i sočnosti zelenog punjenja pregledan je nevjerojatnih 57 milijuna puta. Ubrzo je broj pregleda ove čokolade prešao 90 milijuna. Nastala je prava pomama, a ako je suditi po ekspresijama lica svih koji je probaju, hype je itekako opravdan.
'Ljude privlače naše čokolade jer bude nostalgiju i pružaju jedinstveno iskustvo. Svaki okus osmišljen je tako da vas podsjeća na nešto posebno iz prošlosti ili čak sadašnjosti, a raznolike teksture i visokokvalitetni sastojci čine svaki zalogaj nezaboravnim', pojašnjava Hamouda i ukratko opisuje kako se one proizvode:
'Pločice se izrađuju u detaljnom procesu, a on uključuje odabir visokokvalitetnih sastojaka, rad s našim posvećenim timom i fino podešavanje recepata. Jedan od izazova je balansiranje okusa i tekstura kako bismo osigurali da svaka pločica ispunjava našu viziju. Umjetnička prezentacija također zahtijeva posebnu pozornost na detalje.'
Upravo je izgled čokolade još jedan od razloga njezine popularnosti na društvenim mrežama. Iscrtane niti u narančastoj i zelenoj boji rade se ručno te svaka na svoj način privlači pozornost.
Zdrava namirnica
Čar pistacije je i u njezinoj hranjivoj vrijednosti. Dobro je poznato to da je zdrav način života jedan od najvećih 'trendova' na društvenim mrežama posljednjih godina, pa je upravo zato obilje vitamina A, E, C, B i K, kao i kalija, fosfora, magnezija i kalcija, ogroman plus za ovu namirnicu.
Oni koji su probali Dubai čokoladu posebno ističu hrskave i tanke komadiće knafeha, obogaćene bogatom teksturom pistacije zemljastih i pomalo slatkastih okusa, što se divno spaja s kremastim i slanim tahinijem. Osim toga, za efektniji doživljaj dodani su hrskavi komadići svježe sjeckanog glavnog sastojka.
'Preporučujem da u ovoj čokoladi polako uživate kako biste u potpunosti cijenili njezine okuse i teksture. U iskustvu odmatanja također treba uživati, baš kao i u prvom zalogaju. Čokolada bi trebala biti pohranjena u hladnjaku, ali preporučujem da je jedete na sobnoj temperaturi', napominje njezina kreatorica.
Petra Jelinić nije oduševljena Dubai čokoladom
Poznata hrvatska slastičarka Petra Jelenić za tportal je iskreno rekla da nije oduševljena 'hypeom' oko Dubai čokolade,.
'Nisam ju probala, no znam ponešto o sastojcima. Pasta od pistacija, kadaif i tamna čokolada - što tu može biti loše? Ako se koriste dobri sastojci to jednostavno mora biti fino. No, kao i sve, ako se koriste loši sastojci s kojima se još k tome neprofesionalno rukuje može biti loše', rekla je Jelenić za tportal i dodala:
'Generalno me viralni trendovi ne interesiraju jer se više puta dogodilo da nešto viralno i nije baš nešto posebno. A zašto su ljudi poludjeli za tim to morate pitati sociologe i marketinške stručnjake...'
Priznala je i da bi se ipak rado okušala u pripremi vlastite Dubai čokolade.
'Meni je ostalo nešto fine paste od pistacija, a srećom i dobar kadaif mogu nabaviti iz Sarajeva. Imam dostupnu vrhunsku tamnu čokoladu što znači da imam sve sastojke pa vjerujem da ću pokušati napraviti to Dubai čudo iz čiste znatiželje.'
Dostupna samo u Dubaiju
No najveći problem za sve ljubitelje ove delikatese jest njezina nabava. Neki su otišli toliko daleko i snimili se kako odlaze u 4000 kilometara udaljen Dubai samo da bi došli do barem komadića, a drugi su pak u 'poduzetničkom duhu' pokušali prošvercati nekoliko kilograma u Europu. Čini se da je trenutačno na carinama upravo Dubai čokolada prvi pick u potrazi za švercanom robom, što definitivno puno govori o njezinoj popularnosti.
Kako zadovoljiti toliku potražnju?
S velikom potražnjom i novim načinima distribucije muče se i u Fixu. Ovaj brend je 38-godišnja Hamouda, britansko-egipatskog podrijetla, osnovala prije samo tri godine. Nikada nije ni sanjala da će postići globalni uspjeh i prodavati nekoliko stotina čokolada - dnevno!
'Iskreno, ni u jednom trenutku nisam mislila da će ovo postati globalni fenomen', govori za CNN, priznajući koliko ju je iznenadilo primati poruke i videe kušanja čokolade snimljene od Kanade, preko Argentine, do Rumunjske.
No dok u Fixu ne pronađu rješenje kako svoje čokolade prodavati diljem svijeta, na krilima njihova uspjeha (ali i općenite popularnosti pistacije) ogroman uspjeh uživaju drugi brendovi. Gotovo da ne postoji marka čokolade koja nije izdala barem jedan proizvod sa sočnom zelenom kremom napravljenom od pistacije.
