PRIPAZITE

U kojem položaju spavate? Možda niste ni svjesni da i to skraćuje život

23.11.2024 u 21:09

Bionic
Reading

Spavate na leđima ili na boku ugodno ušuškani u položaju fetusa? Stručnjaci kažu i da položaj koji preferirate prilikom spavanja ima potencijal izazvati niz zdravstvenih problema, od refluksa kiseline, zdravlja mozga, ali i skratiti život

Postoji li itko tko pazi na svoje držanje u snu? Hm, mislimo da su takve osobe vrlo rijetke.

Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Naravno, svi imamo omiljenu poziciju i kad utonemo u san ne brinemo se o svom položaju dok spavamo 'snom pravednika', piše telegraph.co.uk.

No stručnjaci upozoravaju kako položaj u kojem spavamo može imati velik utjecaj ne samo na kvalitetu sna, već i na dugoročno zdravlje. No u najgorem slučaju, loše držanje za vrijeme spavanja moglo bi nas polako ubijati...

Unatoč utjecaju koji položaj tijekom spavanja može imati na stanja kao što su demencija i bolesti srca, istraživanja su ograničena i uglavnom se usredotočuju na bolove. Ali bol u leđima samo je jedna od posljedica neprikladnog položaja za spavanje.

Ovisno o tome kako spavate, postoje različite zdravstvene implikacije odabranog položaja.

Sammy Margo, ovlaštena fizioterapeutkinja, stručnjakinja za spavanje i autorica 'Vodiča za dobar san', upozorava kako je vrlo bitan i položaj u kojem spavamo.

'Položaji spavanja mogu značajno utjecati na vaše cjelokupno zdravlje, udobnost i kvalitetu sna. Svaki položaj ima svoje prednosti i nedostatke i njihovo razumijevanje može vam pomoći da napravite prilagodbe za bolji san i zdravstvene rezultate', kaže on.

Dr Kat Lederle, stručnjakinja za spavanje i autorica knjige Sleep Sense, pak ističe da su čimbenici načina života tijekom dana obično uzrok posturalnih problema noću.

'Ono što radite tijekom dana općenito izaziva bol i nelagodu koja se osjeća kada spavate u određenim položajima. Jedan od najčešćih čimbenika koji doprinose tome je sjedilački način života, stoga je važno redovito se kretati tijekom dana', rekla je Lederle.

Zdravstveni rizici položaja pri spavanju - i kako ih ublažiti

Na koji način na zdravlje utječe spavanje na boku?

Spavanje na boku je najčešći položaj, ali postoje zdravstvene posljedice ovisno o tome leže li na lijevom ili desnom boku.

Savjetuje se da trudnice i svi koji pate od refluksa kiseline ili gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB) ili drugih problema s crijevima spavaju na lijevoj strani.

'To je zato što je želudac niže od jednjaka', objašnjava S. Margo.

Osobama sa srčanim problemima, s druge strane, savjetuje se da pokušaju spavati na desnoj strani kako bi ublažili pritisak na srce. Studije pokazuju da kada ljudi leže na lijevoj strani, položaj njihovog srca se pomiče zbog gravitacije. To uzrokuje promjene u električnoj aktivnosti srca. Tkiva i strukture između pluća drže srce na mjestu kada spavate na desnoj strani. Položaj spavanja također može utjecati na zdravlje mozga. Tijekom sna moždani glimfatični sustav 'ispire' otpadne toksine iz mozga. Postoje dokazi koji sugeriraju da ovaj proces bolje funkcionira kada spavamo na desnoj strani.

'To je potencijalno zanimljivo ljudima koji su u opasnosti od demencije ili Alzheimerove bolesti ili bilo koje vrste neurodegenerativne bolesti', kaže Lederle.

Posturalni problemi mogu se pojaviti kod onih koji spavaju na boku, ovisno o obliku tijela, kako objašnjava Margo. 'Žene s figurom pješčanog sata koje spavaju na mekanom madracu utonut će u oblik banane, a to će opteretiti kralježnicu i kukove. Dok muškarci koji spavaju na boku mogu imati više bolova u ramenima kako stare i mišići im slabe', savjetuje ona.

Spavanje na boku također može uzrokovati bore i opuštene grudi jer se koža na licu može pritisnuti o posteljinu, a gravitacija može povući tkivo dojke i rastegnuti kožu.

