Kad upotrijebiti oštro, a kad glatko brašno nije pitanje koje muči početnike u kuhinji, već i oni malo iskusniji ponekad se nađu u dilemi koje će koristiti u određenom jelu. Iako ima i onih koji time ne razbijaju previše glavu, ponekad je doista važno koristiti određenu vrstu brašna kako bi krajnji rezultat bio savršen
U većini kolača i keksića tradicionalno se koristi pšenično brašno koje općenito dijelimo na glatko i oštro, a dobivaju se finim mljevenjem pšenice. Valja svakako napomenuti da su lišena većeg dijela vitamina i minerala, ali prednost im je što su idealna za pečenje.
Iako je vizualno razlika između oštrog i glatkog brašna zaista mala, ipak je potrebno koristiti određenu vrstu brašna da biste dobili zadovoljavajući proizvod.
Tako se recimo za razvučeno tijesto poput bučnica, sirnica i štrudli koristi glatko brašno, jednako kao i kod pripreme kruha i peciva te lisnatog tijesta. Oštro brašno idealno je za recimo njoke, kolače od dizanog tijesta, prhke kolače, pohanje…
Oštro brašno:
- kolači od dizanog tijesta
- Njoki
- žličnjaci
- Pohanje
- Keksi
- Palačinke
- koristi se za prhke kolače
- biskviti
- kuhano tijesto (princes krafne, profiteroli, ekleri)
- zgušnjavanje variva i umaka
Glatko brašno:
- Kruh
- Peciva
- Savijače
- Krafne
- Tjestenine
- muffini
BOLJE NE MOŽE
Odabrali smo najfinije i najjednostavnije recepte za božićne kolačiće
Naravno, ovo su sve smjernice, a strogih pravila nema pa netko više voli peći biskvite s glatkim brašnom, iako se preporučuje oštro, jer je biskvit s glatkim brašnom manje suh, ali opet postoji opasnost da splasne.
Koplja se uvijek lome i oko palačinki, a dok se jedni zaklinju u upotrebu glatkog, drugi ih uvijek pripremaju s oštrim brašnom.
Međutim, ukoliko ni sami niste sigurni koje brašno upotrijebiti, uvijek možete pribjeći kompromisnom rješenju i pomiješati glatko i oštro brašno u jednakom omjeru.
TPORTALOVA SLATKA KUHARICA