Čokolada za 56 eura
Cjenovni rang pritom je očekivano šarolik. Originalna Dubai čokolada 'Can’t Get Knafeh of It' prodaje se po cijeni od 56 eura (200 grama). Sudeći po potražnji, lako bi se prodavala i za dvostruko više. Na to računaju i u drugim kompanijama, u kojima nemaju nikakvu zadršku u postavljanju više cijene za sve što uključuje pistaciju.
Brend Läderach svoju čokoladu s pistacijom prodaje za 24 eura, Venchi, talijanski luksuzni brend čokolade, još je za Uskrs u prodaju stavio slasticu punjenu giandujom s okusom pistacije, dok su jaja od bijele čokolade s pistacijom koštala čak 68 funti. Popularni švicarski Lindt izdao je svoju liniju Pistachio, a Ritter Sport nudi Pistachio Tower - toranj od pet čokoladnih pločica od 100 grama.
Redovi pred trgovinama
Vrijedi napomenuti da je spomenuta Lindtova kolekcija izazvala toliku pomamu da su u poslovnici u njemačkom Aachenu zabilježeni ogromni redovi - nešto što smo dosad viđali gotovo isključivo uoči lansiranja novog iPhonea ili uoči ogromnih sniženja.
'Oko ovoga vlada hype, to je ogroman trend i zbog toga se čeka u redovima. Želimo je probati na licu mjesta i biti dijelom toga', pojasnio je razlog čekanja student koji je stajao u redu u razgovoru za Independent, a drugi je dodao:
'Čekam ovdje deset sati, stao sam u red u ponoć. Ova čokolada je jako popularna. Dapače, može se prodati online za 100 do 300 eura...'
Bilo je organizirano i kušanje, pri čemu je svaka čokoladica ručno rađena, a svaki kupac mogao je doći samo do jedne. U prodaju ih je ukupno pušteno tek tisuću komada, raspoređenih u trgovinama diljem Njemačke, a iduća je na redu Švicarska. Pakiranje se prodaje po cijeni od 14,99 eura.
Nižu se replike, ali samo je jedan 'Can’t Get Knafeh of It'
Repliciranju Dubai čokolade okreću se i slastičari. Razne verzije čokolade, tahinija i pistacije sada možemo vidjeti u brojnim formama - od očekivanih pločica čokolade do preljeva preko fritula, kakve viđamo na Adventu.
'Kada smo lansirali svoju Dubai čokoladu, šokirali smo se potražnjom. Morali smo napraviti dva kruga s prepunim kutijama od Strasbourga do Pariza i sve smo rasprodali', kaže francuski slastičar Jeremy Boucle.
Vrijedi li tog novca?
Usprkos popularnosti, nisu svi oduševljeni ovim spojem. Osobito zato što Dubai čokolada košta, za tu vrstu slastica, podosta skupih 56 eura.
'Istina je da je ukusna i lijepo hrska, ali sve u svemu - isto dobijem u jednom Ferrero Rocheu', tvrde neki prilikom kušanja.
Pred mladom Hamoudom sada je velik zadatak održavanja svojih čokoladica na samom vrhu potražnje. S jedne strane prijete joj vjerne replike drugih brendova, a s druge i brojni primjeri toga kako napraviti Dubai čokoladu kod kuće.
'Radimo na povećanju proizvodnje uz održavanje standarda kvalitete i zadovoljavanje potražnje. To uključuje proširenje našeg tima i moguće traženje novih proizvodnih metoda. Planiramo međunarodno širenje', najavljuje osnivačica Fixa.
Evo kako Dubai čokoladu napraviti kod kuće
U međuvremenu, zaljubljenici u ovu slasticu sve se češće upuštaju i u njezinu izradu. TikTok je krcat receptima kako je napraviti, a mi smo izdvojili onaj za koji se čini da bi mogao biti sasvim dovoljno dobra replika originalne Dubai čokolade, čija ogromna popularnost još uvijek samo raste iz dana u dan.
Sastojci:
- šalica paste / maslaca od pistacije
- 1 do 2 šalice nasjeckanog tankog tijesta (filo ili kataifi), izrezanog na komadiće
- biljno ulje za prženje
- 2 do 3 šalice mliječne čokolade, otopljene
- 1/4 šalice bijele čokolade, otopljene
- 20 g tahinija
- prstohvat soli
Priprema:
Na zagrijanom biljnom ulju pržite tanko tijesto dok ne postane hrskavo i zlatne boje. Izvadite i stavite na papir za pečenje koji će upiti višak ulja. Ostavite da se hladi 15 minuta.
U zasebnoj posudi stavite pastu od pistacije, tahini, malo soli i prženo tijesto te sve dobro izmiješajte dok se ne sjedini.
Po želji, u kalup za čokoladu dodajte tanki sloj bijele čokolade. Zatim dodajte otprilike 1/4 šalice ili više otopljene mliječne čokolade te protresite kalup kako biste prekrili dno i stranice.
Stavite kalup u hladnjak ili zamrzivač na 10-15 minuta dok se čokolada ne stvrdne. Izvadite ga i napunite smjesom od pistacije i tijesta gotovo do vrha.
Prekrijte punjenje s još otopljene čokolade i vratite kalup u hladnjak ili zamrzivač na 10-15 minuta. Kada se čokolada stvrdne, pažljivo izvadite iz kalupa i uživajte!