Položaj utječe na kvalitetu sna

Kineska studija iz 2022. koju su proveli Pekinško šumarsko sveučilište i Strukovni tehnički fakultet Chenzhou proučavala je odnos između položaja spavanja i kvalitete sna. Koristio je fleksibilne nosive senzore za praćenje položaja spavanja i učestalosti okretanja. Zaključeno je da će ispitanici bez poremećaja spavanja koji preferiraju spavanje na boku spavati bolje od onih koji vole spavati na leđima te da će veća učestalost okretanja tijekom spavanja smanjiti kvalitetu sna.

Druga studija objavljena 2021. bavila se odnosima između držanja u snu, bolova u leđima i kvalitete sna. Studija je otkrila da položaji u kojima je kralježnica bila iskrivljena mogu uzrokovati mikrooštećenja tkiva i grčeve mišića. Studija je uspoređivala uobičajene položaje kao što su ležeći (spavanje na leđima), ležanje na boku (gdje se spavač uvija u kuku s jednom nogom preko druge), ležanje na zaštićenom boku (gdje spavač stavlja ruku između bedara i prekriži drugu ruku preko prsa) i potrbuške.

Zaključeno je da iako nije poznato je li položaj spavanja čimbenik rizika za akutni početak ili ponovnu bol u leđima, sudionici sa simptomima i ukočenošću ujutro proveli su veći dio noći u položajima s uvijanjem u kuku s jednom nogom preko druge.

Kako biste ublažili neke od problema povezanih sa spavanjem na boku, Margo preporučuje korištenje debelog jastuka kako biste poravnali glavu i vrat s kralježnicom i stavljanje jastuka između koljena za podupiranje bokova i smanjenje opterećenje donjeg dijela leđa.

Spavanje na leđima

Jedan od najčešćih zdravstvenih problema povezanih sa spavanjem na leđima je apneja za vrijeme spavanja, stanje u kojem se meko tkivo na stražnjoj strani grla opušta i skuplja dišne ​​putove uzrokujući hrkanje i prekid disanja.

Lederle objašnjava: 'Ovo ima implikacije na šire zdravlje i često ide ruku pod ruku s pretilošću. Narušava kontinuitet i kvalitetu sna. To može dovesti do umora, što može biti problem za ljude koji voze. Postoje i implikacije na fizičko zdravlje. Znamo da loša kvaliteta sna povećava rizik od dijabetesa, bolesti srca i drugih popratnih bolesti. Apneja za vrijeme spavanja otvara vrata svim tim drugim stanjima'.

Jedan od načina da pokušate umanjiti problem je spavanje u povišenom položaju.

Međutim, za one koji pate od bolova u leđima i vratu, spavanje na leđima često je najbolja opcija.

Margo kaže: 'Optimalan položaj za poravnanje kralježnice je ležanje na leđima s jastukom ispod koljena kako bi se leđa omekšala. Ovaj položaj čuva prirodne konture vaše kralježnice. Također može smanjiti bore'.

Ona također ističe da za one koji ne pate od apneje za vrijeme spavanja, spavanje na leđima može biti dobar položaj za vježbanje kako starite jer oni koji spavaju na leđima imaju manje bolova u leđima, a spavanje na leđima također je potrebno za postoperativne pacijente .

Spavanje na trbuhu

Dok spavanje na trbuhu može smanjiti hrkanje jer može pomoći da dišni putovi budu otvoreniji od spavanja na leđima, to je položaj koji će najvjerojatnije dovesti do pojačanih bolova u vratu i leđima.

'Uvijanje vrata u stranu opterećuje vaš vrat, a spavanje na trbuhu također može saviti vašu kralježnicu. Izravan pritisak na lice može s vremenom pridonijeti borama', objašnjava Margo.

Kako bi se ublažila posturalna bol, osobama koje spavaju sprijeda savjetuje se korištenje tankog jastuka ili potpuno bez jastuka kako bi vrat bio u neutralnijem položaju te postavljanje jastuka ispod zdjelice kako bi se donji dio leđa držao poduprtim.

Savjet za kraj: Posve je uobičajeno mijenjati položaje tijekom sna. Neki su aktivniji od drugih i to nije uvijek pokazatelj problema sa spavanjem. Ukoliko želite promijeniti uobičajeni položaj spavanja, postupno vježbajte. Na primjer, ako želite promijeniti spavanje na stražnjoj strani u spavanje na boku, prve noći lezite na svoju omiljenu stranu pet minuta, a zatim se okrenite na leđa. Sljedeće noći povećajte na šest minuta, zatim na sedam i tako dalje. Počnite polako i pojačavajte dok se ne naviknete na položaj.