U zimskom razdoblju biljke treba pripremiti na ponešto drugačije temperature i grijane prostorije. Kraći dani i usporen rast koji slijedi mijenjaju njihove potrebe, osobito kad je riječ o zalijevanju
Mnoge biljke preko zime stagniraju, gube neke svoje listove ili jednostavno klonu, ali to nije razlog za brigu budući da je to klasični dio ciklusa. Stres će im izazvati suhi zrak, niska temperatura ili previsoka temperatura, višak vlage, propuh.
Pravilno zalijevanje, održavanje optimalne temperature, odgovarajuće osvjetljenje i zaštita od ekstremnih uvjeta ključni su elementi očuvanja njihovog zdravlja.
Provjeravanje vlage tla
Kako su mnoge biljke u fazi mirovanja, ne troše toliko vode kao tijekom toplijih mjeseci. Stoga je potrebno prilagoditi raspored zalijevanja prema specifičnim potrebama svake biljke, te je prije zalijevanja uvijek važno provjeriti vlažnost tla kako bi se izbjeglo prekomjerno vlaženje korijena.
Koristite toplu vodu, odnosno prije uporabe vodu ostavite da se ugrije na sobnu temperaturu. Zalijevanjem hladnom vodom iz slavine možete šokirati biljku toliko da iznenada uvene. Žuri li vam se, vodu u kantici možete zagrijati s malo vruće vode.
Biljne vrste koje se u prirodi pojavljuju na sušnim staništima traže oskudno zalijevanje kroz cijelu godinu. To su sukulentne vrste mesnatih listova, Crassulaceae, Zamioculcas zamiifolia. One iz vlažnih tropskih i suptropskih šuma, traže različito navodnjavanje. Epifiti (tropske orhideje i bromelije) iziskuju orošavanje listova, a uobičajene vrste koje korijenom iz tla crpu vodu poput filodendrona, monstera, ficusa trebaju umjereno vlažan supstrat.
Količina vode ovisi i o tipu posude. Biljke u glinenim posudama treba više i češće zalijevati jer je riječ radi o poroznom materijalu koji isparava vodu pa se supstrat brže isušuje. Plastične, keramičke, staklene i ostali tipovi posuda odrazumijevaju manje obroke vode.
Prikladna temperatura
Potrebno je održavati optimalnu temperaturu unutar prostorije gdje su biljke smještene i ne zaboraviti da i osvjetljenje ima ključnu ulogu tijekom zime. Korisno je koristiti umjetno svjetlo da bi se nadomjestio nedostatak prirodne svjetlosti. Ne odgovara im ni suhi ni previše vlažni zrak čime je inače problem u stanovima koji se zimi griju, zbog čega se zrak isušuje ili se ljeti klimatiziraju pa biljka opet doživljava šok. Važno je da nisu na propuhu ili u blizini izvora topline, jer biljkama to može jako naštetiti. Možete se poslužiti i starim trikom da sušite odjeću u prostoriji gdje su biljke, kako bi se ovlažio zrak.
Grupiranje biljaka
Biljke prirodno ispuštaju vodu kroz listove, pa ih treba grupirati da koristite vlagu jedna od druge. Kupaonice i kuhinje su najbolje prostorije za boravak biljaka zimi budući da tako mogu apsorbirati vlagu iz tuševa ili onu koja se oslobađa kuhanjem.
Štetočine vrebaju
Štetočine i zimi mogu predstavljati prijetnju biljkama. Tada biljke često postaju osjetljivije na njihove napade zbog smanjenja imunološkog sustava. Potrebno je redovito pregledavanje biljaka kako bi se primijetili mogući znakovi infekcija i poduzele mjere zaštite od širenje štetočina.